۱۴۰۲/۰۴/۰۷ ۱۸:۳۲ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه
کارمزد جدید بانک ها شامل کدام خدمات می شود؟

اگر کسی با داشتن کارت یک بانک برای دریافت وجه نقد به شعبه بانک دیگری مراجعه می‌کند و خواهان دریافت بیش از ۲۰۰ هزار تومان باشد از آن کارمزد می‌گیرند، اما در بخشنامه بانک مرکزی چیزی به‌اسم کارمزد برداشت وجه از خودپرداز‌ها وجود ندارد

گیل خبر/ به گزارش فرارو:کارمزد برداشت وجه از خودپرداز‌ها خیلی زود توسط بانک مرکزی تکذیب شد. صبح روز چهارشنبه هفتم تیر همزمان با برداشت اشتباهی که برخی رسانه‌ها از بخشنامه نرخ جدید کارمزد خدمات بانکی داشتند، مدیر اداره نظارت بر نظام بانکی بانک مرکزی رسما اعلام کرد که برداشت وجه از خودپرداز‌ها مثل روال گذشته کارمزدی ندارد. آنطور که مسئولان بانک مرکزی می‌گویند، کارمزد دریافت وجه نقد فقط زمانی گرفته می‌شود که فرد با داشتن کارت بانکی یک بانک برای گرفتن پول به شعبه بانک دیگر مراجعه می‌کند و خواهان دریافت بیش از ۲۰۰ هزار تومان است. با این حال بخشنامه بانک مرکزی درباره نرخ جدید کارمزد خدمات بانکی نشان می‌دهد به‌جز چندتا استثنا کارمزد همه عملیات‌های حضوری و غیرحضوری نسبت به قبل بیشتر شده و خدماتی مثل فعالسازی اینترنت‌بانک و همراه‌بانک که تا الان رایگان بودند، شامل دریافت کارمزد می‌شوند.

کارمزد جدید بانکی بابت خدمات حضوری
نرخ جدید خدمات بانکی از چهارم تیر اعمال شده است. بانک‌ها می‌توانند بابت خدمات حضوری مثل افتتاح حساب جاری از مشتری خودشان، شش هزار تومان کارمزد دریافت کنند که خب این عدد نسبت به قبل هزار تومان بیشتر شده است. کارمزد خدمات بانکی بابت افتتاح حساب سپرده کوتاه‌مدت هم از پنج به شش هزار تومان رسیده، اما اگر برای افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه به بانک بروید، مثل قبل از شما کارمزد نمی‌گیرند.

 
کارمزد خدمات بانکی برای صادرشدن رمز جدید کارت از هزار تومان به هزار و ۲۰۰ تومان رسیده و اگر به شعبه بروید و بخواهید برایتان تراکنش کارت بانکی سرقتی را بررسی کنند، باید دو هزار تومان کارمزد بدهید. کارمزد خدمات بانکی برای کسی که دنبال انسداد کارت است، از سه هزار تومان به سه هزار و ۶۰۰ تومان می‌رسد.

کارمزد خدمات بانکی برای کسانی که با چک و دسته‌چک کار می‌کنند در بخشنامه جدید افزایش پیدا کرده و کارمزد صدور انواع چک بانکی از جمله چک رمزدار به‌جای شش هزار تومان، هفت هزار و ۲۰۰ تومان تمام می‌شود. تحویل دسته چک هم که تا الان دو هزار تومان کارمزد داشت الان دو هزار و ۴۰۰ تومان هزینه دارد. کارمزد صدور دسته چک سال قبل بابت هر برگ ۲۰۰ تومان به اضافه هزینه تمبر می‌شد. امسال در محاسبه کارمزد خدمات بانکی دیگر شمارش تعداد برگه‌ها اهمیتی ندارد و هزینه هر مرتبه صدور دسته‌چک شش هزار تومان است که به این عدد هزینه کاغذ و تمبر پستی هم اضافه می‌شود. صدور گواهی مفقودی چک که به منع پرداخت چک ختم می‌شود، امسال ۵۷ هزار و ۶۰۰ تومان کارمزد دارد که تا پارسال همین کار را می‌شد با پرداخت کارمزد ۴۸ هزار تومانی انجام داد.

