اعضای شورای اسلامی شهر رشت با لایحه ارسالی شهرداری با مضمون اجرای هشت پروژه بزرگ عمرانی شامل تقاطع‌های همسطح و غیر همسطح شهر موافقت کردند.

گیل خبر/ به نقل از فارس، نائب رئیس شورای شهر رشت که ظهر امروز در نودمین جلسه علنی شورا و در غیاب رئیس شورا مدیریت جلسه امروز را در ساختمان جلسات شورا بر عهده داشت با تبریک اعیاد قربان و غدیر اظهار کرد: هشتم تیر ماه روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی نامگذاری شده است.

هادی رمضانی با بیان اینکه ایران اسلامی یکی از کشورهای جهان است که از سلاح‌های شیمیایی بیشترین آسیب‌ها را دیده است، افزود: در دوران هشت سال دفاع مقدس که رژیم بعث عراق با همراهی بسیاری از دولت‌های مستکبر جهان همچون آمریکا، انگلیس، آلمان و غیره به قصد سیطره بر این آب و خاک وارد جنگ با کشورمان شده بود، با زیر پا گذاشتن قوانین حقوق بشر و با هدف تصاحب هر چه سریعتر ایران، بارها نسبت به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در مقابله رزمندگان غیور ایران اسلامی و حتی مردمان بی‌گناه ساکن در شهرهای مرزی کشور اقدام کردند.

وی به دوازدهم تیر ماه سالروز حمله ناجوانمردانه ناوگان آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران اشاره کرد و گفت: طی این اقدام غیر انسانی آمریکا، بالغ بر دویست نفر از هموطنان بی‌گناه ما به شهادت رسیدند و این اقدام بی‌شرمانه آمریکا که همواره به دروغ در تلاش است تا خود را مدافع حقوق بشر اعلام کند با بازتاب‌های فراوانی همراه بود و چهره خبیث آمریکا با این حرکت غیر انسانی بیش از پیش به جهانیان معرفی شد و تا ابد ننگ این حرکت بی‌شرمانه بر پیکره آمریکای جنایتکار ثبت شده است.

