رپورتاژ خبری؛
۱۴۰۲/۰۴/۰۶ ۱۴:۴۳ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه
ایمپلنت دندان چیست و چگونه انجام میشود؟

در این مقاله ما به پاسخ به دوتا از سوال های اصلی کسانی که دندان ها خود را از دست داده اند و قصد جایگزینی آنها با بهترین روش ممکن را دارند می پردازیم.پس در ادامه با ما همراه باشید تا به سوال های ایمپنت دندان چیست و چگونه انجام می شود؟ و ایمپلنت دندان چگونه انجام می شود پاسخ دهیم تا بتوانید با اطلاعات بیشتری برای انجام درمان خود تصمیم بگیرید.

در این مقاله ما به پاسخ به دوتا از سوال های اصلی کسانی که دندان ها خود را از دست داده اند و قصد جایگزینی آنها با بهترین روش ممکن را دارند می پردازیم.پس در ادامه با ما همراه باشید تا به سوال های ایمپلنت دندان چیست و چگونه انجام می شود؟ پاسخ دهیم تا بتوانید با اطلاعات بیشتری برای انجام درمان خود تصمیم بگیرید.

ایمپلنت دندان

اگر قصد انجام ایمپلنت دندان را دارید و می خواهید درباره هزینه آن اطلاعات بیشتر کسب کنید، میتوانید از صفحه ( https://roshadent.com/%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%be%d9%84%d9%86%d8%aa-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86/ ) دیدن فرمایید.

ایمپلنت دندان چیست؟

همواره افراد مختلف دندان های خود را به دلایل مختلف از دست می دهند، این از دست رفتن دندان باعث به وجود امدن مشکلات فراوانی در زندگی آن اشخاص می شود. خالی بودن جای دندان از دست رفته باعث کم شدن و یا از دست رفتن زیبایی لبخند افراد می شود و همین کافی است که باعث لبخند نزدن و نخندیدن آن بشود و اعتماد به نفس آن را به مقدار زیادی پایین بیاورد و تاثیرات مخربی بر روی آن شخص بشود، از سوس دیگر بی دندانی یا از دست رفتن دندان ها می تواند در خوردن و جویدن و حتی تکلم یک شخص اختلاتی را ایجاد کند و زندگی روزمره و عادی آن شخص را مختل کند. و بهترین درمان برای این اشخاص استفاده از ایمپلنت دندان است.

ایمپلنت دندان چیست

ایمپلنت دندان یک روش جایگزینی دندان های خراب یا از دست رفته است که داری شهرت و محبوبیت بسیار زیادی در بین مردم است درمان ایمپلنت دندان بهترین و مطرح ترین درمان برای جایگزینی دندان ها از دست رفته است و بهترین درمان برای بی دندانی، ایمپلنت دندان از سه بخش اصلی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه خاص خود را دارد و در پروسه ایمپلنت دندان بسیار مهم و حائز اهمیت است این بخش ها عبارت اند از:

فیکسچر یا پایه ایمپلنت

فیکسچر ایمپلنت یا همان پایه ایمپلنت دندان قطعه ای پیچ مانند است که توسط متخصص ایمپلنت دندان در یک جلسه جراحی در استخوان فک بیمار کاشته می شود و بعد از طی مدت زمانی برای این که با استخوان فک پیوند بخورد، در جا خود ثابت می شود و به استخوان فک جوش میخورد و جایگزین ریشه درمان می شود و همانند آن عمل می کند و وظیفه ی نگه داشتن روکش ایمپلنت که جایگزین تاج دندان است را دارد. فیکسچر ایملنت مهمترین بخش ایمپلنت دندان است که توسط شرکت ها و برند های فروانی در سرتاسر جهان طراحی تولید و ارائه می شود.فیکسچر های ایمپلنت معمولا از جنس آلیاژ تیتانیوم ساخته می شود تا بتواند به بهتر و سریع تر با استخوان فک بیمار پیوند بخورد به این دلیل که آلیاژ تیتانیوم یک آلیاژ زیست سازگار است بدین معنی که با بدن انسان سازگاری بالایی دارد.

اباتمنت ایمپلنت دندان

یکی دیگر از قسمت های اصلی ایمپلنت دندان اباتمنت ایمپلنت است، اباتمنت ایمپلنت وظیفه اتصال پایه ایمپلنت دندان با روکش آن را دارد و در میان این دو قرار می گیرد.

پروتز یا روکش ایمپلنت دندان

اخرین قسمت ایمپلنت دندان پروتز یا روکش آن است که وظیفه و شکلی همانند تاج دندان دارد، وظیفه ی آن را انجام می دهد. روکش ایمپلنت دندان معمولا از جنس چینی یا سرامیک ساخته می شود تا هم از دوام و مقاومت بالایی بالا باشد و هم ظاهری کاملا مشابه به دندان های طبیعی برخوردار باشد. روکش های ایمپلنت دندان توسط لابراتور ساخته می شود و بسیار به دندان های طبیعی شخص شباهت دارد و حتی رنگ آن هم مطابق با رنگ دندان های آن تعیین می شود.

مراحل انجام ایمپلنت دندان

  1. مشاوره و مراجعه به پزشک متخصص ایمپلنت
  2. کشیدن دندان و پیوند استخوان (در صورت نیاز)
  3. کاشت فیکسچر ایمپلنت در استخوان فک
  4. قرار دادن هیلینگ کپ بر روی ایمپلنت
  5. قرار دادن اباتمنت بر روی ایمپلنت
  6. قرار دادن روکش(تاج) برروی ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

پروسه انجام ایمپلنت دندان یک پروسه نسبتا طولانی است و در حدود 1 الی 6 ماه زمان می برد. و برای کم کردن این زمان می توانید از ایمپلنت فوری استفاده کنید.

جراحی ایمپلنت چقدر طول می کشد؟

زمان جراحی ایمپلنت به تعداد ایمپلنت ها و شرایط شخص بستگی دارد و حدودا در یک جلسه جراحی 15 الی 100 دقیقه انجام می گردد.

روکش ایمپلنت چقدر زمان می برد؟

این مرحله از پروسه ی ایمپلنت دندان حدودا 1 الی 4 هفته زمان می برد و در دو جلسه صورت می گیرد یک جلسه برای قالبگیری و یک جلسه برای بستن روکش ها.

درد ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد ؟

درد و تورم بعد از انجام ایمپلنت دندان یک اتفاق عادی است و حدودا 1 ال 3 روز به طول می انجامد و ممکن است که تا چند هفته مقدار اندکی درد داشته باشید.

قالب گیری ایمپلنت چقدر طول می کشد ؟

زمان قالب گیری دندان هم به عوامل مختلفی بستگی دارد ولی حدودا 10 الی 60 دقیقه به طول می انجامد.

ایمپلنت کامل یا فول فک چقدر طول می کشد؟

اگه شخص بخواهد تمام دندان های یک فک را ایمپلنت نماید و به پیوند استخوان نیاز نداشته باشد به زمانی در حدود 6 نیاز است.

منبع : dental implant

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : ایمپلنت دندان

نظر شما:

security code