کارمزد جدید بانکی بابت خدمات غیرحضوری
کارمزد جدید بانکی بابت صدور کارت به‌شکل غیرحضوری، هفت هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شده است تا قبل از بخشنامه جدید بانک مرکزی، کارمزد صدور کارت شش هزار تومان بود

کارمزد اعلام مانده‌حساب بابت تا روز چهارم تیر ۱۲۰ تومان بود از حالا به‌بعد به‌خاطر هر مرتبه درخواست باید ۱۴۴ تومان بپردازید. اگر بخواهید ۱۰ گردش آخر را به‌شکل غصرحضوری چک کنید، کارمزد خدمات بانکی به ۲۶۵ تومان می‌رسد که این یکی تا الان ۲۴۰ تومان هزینه داشت.

کارمزد پیامک بانکی یکی دیگر از مواردی که در بخشنامه جدید دستخوش تغییراتی شده است؛ تا الان بانک‌ها کارمزد سرویس پیامک خودشان را به دو شکل موردی و آبونمان سالانه حساب می‌کردند، اما از روز چهارم اجازه دارند برای ارائه خدمات پیامک، کنار هزینه‌ای که باید به اپراتور‌ها دهند، ۳۰ تومان کارمزد بگیرند.

کارمزد انتقال وجه کارت به‌کارت دست‌کم ۱۲۰ تومان نسبت به قبل بیشتر شده است. تا الان اگر رقم کارت به‌کارت کمتر از یک میلیون بود، باید ۶۰۰ تومان کارمزد می‌دادید و بابت هر یک میلیون اضافی، ۲۴۰ تومان به میزان کارمزد اضافه می‌شد. به‌این ترتیب اگر مثلا رقمی معادل هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کارت به‌کارت می‌کردید، دو هزار و ۲۸۰ تومان محاسبه می‌شد. حالا بانک‌ها می‌توانند برای جا‌به‌جایی ارقام زیر یک میلیون تومان، ۷۲۰ تومان بگیرند و برای هر یک میلیون تومان اضافی، ۲۸۰ تومان دیگر کارمزد دریافت کنند.

کارمزد کارت به‌کارت کردن حالا با شیوه جدید برای همان مبلغ هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، از دو هزار و ۲۸۰ تومان به دو هزار و ۶۸۰ تومان می‌رسد. کارمزد بانکی بابت کارت به‌کارت کردن مبلغ ۱۴ تا ۱۵ میلیون تومان، تا الان سه هزار و ۹۶۰ تومان بود، اما پس با ابلاغ بخشنامه کارمزد جدید خدمات بانکی، به چهار هزار و ۶۴۰ تومان می‌رسد.

کارمزد انتقال وجه با کمک پایا، پیش از این یک‌صدم درصد ارزش کل تراکنش بود، اما حالا با صدور مجوز رسمی، دست بانک‌ها اجازه دارند تا به‌خاطر هر تراکنش دست‌کم ۲۴۰ تومان و البته نهایتا سه هزار تومان کارمزد بگیرند. سقف کارمزد انتقال وجه ساتنا هم که برای جابجایی ارقام بزرگ طراحی شده، با ابلاغ بخشنامه جدید کارمزد بانکی به ۲۵ هزار تومان می‌رسد. ثبت و استعلام چک بانکی تا الان کارمزد نداشت، اما برای اولین بار به فهرست کارمزد خدمات بانکی اضافه شده است. طوری که اگر بخواهید حضوری در شعبه یک چک را ثبت کنید یا استعلام بگیرید، باید بابت هر برگ چک پنج هزار تومان کارمزد بدهید. کارمزد ثبت و استعلام غیرحضوری چک صیادی هم ۱۰ هزار تومان به ازای هر برگه محاسبه می‌شود.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : بانک کارمزد

نظر شما:

security code