حمایت قاطع مدیریت یکپارچه استان از اجرای هشت پروژه بزرگ عمرانی در رشت

سید شمس شفیعی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت امروز شنبه ۱۰ تیر ۱۴۰۲ در جلسه صحن علنی شورای اسلامی که با حضور شهردار رشت و با محوریت بررسی آغاز فرآیند اجرای طرح میثاق برگزار شد اظهار داشت: در قالب طرح میثاق، هشت پروژه تقاطع همسطح و غیر همسطح در شهر رشت اجرایی می‌شود.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت در مورد محل اجرای این پروژه‌ها افزود: این تقاطع‌ها در فلکه توشیبا، بلوار شهید باهنر، نیروی دریایی، میدان امام حسین، فلکه فرزانه، سه راه رودباری، حمیدیان و بلوار نماز با هدف رفع گره‌های ترافیکی در طول ۱۸ ماه اجرایی می‌شوند.
شفیعی کل اعتبار پروژه‌های ترافیکی رشت را طبق برآورد انجام شده در سال ۱۴۰۲ معادل ۹۵۰ میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: قرار است پروژه‌های ترافیکی و پل‌های همسطح و غیر همسطح رشت در سال ۱۴۰۲ حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند هر چند ممکن است تعدادی از این پروژه‌ها همین امسال به بهره‌برداری برسند.
وی ادامه داد: علاوه بر پروژه‌های طرح میثاق پروژه‌های دیگری مانند بازگشایی سرگل به سعدی، کانال ژ ۵، بازگشایی ۱۴ متری لاله، آسفالت معابر اصلی و فرعی و دهه‌ها پروژه فرهنگی، عمرانی، ورزشی و خدماتی در مناطق شهر رشت عملیاتی خواهند شد.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت اضافه کرد: در بررسی دوم اصلاحیه بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری قرار شد ردیف‌های مربوط به جمع‌آوری آب‌های سطحی، ساختمان آتش‌نشانی مسکن مهر، پیاده رو سازی خیابان مطهری و استاسرا و ادامه مرمت ساختمان میرزا خلیل رفیع در جای خود محفوظ ماندند تا تامین اعتبار آن‌ها طبق برنامه انجام شود.
شفیعی از پیش‌بینی ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در ضوابط بودجه امسال شهرداری رشت خبر داد و ابراز داشت: ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار به فروش املاک اختصاصی یافته و به شهردار رشت اختیار دادیم تا از این محل برای اجرای پروژه‌های عمرانی هزینه کنند.
وی اذعان کرد: اینجانب به عنوان کارشناس مالی و بودجه به همه تضمین می‌دهم امسال خارج از سقف بودجه مصوب سه منبع جدید درآمدی برای شهر رشت خواهیم داشت.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت افزود: برای حدود هفت تا ده هزار واحد مسکونی رأی تخریب صادر شده و طبق مصوبه مجلس که به شهرداری‌ها ابلاغ شده اجازه تکلیف در این زمینه داده شده است بنابراین در بدبینانه‌ترین حالت ما بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان از این محل درآمد خواهیم داشت که باید برای پروژه‌های ترافیکی رشت هزینه شود.
شفیعی با بیان اینکه سال گذشته ۳۳۸ میلیارد تومان ارزش افزوده در بودجه محقق شد ادامه داد: این مبلغ در لایحه بودجه ۱۴۰۲ معادل ۴۰۰ میلیارد تومان برآورد شده و انتظار داریم بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان از این محل درآمد داشته باشیم.
وی ضمن اشاره به رایزنی خود، شهردار رشت و نماینده مردم رشت در مجلس با ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان سخن گفت و ابراز داشت: رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان قول مساعد دادند تا از محل منابع دولتی ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های کلان ترافیکی شهر رشت اختصاص پیدا کند.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت افزود: با توجه به پیشنهاد شهردار رشت، پیش‌بینی میکنم برای امسال و سال آینده بتوانیم مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان از محل منابع دولتی جذب کنیم.
شفیعی ابراز داشت: اگر هماهنگی‌های لازم انجام شود و با حمایت نماینده ولی فقیه در استان گیلان و استاندار گیلان تحقق اعتبارات و اجرای پروژه‌های کلان شهر رشت قطعی خواهد بود.

وی خطاب به استاندار گیلان ادامه داد: از استاندار گیلان می‌خواهیم دستور لازم جهت تهیه و تخصیص اعتبارات دولتی و هماهنگی دستگاه‌های خدمات رسان را صادر کنند.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت حمایت‌های دستگاه قضایی، امنیتی و انتظامی سپاه پاسداران و پلیس راهور را نیز خواستار شد و گفت: با حمایت فرماندهی سپاه قدس گیلان و تفاهم‌نامه‌ای که بین شهرداری و این نهاد منعقد شد شاهد تامین مصالح و اجرای آسفالت در سطح شهر به ویژه مناطق کم برخوردار و حاشیه شهر هستیم.
شفیعی حمایت نمایندگان استان گیلان در مجلس به ویژه سه نماینده رشت را برای اجرای پروژه‌های عمرانی کلان شهر لازم دانست و گفت: برای تخصیص بودجه دولتی به این پروژه‌ها به حمایت فرماندار شهرستان رشت هم نیاز داریم و امیدواریم شهروندان نیز در مسیر توسعه و پیشرفت شهر با ما همکاری متقابل داشته باشند و صبوری به خرج دهند.

 

تصویب بزرگترین لایحه ادوار شورای رشت در شورای ششم

عضو دیگر شورای رشت نیز در این جلسه با تبریک عید سعید قربان اظهار کرد: عید غدیر را پیش رو داریم و باید به منظور هر چه شایسته برگزار شدن این عید بزرگ برنامه ریزی‌های لازم انجام شود.

