از کیفیت پایین نان تا عدم تکمیل راه آهن رشت-کاسپین؛
۱۴۰۲/۰۴/۱۴ ۰۹:۱۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه
photo ٢٠٢٣ ٠٧ ٠٦ ٠٩ ١٢ ٠٩

گیل خبر/ سرویس سیاسی- «باید راه آهن رشت-کاسپین در فصل تابستان اجرایی شود و هیچ عذری در این خصوص توسط پیمانکاران پذیرفته نیست، لذا نباید با وعده‌هایی که بعضا عملی نمی‌شود مردم را ناامید کرد.»، «باید رضایت مردم با تأمین نان باکیفیت جلب شود.»

در روزهای اخیر در رسانه‌ها آمده است که استاندار گیلان از وضعیت نان در استان اظهار نارضایتی کرده و خواستار جلب رضایت مردم شده است.
از سویی دیگر در حالی که چند روز از آخرین مهلت وعده اسدالله عباسی برای تکمیل راه آهن رشت-کاسپین در پایان خرداد می‌گذرد و خبری از تکمیل این پروژه نیست، آقای استاندار ضمن اظهار نارضایتی فرموده‌اند: «نباید با وعده‌هایی که بعضا عملی نمی‌شود مردم را ناامید کرد.»

آقای استاندار اما مشخص نکرده‌اند که مخاطب این «بایدها» و «نبایدها» کیست؟ چه کسی وعده تکمیل راه آهن رشت-کاسپین تا پایان خرداد را داد؟ چه کسی با عدم عمل به وعده‌ای که پیش از پایان سال در خصوص تکمیل راه آهن داده بود، مردم را ناامید ساخته است؟

photo ٢٠٢٣ ٠٧ ٠٦ ٠٩ ١٢ ٠٩

شاید یادآوری سخنان رهبری خطاب به رئیس جمهور وقت در دیدار خرداد سال 96 با مسئولان نظام جالب توجه باشد، آنجا که گفته شد: آقای روحانی مواردی ذکر کردند که «باید این کار بشود، باید آن کار بشود»؛ مخاطب این بایدها کیست؟ خود ایشان! نه هیچ‌کس دیگر.

در سویی دیگر ماه‌هاست که کمبود عرضه نان و همچنین کاهش محسوس کیفیت نان در گیلان، داد مردم را درآورده است.

موضوعی که پیش از این نیز گیل خبر در گزارشی ویدیویی نسبت به آن واکنش نشان داده بود.

حال اما آقای استاندار در حالی نسبت به کیفیت نان گلایه‌مند شده‌اند که گویی فراموش کرده‌اند خودشان و معاون و مدیران زیرمجموعه اقتصادی و منصوب خودشان، مسئول اصلی وضعیت نابه‌سامان نان و نانوایی‌های گیلان هستند.

وضعیت آشفته نان را شاید بتوان بهتر درک کرد اگر بدانیم که در حوزه اداره کل اقتصادی استانداری گیلان که تا کنون ۲ سرپرست را به خود دیده، ماه هاست که از مهلت قانونی زمان سرپرست فعلی اداره کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری می‌گذرد و وی دیگر عملا حق امضا و تصمیم‌گیری ندارد اما به نظر می‌رسد هیچ برنامه‌ای برای رفع این مشکل و انتصاب مدیرکل آن وجود ندارد.

متاسفانه مشکلات استان گیلان یک یا دو مورد نیست و اگر بنا به بازگویی تمام مشکلات باشد، کتابی چند صد صفحه‌ای خروجی آن خواهد بود. بدین ترتیب بدیهی است که ریشه همه این مشکلات، شخص استاندار نیست اما مسئولیت حل قدم به قدم آن بر عهده وی و مدیران اوست‌.

در واقع اگر قرار است مردم گلایه کنند، رسانه‌ها گلایه کنند و مدیران ارشد و تصمیم ساز هم گلایه کنند، خب چه کسی باید مشکلات را حل کند؟ مگر وظیفه مدیر و مسئول حل همین مشکلات نیست؟

بهتر است که بدانیم دیگر دوران حرف‌ها و اقدامات پوپولیستی و انتقاد از وضعیتی که خود مسئول آن هستیم، گذشته و برای حل مشکلات مردم و توسعه استان، باید به جای «حرف درمانی»، به اقدام عملی و ملموس روی آورد.