گیل خبر/ سرویس فرهنگی- سرای محتشم در بازار رشت که قدمت آن به بیش از ۱۰۰ سال پیش برمی‌گردد و در سال ۱۲۹۰ ساخته شد، از جمله اماکنی است که این روزها در سایه عدم توجه اداره کل میراث فرهنگی گیلان در معرض تخریب است.

تصاویر ارسالی به گیل خبر حاکی از تخریب بخشی از سر در کاروانسرای محتشم است.

محسن سماکچی از کاسبان پرسابقه بازار رشت و عضو شورای شهر رشت با اشاره به قدمت و ارزش این کاروانسرا در گفتگو با گیل خبر گفت: سرای محتشم به دلیل معماری خاص و قدمت آن، همواره مورد توجه گردشگران و دانشجویان معماری و هنر بوده است اما متاسفانه برای نگهداری و مرمت آن اراده ای وجود ندارد.

سماکچی افزود: سال گذشته با تماس با اداره رئیس میراث فرهنگی رشت، درخواست مرمت این بنا را داشتیم و ۵۰ میلیون تومان برآورد هزینه شد اما اعلام کردند که در حیطه وظایفشان نیست.

عضو شورای شهر رشت گفت: با آقای جهانی، مدیرکل میراث فرهنگی گیلان هم روز گذشته تماس گرفتم اما اظهار می‌کنند که چون این بنای تاریخی، در حریم شخصی است، اداره کل میراث فرهنگی این بنا را مرمت نمی‌کند و فقط می‌تواند ناظر باشد.

سماکچی ادامه داد: از اداره کل میراث فرهنگی استان خواستیم تا حداقل چند کارشناس و مرمت‌گر برای بازسازی این بنا معرفی کنند اما بازهم توجهی به درخواست ما نشد.

گفتنی است کاروانسرای محتشم به شماره ۱۵۲۱۹ در تاریخ ۱۳۸۴/۱۲/۲۴ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

مرمت و حفظ چنین بناهایی که ریشه در تاریخ و فرهنگ شهر رشت دارند، امری بدیهی به نظر می‌رسد اما گویا اداره کل میراث فرهنگی استان دغدغه‌ها و اولویت‌های کاری دیگری دارد که بر ما پوشیده است!

به نظر می‌رسد باید کم کم کاروانسرای تاریخی و ارزشمند محتشم را هم به جمع سایر بناهایی اضافه کرد که در سال‌های اخیر در سایه بی توجهی اداره کل میراث فرهنگی گیلان تخریب شدند.