مسعود عباس نژاد با بیان اینکه ۲۳ ماه از فعالیت شورای رشت سپری شد، افزود: از صبوری و اعتماد شهروندان شریف رشت طی این مدت سپاسگزارم و امروز بزرگترین لایحه ادوار رشت در جلسه امروز شورا بررسی می‌شود و با این لایحه اثبات شد که فعل خواستن و توانستن با یکدیگر معنا می‌شود.

وی با تاکید به اینکه امروز لایحه‌ای در صحن شورا بررسی می‌شود که حمایت نماینده ولی فقیه، استاندار، فرمانده سپاه استان، رئیس کل دادگستری، دادستان مرکز استان، فرماندار را به همراه دارد، تصریح کرد: تقاطع‌های غیر همسطح و همسطح و احداث پل‌ها در قالب هشت پروژه بزرگ عمرانی با تدبیر و تلاش شهردار جوان و متعهد رشت و برنامه ریزی‌های شورا مطرح و با حمایت مدیریت استان در سطوح مختلف در حال به بار نشستن است و به عنوان منتخبین مردم شریف رشت در شورای ششم از حمایت‌های تمامی این بزرگان تقدیر و تشکر می‌کنیم.

عباس نژاد با بیان اینکه استاندار گیلان، دادستان مرکز استان، فرمانده سپاه گیلان، رئیس کل دادگستری بارها به منظور تسریع بخشیدن به امور و رفع موانع از پیش روی این پروژه و دیگر پروژه‌ها شخصا در محل اجرای پروژه و جلسات حضور پیدا کرده‌اند، افزود: فرمانده سپاه گیلان نیز تامین مصالح بسیاری از پروژه‌ها را تقبل کرده‌اند.

عضو شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه تمامی اعضای شورا از این اتفاق خوشحال هستند، بیان کرد: شهردار جوان رشت طی مدت زمان کمتر از ۲ ماه وارد عمل شد و با برنامه ریزی‌هایی که شورا برای شهردار انجام داده امروز این مهم تحقق پیدا کرد و عزم شورای ششم برای خدمت به شهروندان جدی است و با حضور شهردار متعهد، با اخلاق و متخصص تلاش‌های شورا به ثمر نشسته است.

عباس نژاد با بیان اینکه شورای ششم رشت بارها به ناحق آماج بسیاری از حملات و توهین‌ها قرار گرفت، افزود: امروز شاهد تحقق برنامه ریزی‌های شورای ششم رشت هستیم که با همت و غیرت شهردار جوان این شهر در حال به بار نشستن است و خیلی‌ها تلاش کردند با سنگ اندازی‌ها بتوانند در مقابل مسیر شورا سنگ اندازی کنند تا به منافع شخصی انتخاباتی خود دست پیدا کنند که به حول الهی این گونه نشد.

وی با اشاره به اینکه اعضای شورای رشت در تمام ایام سال پای کار هستند، تصریح کرد: شورای رشت امروز سراسر غرور و افتخار است و بزرگترین لایحه در تمام ادوار شورا امروز تصویب می‌شود و دیگر قرار نیست مردمان بزرگ شهر فرهیخته رشت، این شهر را با دیگر شهرها مقایسه و حسرت بخورند و با عزم شورا و همت شهردار قرار است رشت به الگویی برای دیگر شهرها در توسعه و عمران تبدیل شود.

عضو شورای شهر رشت با بیان اینکه از رسانه‌ها و شهروندان تقاضای همراهی داریم، گفت: اجرای این پروژه‌های بزرگ نیازمند همراهی شهروندان است و امیدواریم این مهم از طریق رسانه‌ها به شهروندان اعلام شود.

