۱۴۰۲/۰۴/۱۳ ۱۳:۴۳ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه
photo ٢٠٢٣ ٠٧ ٠٥ ١٣ ١٣ ٠٣

دیگر از روز و هفته گذشته و می‌توان گفت که حدود دو ماه است که قیمت خودرو روند نزولی خود را حفظ کرده و معاملات هم در رکود به سر می‌برد. حال تصویب واردات خودروهای کارکرده هم روی بازار سایه انداخته است.

گیل خبر/ به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت خودرو که حدود دو ماه است در سراشیبی قرار گرفته، حالا با یک خبر جدید، یعنی تصویب واردات خودروهای کارکرده در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم مواجه شده است تا آخرین تلاش‌ها برای اوج‌گیری آن فعلاً متوقف شود.

امروز نه‌تنها در هیچ یک از محصولات بازار افزایش قیمتی مشاهده نمی‌شود، بلکه اکثر محصولات با ریزش نرخ مواجه شده‌اند.

این روند در بازار خودروهای داخلی بیش از بازار مونتاژی‌ها به چشم می‌خورد؛ به نحوی که در محصولات مورد بررسی در این گزارش، چهار خودروی داخلی دست‌خوش کاهش قیمت شدند، اما در بازار مونتاژی‌ها تنها لاماری شامل اندکی کاهش قیمت شد و سایر محصولات نسبت به روز گذشته بدون تغییر ماندند.

قیمت خودروهای داخلی

در بازار خودروهای داخلی امروز اتفاق عجیبی رخ داده و آن به ثبات قیمت پراید پس از هفته‌های پرنوسان مربوط می‌شود. این محصول قدیمی و پرطرفدار سایپا که از آن در بازار خودرو به عنوان نماد پول یاد می‌شود تا عمق نقدشوندگی آن را به تصویر بکشد، در کانال ۳۴۰ میلیون تومان درجا زد.

این اتفاق دقیقاً در روزی رخ داد که محصولات ایران خودرو در تمامی کلاس‌ها دچار کاهش قیمت شدند.

پژو207 اتوماتیک، هاچ‌بک کوچک ایران خودرو با 10 میلیون تومان کاهش قیمت یکی از پرچم‌داران بیشترین کاهش قیمت بین خودرو‌های داخلی بود و با قیمت 747 میلون تومان امروز در بازار معامله شد. با توجه محبوبیت 207 در بازار این میزان کاهش قیمت امری طبیعی است، مطابق با عرف بازار معمولاً خودروهایی که افزایش قیمت بیشتری را تجربه می‌کنند، در روند نزولی نیز کاهش قیمت بیشتری را تجربه می‌کنند.

تارا، سدان خانوداگی و جدیدترین محصول ایران‌خودرو که در حال‌حاضر بر روی خط تولید است نیز سرنوشتی مشابه 207 را تجربه کرد و با 10 میلیون تومان کاهش قیمت با قیمت 820 میلیون تومان در بازار امروز حضور پیدا کرد.

کوییک دنده‌ای S، در بازار امروز تنها نماینده سایپا بود که دست‌خوش کاهش قیمت شد، قیمت این محصول با ریزش سه میلیون تومانی با قیمت نهایی 357 میلون تومان در بازار امروز خودرو به معامله گذاشته شد.

قیمت خودروهای مونتاژی

بازار خودروهای مونتاژی پس از ریزش نسبتاً سنگین روز گذشته خود، در ثباتی عمیق فرو رفت؛ به نحوی که به جز لاماری، محصول پرطرفدار آرین پارس موتور تمام خودروها در ثبات ماندند و هیچ‌گونه تغییر قیمتی را تجربه نکردند. اس دبلیو ام خودروی گمنام و کم‌طرفدار بازار مونتاژی‌ها پس از ریزش 100 میلیون تومانی دیروز، امروز با همان قیمت یک میلیارد و 750 میلیون تومان در بازار حضور پیدا کرد.

لاماری ایما، با کاهش قیمت نیم درصدی خود با قیمت 2 میلیارد و 60 میلیون تومان در بازار معامله شد، تا همچنان نشان دهد که یکی از محبوب‌ترین‌ها و همزمان پر متقاضی‌ترین محصولات مونتاژی بازار است که حجم درخواست متقاضیان حتی در راکد‌ترین بازار هم می‌تواند قیمت این خودرو را تغییر دهد.

دیگر خودروهای مونتاژی مثل فیدلیتی پنج نفره که جز خودروهای پرطرفدار بازار هستند، نیز بعد از ریزش قیمتی دیروزشان امروز دست‌خوش هیچ‌گونه تغییر قیمتی نشدند.

پیش بینی قیمت خودرو در هفته جاری

بازار خودرو روندی مشابه دیگر بازارها را در پیش گرفته و همانند آن‌ها پیش‌بینی آینده آن برای کمتر کارشناسی مقدور است. چراکه این بازار به شکل کامل وابسته به قیمت دلار و تصمیم‌گیری‌های سیاسی است و هرگونه اتفاقی در این دو حوزه اثر مستقیم بر بازار خودرو دارد.

در نتیجه می‌توان گفت که قیمت خودرو تقریباً به تصمیم‌گیری‌های مسئولان خود این صنعت و بازار ارتباطی ندارد، چراکه اکثر این تصمیمات تنها در حد صحبت باقی می‌مانند و عملیاتی نمی‌شوند.