حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضائیه گفت: نگاه قوه قضائیه درباره فضای مجازی بد به جامعه منتقل شده است؛ تصور جامعه این است که قوه قضائیه یک طرف و مردم هم یک طرف قرار دارند و قصد مسدود کردن فضای مجازی از سوی قوه قضائیه مطرح است اما تصور اینگونه نیست. قوه قضائیه برای ارتقای فضای مجازی و استفاده بهینه از این فضا هر امکاناتی داشته باشد در اختیار جامعه قرار می‌دهد. امروز قوه قضائیه یکی از مدعیان این قضیه است که باید از فضای مجازی برای همه فعالیت‌ها استفاده شود.

گیل خبر/ به نقل از ایرنا، معاون اول قوه قضائیه گفت: وقتی می‌گویند کنترل فضای مجازی مردم تصور می‌کنند که وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و سازمان‌های امنیتی به دنبال کنترل تلفن مردم هستند اما این موضوع درست نیست و نظام امنیتی آنقدر بیکار نیست که بخواهد تلفن‌های مردم را کنترل کند.

نگاه قوه قضائیه به موضوع فضای مجازی چیست و آیا در این خصوص برنامه‌ریزی دارید؟

نگاه قوه قضائیه درباره فضای مجازی بد به جامعه منتقل شده است؛ تصور جامعه این است که قوه قضائیه یک طرف و مردم هم یک طرف قرار دارند و قصد مسدود کردن فضای مجازی از سوی قوه قضائیه مطرح است اما تصور اینگونه نیست. قوه قضائیه برای ارتقای فضای مجازی و استفاده بهینه از این فضا هر امکاناتی داشته باشد در اختیار جامعه قرار می‌دهد. امروز قوه قضائیه یکی از مدعیان این قضیه است که باید از فضای مجازی برای همه فعالیت‌ها استفاده شود. نکته‌ مورد توجه در این قضیه ضرر و آسیب‌های وارده از طریق فضای مجازی به جامعه است که اگر این آسیب‌ها دیده شود با مردم مشکل نخواهیم داشت. پدر خانواده حتما این مساله را قبول خواهد کرد که قوه قضائیه به دنبال این موضوع است. وقتی می‌گویند کنترل فضای مجازی مردم تصور می‌کنند که وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و سازمان‌های امنیتی به دنبال کنترل تلفن مردم هستند اما این موضوع درست نیست و نظام امنیتی آنقدر بیکار نیست که بخواهد تلفن‌های مردم را کنترل کند. دستگاه قضائی با همکاری دولت با استفاده از نظریات نخبگان لایحه‌ای درباره فضای مجازی تدوین خواهد کرد.

در سفری که به خارج از کشور داشتم و در یک نشست شرکت کردم، رئیس قوه قضائیه آن کشور که کشوری اسلامی نبود، مسئله‌ای را مطرح کرد این بود که امروز فضای مجازی خانواده‌ها را تهدید می‌کند؛ بنابراین فضای مجازی ارتباطی به دین و اسلام و جمهوری اسلامی ندارد بلکه در واقع؛ دنبال این هستیم که تهدیدها و آسیب‌هایی که در فضای مجازی وجود دارد، کاهش دهیم که ممکن است این آسیب‌ها پنج تا ۱۰ درصد باشد تا ۹۰ درصد فضای درست مجازی را مردم و خانواده‌ها با خیال آسوده استفاد کنند.

برخی افراد شاخص و سلبریتی رفتارهای خارج از چهارچوب در فضای حقیقی و مجازی دارند؛ سیاست قوه قضائیه در رابطه به این افراد چیست؟

سیاست قوه قضائیه ابتدا تذکر به این افراد است؛ وقتی عنوان سلبریتی را مطرح کردید یعنی این فرد اگر بازیگر یا بازیکن است یا به هر دلیلی در صنف خاص خود چهره شده است اما توجه داریم ایرانی و متعلق به این مرز و بوم است و ممکن است اشتباه کرده باشد؛ سیاست دستگاه قضائی این است که ابتدا به این افراد تذکر می‌دهد. بسیاری از این افراد می‌پذیرند و احساس کردیم این کار ما درست است چون زمانی که می‌پذیرند دیگر تکرار نمی‌کنند و تمام می‌شود اما مواردی بوده است که برخی افراد به ندرت لجاجت می‌کنند و قوه قضائیه براساس قانون با آنها برخورد می‌کند.

