۱۴۰۲/۰۴/۱۲ ۱۷:۴۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه

معاون دادستان تهران از یک ایرلاین و همچنین از یک آژانس هواپیمایی به منظور بررسی نحوه قیمت گذاری برای فروش بلیط‌های پروازی، بازدید کرد.

گیل خیر/ به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ صبح امروز (دوشنبه ۱۲ تیر) عباس فرزادنیا معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای ناحیه ۳۰ (ویژه فرودگاه‌های تهران) به همراه گشت مشترک نظارتی و بازرسی متشکل از بازرسان شرکت هواپیمایی، ماموران اداره کل تعزیرات حکومتی تهران و اصناف با حضور در ایرلاین‌ها و شرکت‌های هواپیمایی اقدام به نظارت و بررسی نحوه قیمت گذاری برای فروش بلیط‌های پروازی کردند.

معاون دادستان تهران ابتدا با حضور در اولین شرکت هواپیمایی که یکی از ایرلاین‌های مهم در کشور است در خصوص قیمت بلیط پرواز تهران - تبریز موارد را مورد بررسی قرار داد.

مدیرعامل این شرکت هواپیمایی با گلایه از فروش بلیط برای برخی از پرواز‌ها توسط موتور‌های جست‌وجوگر و شرکت‌های هواپیمایی، اظهار کرد: به منظور جلوگیری از گرانفروشی و عرضه بیش از نرخ مصوب بلیط‌های پروازی توسط شرکت‌های هواپیمایی و موتور‌های جست‌وجوگر تمام پرواز‌های خود در این حوزه را تعطیل کرده و صرفا در برخی از مسیر‌های محدود، خودمان اقدام به عرضه بلیط هواپیما می‌کنیم.

معاون دادستان تهران در ادامه و در واکنش به عرضه بلیط پروازی تهران به مقصد تبریز و بلعکس با بیش از نرخ مصوب توسط این ایرلاین، تصریح کرد: طبق قانون سازمان هواپیمایی کشور و از نظر دادستانی، قیمت مصوب بلیط پرواز تهران به تبریز و مسیر بلعکس، یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است و عرضه قیمت بلیط پروازی برای این مقصد بیش از نرخ اعلام شده تخلف است.

در ادامه نیز مدیرعامل شرکت هواپیمایی گفت: تابع قانون سازمان هواپیمایی کشور هستیم و در صورت احراز اضافه دریافتی آماده برگشت وجوهات اضافه دریافتی به مسافران خود هستیم.

از آنجایی که شرکت هواپیمایی مربوطه قیمت بلیط‌های پروازی را براساس معیار‌های خود در سایتش درج کرده بود، معاون دادستان تهران خطاب به مدیریت این ایرلاین دستور داد تا قیمت بلیط‌های پروازی ثبت شده در سایتشان، طبق جدول آخرین نرخ مصوب سازمان هواپیمایی کشور اصلاح شود.

معاون دادستان تهران بیان کرد: براساس بررسی‌های صورت گرفته، چارتر کننده در پرواز تهران به تبریز از هموطنان مبلغ ۲۰۰ هزار تومان بیش از نرخ مصوب دریافت کرده که با متخلفان چارتری قطعا برخورد خواهیم کرد.

فرزادنیا خطاب به مدیرعامل شرکت هواپیمایی تاکید کرد: بر روی چارتر‌های شرکت‌های طرف قرارداد و نهاد‌هایی که با شما در حال همکاری هستند، نظارت کنید چرا که آن‌ها از نشان تجاری شما سوءاستفاده می‌کنند و این موضوع می‌تواند علیه شما باشد.

در ادامه معاون دادستان تهران با حضور در دومین محل از یک آژانس هواپیمایی، در رابطه با قیمت پرواز بلیط مشهد - آبادان و ...، مسائل مربوط به بحث فروش و قیمت گذاری بلیط‌های پروازی را بررسی کرد که در ادامه نیز تخلف گرانفروشی توسط این آژانس هواپیمایی محرز شد.

آژانس هواپیمایی مذکور در یک فقره فروش بلیط پرواز مشهد به مقصد آبادان اقدام به گرانفروشی ۴ میلیون تومانی کرده است و این تخلف نیز برای معاون دادستان تهران محرز شد.

فرزادنیا خطاب به مدیر آژانس گفت: آنچه که به دست مشتری می‌رود باید با قیمت مصوب باشد و عرضه بلیط بیش از نرخ تعیینی به هیچ عنوان و با هیچ بهانه‌ای قابل قبول نیست و از نظر ما این اقدام تخلف است و با متخلفان طبق قانون برخورد خواهیم کرد.

در این بازدید پس از بررسی اقدامات انجام شده توسط ایرلاین و آژانس هواپیمایی مورد تفحص، بازرسان حاضر در بازدید اقدام به تعیین و اعمال جریمه برای متخلفان کرده و در این خصوص موارد لازم به آن‌ها جهت رعایت قوانین و خدمات رسانی به مردم، گوش‌زد شد.

