گزیده بیانات رهبر انقلاب در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه؛
۱۴۰۲/۰۴/۰۶ ۱۲:۵۹ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

در آستانه هفتم تیر ماه سالروز شهادت مظلومانه شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران شهیدش و روز قوه قضاییه، رئیس، مسئولان و جمعی از قضات و کارکنان دستگاه قضا صبح امروز (سه‌شنبه) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

گیل خبر/ به گزارش ایسنا،  گزیده بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه به این شرح است:

حفاظت از امنیت روانی جامعه یکی از موارد احیای حقوق عامه است

این‌که یک عده با استفاده از فضای مجازی یا غیرمجازی روی اعصاب مردم راه بروند و امنیت ذهنی مردم را بهم بزنند و مردم را بترسانند، این خلاف مقتضی احیای حقوق عامه است. قوه قضائیه باید با برنامه‌ریزی، انضباط و با قاعده وارد بشود.

قوه‌ قضائیه یکی از ستون‌های اصلی نظام اسلامی است/ اشتباه و اختلال در قوه، ضربه مهمی است

شماها که به هر شکلی در این قوه مشغول خدمت هستید بدانید در یکی از مهمترین ارکان نظام اسلامی دارید کار می‌کنید.

قوه‌ قضائیه یکی از ستون‌های اصلی در برپایی نظام اسلامی است معلوم است که اگر در این ستون‌های اصلی اختلالی بوجود بیاید در کل نظام اختلال بوجود خواهد آمد.

به همین نسبت اشتباهاتی اگر چنانچه در اینجا انجام بگیرد، اختلالی صورت بگیرد آن هم ضربه‌اش مهم است.

باید برخورد با مراجعین در قوه قضائیه خوب باشد

 اگر کسی که به دادگستری مراجعه میکند با اخم شما مواجه شود، ولو به کارش هم رسیدگی شود، با دل‌شکستگی از آنجا بیرون میرود و اثر سوء دارد

اکثریت قاطع قوه قضائیه مردمان شریفی هستند؛ اما یک اقلیت کوچکی چهره‌ی قوه را مخدوش می‌کنند/ با این باید مبارزه کرد

مبارزه‌ی با فساد هم در درون قوه هم در بیرون قوه یکی از وظایف شما است.

یک اکثریت قاطع نزدیک به همه در قوه‌ قضائیه مردمان شریفی هستند، چه قضات، چه کارمندان، با امکانات کم با درآمد واقعاً کم، دارند کار سخت انجام میدهند. شرافت این عزیزان را نباید انسان از نظر دور بدارد. یک اقلیت کوچکی هم هستند که سوء‌استفاده میکنند از موقعیت؛ چهره‌ قوه را مخدوش می‌کنند در نظر مردم.

حیف است؛ با این باید مبارزه کرد. باید همه‌ اعضا و اجزای قوه مراقبت کنند که فساد وارد نشود. خدای نکرده وقتی یک بخشی فساد وارد شد این بیماری سرایت پیدا می‌کند.

تصویر رسانه‌ای قوه قضائیه، تصویر خوبی نیست؛ باید این تصویر اصلاح شود.

سند تحول قوه‌ی قضائیه باید به سمت عملیاتی شدن پیش برود

قوه‌ قضائیه چهل و چند سال پشتوانه‌ تجربه و آزمون و خطا دارد.

برای تحول از این تجربه‌ها باید استفاده کرد. تحول یعنی نقاط مثبت را تقویت کنیم، نقاط منفی را به صفر برسانیم.

طرح تحول چند سال قبل در قوه‌ قضائیه تهیه شده است. کارشناس‌هایی که در این چند سال راجع به این طرح با بنده صحبت کردند یا گزارش کتبی دادند همه می‌گویند این طرح، طرح خوبی است، طرح متقنی است. این طرح الان در اختیار شما در قوه‌ی قضائیه است.

این طرح باید پیش برود، پیشرفتش کم بوده، باید پیشرفت کند. باید به سمت عملی شدن، عملیاتی شدن طرح تحول و سند تحول قوه‌ی قضائیه باید پیش برود.

آمارها مهم‌اند اما در همه مسائل کشور ملاک باید خروجی و محصول نهایی باشد / باید دید که دست مردم چه میرسد

کارهایی که سال گذشته گفته شد، اطلاع پیدا کردم همان وقت که در قوه‌ی قضائیه یک قرارگاهی تشکیل شد برای پیگیری آن کارها. در بخشی از آن کارها پیشرفتهای خوبی هم بوده در بخشی هم پیشرفتی نبوده. بالاخره کار شد، ترتیباتی فراهم شد که خود این ایجاد  ترتیبات برای اینکه کارها را جلو ببرند خود این یک چیز مهم و قابل توجّهی است.

منتها یک نکته را من عرض بکنم مناط داوری را خروجی کار قرار بدهید.

اینی که ما مثلاً فرض کنید سر فلان قضیه این کارها را کردیم و این تعداد جلسه گذاشتیم  و... اینها ملاک نیست. ملاک این است که نتیجه چه شد، خروجی کارها چه شد. این در همه‌ی مسائل کشور این جوری است. آمارها مهم‌اند، منتها باید نشان داده شود که خروجی این آمارها و این مطالبی که گفته شد خروجی‌اش چیست، آن مهم است.

محصول نهایی مهم است. که دست مردم چه میرسد.

یکی از وظائف قوه‌ی قضائیه تأمین آزادیهای مشروع است. در ذیل حکم شرع، آزادیهای مردم باید تأمین بشود. خب دستگاههای قدرت به طور طبیعی در یک مواردی دچار معارضه میشوند. چه کسی باید به داد مردم برسد در این زمینه؟ قوه‌ی قضائیه.