اجرایی شدن هشت پروژه بزرگ عمرانی

یکی دیگر از اعضای شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در دوران انتخابات شعارهای فراوانی دادیم، اظهار کرد: شعارهایی از جمله ساماندهی زباله، رودخانه‌ها و غیره را بارها در انتخابات شنیدیم و مطرح کردیم و حالا در این شرایط که مشکلات مالی فراوانی بر کشور حاکم است با برنامه ریزی‌های شورا و با همت شهردار جوان رشت اجرای هشت پروژه بزرگ عمرانی محقق شده و با تصمیمات صحیح به لحاظ اعتباری نیز مشکلی در روند اجرای این پروژه‌ها وجود ندارد.

حسن کریمی کرنق با بیان اینکه بدون وقفه باید این پروژه اجرایی شود، افزود: باید بدون لج و لجبازی، برای تحقق پروژه‌ها تلاش کنیم و همه با هم همان گونه که در انتخاب شهردار رای قاطع دادیم، برای تصویب و اجرایی شدن این پروژه نیز قاطعانه عمل کنیم.

اتفاقات عمرانی در رشت را به فال نیک می‌گیریم

عضو شورای رشت نیز در این جلسه با تبریک اعیاد قربان و غدیر اظهار کرد: پس از سال‌ها قرار است در شهر رشت اتفاقات خوبی در حوزه عمرانی رقم بخورد و این را به فال نیک می‌گیریم و خروجی این برنامه‌ها یقینا برای شهر رشت و شهروندان بسیار مثمر ثمر است.

نادر حسینی با بیان اینکه سالیان طولانی شوراها و شهرداران در آرزوی تحقق چنین اقدام بزرگی بودند، افزود: شهردار رشت سبقه عمرانی بالایی دارد و یقینا در خروجی این طرح‌ها و اقدامات می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

وی با تاکید به اینکه برای اجرای این پروژه‌ها از ردیف‌هایی کسر می‌شود، بیان کرد: موافق این اقدام هستیم اما معتقدم باید از ردیف‌هایی بودجه کسر شود که در مباحثی همچون نهضت آسفالت و غیره مشکلی ایجاد نشود.

حسینی با اشاره به اینکه با اصل این لایحه کاملا موافقم، بیان کرد: امیدواریم افتتاح این پروژه‌ها به طور همزمان و با حضور رئیس جمهور انجام شود.

سالهاست که در رشت پروژه عمرانی بزرگی اجرایی نشده است

عضو دیگر شورای رشت نیز در این جلسه با محکومیت هتک حرمت به ساحت مقدس قرآن کریم اظهار کرد: در جلسه امروز شورا انگیزه و اراده جدی در راستای اجرای پروژه‌های عمرانی در قالب لایحه مطرح شده را مشاهده کردم.

سید حسین رضویان با بیان اینکه باید در اجرای این پروژه‌ها تمامی دیدگاه‌ها را بررسی کنیم، افزود: بنده در تمامی جلسات گذشته از این طرح حمایت کردم و سالهاست که در رشت پروژه عمرانی با این حجم مشاهده نشده است، اما با توجه به اینکه این مهم در منظر عموم نیز قضاوت می‌شود باید تلنگرهایی به خودمان داشته باشیم.

وی با تاکید به اینکه نگاه به زمینه ها، سنجش ترافیکی و شهر انسان محور باید مورد توجه باشد، تصریح کرد: از شهردار رشت تقاضا می‌شود با توجه به اینکه سرانه نخبگی در رشت بسیار بالا است، با بهره مندی از ظرفیت پرسنل خوبی که در واحد مطالعات و پژوهش شهرداری حضور دارند یک لایحه دیگر نیز در راستای تحقق شهر انسان محور و متعاقب این لایحه اجرای هشت پروژه به شورا ارسال کند.

با طرح مباحث پیش پا افتاده جلوی پای شهردار سنگ اندازی نشود

یکی دیگر از اعضای شورای رشت نیز در این جلسه با تبریک عید سعید قربان و پیش رو بودن عید غدیر اظهار کرد: اتفاق خوبی در رشت در حال رقم خوردن است و به عنوان یک شهروند و نه عضو شورا در این جلسه اعلام می‌کنم رشت مظلوم چندین سال است که اجرای هیچ پروژه‌ای را در خود ندیده است و این لایحه موجب خرسندی است.

