۱۴۰۲/۰۴/۱۷ ۰۸:۰۸ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

بیماری کبد چرب غیر الکلی یکی از شایع ترین بیماری های کبدی در جهان است که از هر ده نفر، سه نفر به آن مبتلا هستند. در این بیماری، بیماران بدون مصرف الکل تجمع زیاد چربی را در کبد تجربه می کنند که چاق شدن نیز خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

گیل خبر/ به گزارش بهداشت نیوز؛ بیماری کبد چرب غیر الکلی یکی از شایع ترین بیماری های کبدی در جهان است که از هر ده نفر، سه نفر به آن مبتلا هستند. در این بیماری، بیماران بدون مصرف الکل تجمع زیاد چربی را در کبد تجربه می کنند که چاق شدن نیز خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

 
با کمبود روش های درمانی برای این بیماری، بیشتر تمرکز فعلی بر پیشگیری از کبد چرب معطوف ایجاد تغییرات در سبک زندگی مانند کاهش وزن و تناسب اندام است.

در این راستا، پژوهشگران اطلاعات بیش از ۲۸ هزار نفر را با تمرکز ویژه در مورد ارتباط بین ورزش و سلامت کبد مورد مطالعه قرار دادند.به گزارش سیناپرس، این مطالعات همچنین سطوح چربی کبد را با استفاده از استاندارد طلایی فعلی در تکنیک‌های اندازه‌ گیری غیرتهاجمی، مانند طیف‌ سنجی تشدید مغناطیسی پروتون (H-MRS) و تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) مورد بررسی قرار دادند.

یافته‌ های محققان نشان می ‌دهد که هم تمرینات هوازی منظم و هم تمرینات کوتاه مدت و با شدت بالا منجر به کاهش قابل توجه چربی در کبد می‌ شوند. برای افرادی که در تمرینات مداوم با شدت متوسط شرکت می کنند، سطح چربی کبد آنها ۳.۱۴ درصد کاهش یافته، در حالی که افرادی که در تمرینات تناوبی با شدت بالا شرکت می کنند، میزان چربی خود را ۲.۸۵ درصد کاهش می دهند.

در ادامه محققان خاطرنشان می کنند که نتایج نشان می دهد که افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری کبدی می توانند سلامت خود را بدون نیاز به جلسات تمرینی طولانی و خسته کننده بهبود بخشند.به گزارش خبرگزاری علم و فرهنگ، تمرینات تناوبی بر جلسات کوتاه تمرین هوازی با شدت بالا و به دنبال آن دوره‌ های متوالی استراحت تمرکز دارد. این باعث می ‌شود این تمرین‌ها سریع‌ تر شده و به طور کلی انرژی کمتری برای تکمیل شدن مصرف کنند.