۱۴۰۲/۰۴/۱۲ ۰۰:۴۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

یک هشدار فوری به مشتریان اپل برای به روز رسانی دستگاه‌های خود صادر شده است. کارشناسان سایبری می‌گویند در صورتی که کاربران آیفون گوشی‌های خود را به روز رسانی نکنند، در معرض خطر هک شدن قرار خواهند گرفت.

گیل خبر/ به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از روزنامه سان، کارشناسان سایبری می‌گویند هر کسی که آیفون دارد باید در اسرع وقت تنظیمات خود را بررسی کند. این هشدار تنها چند روز پس از آن صادر می‌شود که اپل یک به‌روزرسانی امنیتی بزرگ را به صورت رایگان برای همه آیفون‌ها منتشر کرد. اکنون کارشناسان سایبری در «مالور بایتس»( Malwarebytes) از دارندگان آیفون می‌خواهند که «اکنون این گوشی‌ها به‌روزرسانی شوند» در غیر این صورت در معرض خطر هک شدن قرار می‌گیرند.

یکی از کارشناسان سایبری در«مالور بایتس» در یادداشتی امنیتی توضیح داد: اپل به‌روزرسانی‌های امنیتی را برای چندین محصول منتشر کرده است تا مجموعه‌ای از نقص‌ها را برطرف کند که می‌گوید  این نقص‌ها سبب می‌شود که کاربران فعالانه مورد سوء استفاده قرار بگیرند. البته به‌روزرسانی‌ها ممکن است قبلا در روال‌های به‌روزرسانی معمولی به شما رسیده باشند. اما بررسی اینکه آیا دستگاه شما در آخرین سطح به‌روزرسانی است، ضرری ندارد.

چگونه باگ آیفون را برطرف کنیم

اپل روز چهارشنبه ۲۱ ژوئن(31 خرداد) یک به‌روزرسانی جهانی iOS را برای دارندگان آیفون منتشر کرد. با این امکان به روز رسانی می‌توانید به سادگی آیفون خود را به iOS 16.5.1 - یا iOS 15.7.7 در مدل های قدیمی تر - در اسرع وقت به روز کنید. به روز رسانی برای دانلود رایگان است و فقط چند دقیقه طول می کشد تا نصب شود. می‌توانید به‌روزرسانی را در تنظیمات > عمومی > به‌روزرسانی نرم‌افزار بررسی کنید. هنگامی که به روز رسانی را نصب کردید، به طور کامل در برابر حمله محافظت خواهید شد.

باگ Operation Triangulation (عملیات مثلث بندی)چیست؟

یک آسیب پذیری امنیتی آیفون به هکرها اجازه می دهد تا اطلاعات گوشی شما را سرقت کنند. این کار با ارسال یک iMessage به همراه یک پیوست هک شده که آیفون شما را به خطر می‌اندازد، کار می‌کند. این نقص امنیتی به هکرها اجازه می‌دهد تا کد خود را روی دستگاه شما اجرا کنند و به همه داده‌های شما دسترسی داشته باشند. به گفته کارشناسان سایبری، هکرها فعالانه از این آسیب پذیری سوء استفاده می کنند. غول امنیت سایبری کسپرسکی قبلا در مورد یک کمپین جاسوسی دیجیتالی به نام Operation Triangulation«»  که از این نقص سو استفاده کرده هشدار داده است. این باگ  به عنوان «صفر کلیک» توصیف می‌شوند زیرا برای قربانی شدن نیازی به تعامل با آن در برنامه ندارید.