سال گذشته حدود ۹۰ هزار نفر از سوی رهبر معظم انقلاب مورد عفو قرار گرفتند؛ قوه قضائیه با چه تدبیری پیشنهاد این عفو گسترده را اعلام کرده است؟

 
امروز نگاه کلی مدیریت در قوه قضائیه، نگاه پدرانه نسبت به کل جامعه ۸۵ میلیون نفری است؛ صرف نظر از اینکه فردی بزهکار، بزه‌دیده، شاکی و متهم، خواهان یا خوانده باشد؛ نگاه قوه قضائیه پدرانه و حل مشکل است. با توجه به حوادثی که رخ داد احساس کردیم در این اتفاقات بسیاری از افرادی که تحت تعقیب قرار گرفته و بازداشت بودند؛ بسیاری از آنها ممکن است بی‌گناه باشند و طیف گسترده‌ای از آنها هم ممکن است فریب خورده باشند که این موضوع در تحقیقات هم مشخص شد. به جزء تعداد کمی که افراد شرور بودند و با بیگانگان ارتباط داشتند و هدایت اغتشاشات را برعهده داشتند، احساس کردیم که همه افرادی که دستگیر شدند فرزندان خود ما هستند یعنی اینها افرادی نیستند که باید حتما آنها را مجازات کنیم. در نشست‌ها این موضوعات مطرح و ریاست قوه قضائیه پیشنهاد کرد و با یک مقدمه‌ای وضعیت همه افراد را به رهبر معظم انقلاب توضیح داد که شرایط افراد مورد عفو، به این ترتیب است البته افراد دارای سابقه، شرور و مرتبطان با بیگانگان استثنا شده بودند. همه می‌دانیم که رهبر معظم انقلاب نیز همواره نگاه پدرانه نسبت به جامعه دارند و حتی نسبت به برخی افراد که رفتار هنجارشکنانه دارند با نگاه پدرانه این افراد را مورد عفو قرار دادند. اگرچه در پی عفو اخیر، دشمن از این قضیه بسیار ناراحت شد؛ چون عفوشدگان به آغوش جامعه بازگشتند در حالی که دشمن می‌خواست این افراد زندانی باشند و ۹۰ هزار نفر از این جامعه بُریده شوند. بعضی از دوستان ناآگاه به علت جهل و ناآگاهی روزهای اول اعلام کردند که چرا قوه قضائیه این افراد را آزاد کرده است اما اگر آنها می‌دانستند که با چه نگاهی این افراد آزاد شده‌اند به طور قطع آنها هم متقاعد می‌شدند.

در زمینه ارتباط دستگاه قضائی و دولت برای افزایش حقوق و وضعیت رفاهی کارکنان دستگاه قضائی و میزان هماهنگی با دولت در این زمینه چه اقداماتی صورت گرفته است؟

در زمان ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه که مورد تایید رهبر معظم انقلاب قرار گرفت، تاکید شده است درباره بودجه قوه قضائیه «تثبیت» و «تقویت» بودجه مدنظر قرار گیرد. اما تثبیت چیست؟ در برنامه ششم توسعه ۲.۹ دهم بودجه کل کشور به قوه قضائیه اختصاص داده شد و تثبیت یعنی اینکه از این میزان نباید کمتر باشد و تقویت یعنی اینکه بودجه بیشتر شود؛ حال منتظر هستیم که دولت در برنامه هفتم توسعه چه خواهد کرد اما در این زمینه از شخص رئیس جمهور به خاطر اشراف به موضوعات قوه قضائیه قدردانی می‌کنم همچنین کمال تشکر را از معاون اول رئیس جمهور به‌خاطر ارتباط خوب با دستگاه قضائی دارم؛ آقای مخبر بسیاری از مشکلات عدلیه را بدون رعایت فرایند و تشریفات اداری حل کرده است. گاهی اوقات در سطوح پایین به خاطر جهل به موضوع نگاه‌های دیگری می‌شود که ما باید آنها را حل کنیم. اکنون برنامه هفتم توسعه به مجلس رفته است و باید ببینیم نمایندگان با عبارت «تثبیت» و «تقویت» بودجه دستگاه قضا چه خواهند کرد.