محسن سماکچی با بیان اینکه امروز اگر این پروژه‌ها مطرح شده است به واسطه جسارت و توانمندی شهردار جوان رشت است، افزود: انتظار دارم برخی با طرح مباحث پیش پا افتاده جلوی این کارها را نگیرند و یقینا املای نانوشته نیز بدون غلط است و اگر در مسیر راه مشکلی پیش بیاید باید همه با اتحاد و همدلی برای رفع آن تلاش کنیم و فقط پرداختن به معایب و مشکلات، چاره کار نیست و شورا نباید فقط به طرح مشکلات بپردازد و باید راهکار بدهد و یقینا مردم نیز از مشکلات مطلع هستند.

وی با اشاره به اینکه اجرای پروژه رینگ ۹۰ متری به تنهایی چندین هزار میلیارد اعتبار نیاز دارد، تصریح کرد: ایمان داریم که با همراهی شورا و شهرداری این اتفاقات بزرگ رقم می‌خورد و هر گونه سنگ انداختن در مقابل پای شهردار خیانت به شهر و شهروندان است و از حمایت‌های سپاه، استانداری، دستگاه قضاو فرمانداری نیز تقدیر و تشکر می‌کنیم و ان شاا در حوزه آسفالت نیز در سال جاری شاهد اتفاقات خوبی هستیم.

سماکچی با تاکید به اینکه شهردار رشت فردی سالم و جهادی است، بیان کرد: بیشتر مشکلاتی که در این شهر و کشور رقم خورد به واسطه حضور برخی از افرادی بود که تاکید بر داشتن عنوان جهادی داشتند اما در عمل اقدام جهادی نداشتند و از همه اعضای شورا تقاضا دارم که یکدل و یک صدا از شهردار حمایت کنند و مردم رشت باید در روند اجرای پروژه‌ها صبور باشند تا شاهد رقم خوردن اتفاقات خوبی در شهر باشیم

صدای اتحاد شورا و شهرداری به گوش شهروندان برسد

شهردار رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه از همراهی و حمایت اعضای شورا بی‌نهایت ممنونم، اظهار کرد: زبانم از تشکر بابت این همه حمایت شورا قاصر است و با این حمایت‌هایی که در جلسه امروز شورا انجام شد احساس مسئولیت بیشتری دارم و مدیریت استان نیز یکپارچه از حوزه مدیریت شهری حمایت می‌کند.

رحیم شوقی با بیان اینکه در زمان اجرای این هشت پروژه از سایر برنامه‌ها نیز غافل نمی‌شویم، گفت: معتقدم اگر مدیریت ما خدا محور باشد یقینا به سمت خدمات انسان محور حرکت می‌کنیم.

وی با تاکید به اینکه آغاز این هشت پروژه بزرگ به معنای زیر سایه قرار گرفتن دیگر پروژه‌ها نیست، افزود: پیرامون اجرای یک سری پروژه‌های کوچک همچون پل پستک نیز جلساتی برگزار کردیم و ان شاا در تلاشیم تا حداکثر در پاییز این پروژه به بهره برداری برسد و پروژه ژ پنج نیز زیر بار ماشین آلات به منظور عملیاتی شدن رفته است.

وی با اشاره به پروژه لاکان بیان کرد: در حال تمدید قرار داد هستیم و این موارد را اعلام می‌کنم تا همه بدانند اجرای این هشت پروژه بزرگ عمرانی در روند دیگر پروژه‌ها خللی ایجاد نمی‌کند.

شهردار رشت با تاکید به اینکه در تلاشیم تا از اعتباری ملی بهره‌مند شویم، گفت: خوشبین هستم که این پروژه‌ها را حتی جلوتر از زمان مقرر اجرایی کنیم و از اعضای شورا تقاضا دارم صدایی که از بابت این پروژه قرار است به گوش شهروندان برسد صدای اتحاد و همدلی باشد.