افزایش ۲۹ درصدی نرخ بلیط هواپیما در پرواز‌های داخلی در اردیبهشت سال جاری

عباس فرزادنیا در خصوص جزئیات گشت نظارتی صورت گرفته از ایرلاین‌ها و آژانس‌های هواپیمایی، بیان کرد: به لحاظ اینکه خدمات جابجایی مسافر در بخش هوایی مشمول قیمت گذاری بوده و افزایش قیمت در این بخش منوط به هماهنگی با ستاد تنظیم بازار است لذا حسب اعلام سازمان هواپیمایی کشوری نرخ بلیط هواپیما در پرواز‌های داخلی در اردیبهشت سال جاری ۲۹ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: گرچه تاکنون مصوبه ستاد تنظیم بازار در این خصوص ابلاغ نشده و صرفاً جنبه اعلامی داشته است و این ۲۹ درصد نیز از ناحیه سازمان در کلیه مسیر‌های پروازی اعمال شده و به انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام شده است لذا همچنان شاهد عرضه بلیط در این بخش به قیمت‌های مازاد بر تعرفه‌های اعلام شده اخیر هستیم.

معاون دادستان تهران تصریح کرد: بخشی از این عرضه غیرقانونی توسط ایرلاین‌ها صورت می‌گیرد، اما بخش عمده عرضه غیرقانونی توسط چارتر کنندگان، آژانس‌ها و شرکت‌های خدمات مسافرتی، سایت‌های اینترنتی مجاز و غیرمجاز انجام می‌شود.

وی افزود: طی ماه‌های اخیر در قالب گشت‌های سیار بازرسی‌های متعددی از ایرلان‌ها و شرکت‌های خدمات مسافرتی داشته‌ایم و در این راستا نیز تذکر و هشدار لازمه را جهت اجرای قانون به مسئولان امر کرده‌ایم. همچنین برخی از شرکت‌ها را به دستگاه‌های متولی جهت برخورد قانونی نیز معرفی کردیم.

فرزادنیا گفت: طی یک ماه اخیر تصمیم گرفته‌ایم با جرایم سایت‌ها، آژانس‌ها و شرکت‌هایی که مجوز عرضه را ندارند و علاوه بر فروش به قیمت بالاتر از نرخ مصوب، اقدام به بردن مال دیگران می‌کنند و بعضاً خدماتی نیز ارائه نمی‌دهند و صرفاً ساعاتی قبل از پرواز پیامک ابطال پرواز را برای مردم ارسال می‌کنند؛ تحت عنوان کلاهبرداری با متخلفان برخورد قضایی انجام شود.

معاون دادستان تهران تصریح کرد: تلاش ما بر این است تا با تمام زنجیره عرضه که اقدام به اعمال مجرمانه می‌کنند برخورد کنیم و در تمام این برخورد‌ها با سایت‌ها، آژانس‌ها و شرکت‌های خدمات مسافرتی و چارترکنندگان از ایرلاین‌ها هم تحقیق خواهد شد و اگر تخلفات احراز شود که اقدامات خلاف قانون زنجیره فروش با هماهنگی ایرلاین بوده است علاوه بر برخورد قضایی با مرتکب اصلی، مدیر ایرلاین هم به عنوان معاونت در جرم تحت تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت.

انسداد ۲۰ سایت شرکت خدمات مسافرتی متخلف توسط دادستانی تهران

فرزادنیا با بیان اینکه تا به امروز قریب به ۴۰ سایت و شرکت خدمات مسافرتی شناسایی شدند، اظهار کرد: ۱۱ سایت را طی تشریفات قانونی مسدود و ۹ سایت را نیز ظرف مدت پایان امروز مسدود خواهیم کرد و کار شناسایی مدیران سایت‌ها و درگاه‌های مالی و بانکی آن‌ها و ... و همچنین میزان اموال برده شده و اموالی که از طریق نامشروع تحصیل شده است، ظرف ماه جاری تمام می‌شود و عملاً امر احضار قانون مدیران مربوطه جهت تفهیم اتهام کیفری آغاز خواهد شد.

وی افزود: این طرح و برنامه دادستانی تهران مقطعی نخواهد بود و مرتباً عملکرد زنجیره عرضه را زیر نظر داریم و جهت حفظ حقوق عامه و حمایت از مردم با هرگونه اقدام خلاف قانون برخورد خواهد شد.

فرزادنیا ادامه داد: شرکت‌های هواپیمای مکلف هستند بعد از فروش بلیط دستورالعمل حقوق مسافر را دقیقاً مراعات کنند و در صورت ابطال به پرواز و یا تاخیر در پرواز‌ها وظیفه خود را نسبت به مسافران طبق بند‌های دستورالعمل انجام دهند.

معاون دادستان تهران با بیان اینکه تاخیرات و ابطال پرواز‌ها دقیقاً زیر ذره بین دادستانی قرار دارد، گفت: میزان تغییرات پروازی و ابطال‌ها مرتباً از ناحیه دادسرا به صورت ماهیانه به ایرلاین‌ها منعکس می‌شود و از شرکت‌های موفق در کاهش ابطال‌ها تقدیر شده و برای شرکت‌هایی که تاخیرات پروازی آن‌ها زیاد بوده است محدودیت‌های قانونی اعمال شده است.

معرفی شرکت‌های دارای بیشترین کاهش و افزایش تاخیرات در برقراری پرواز‌ها در سال ۱۴۰۱

فرزادنیا تصریح کرد: در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ شرکت‌های هواپیمایی آسمان، کیش ایر، ایران ایرتور و ایران ایر بیشترین کاهش تاخیرات را نسبت به شش ماهه اول سال ۱۴۰۱ داشتند و شرکت هواپیمایی آتا بیشترین افزایش تاخیرات را در شش ماه دوم نسبت به شش ماهه اول سال گذشته داشته است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code