وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: هوش مصنوعی در تمام حوزه‌های بشری خود را به عنوان تحولی مهم نشان می دهد و به عنوان انقلاب جدید همچون انقلاب صنعتی و ارتباطی، مقوله‌ای با تاثیرات و دامنه بالای تأثیرگذاری در تمام حوزه‌های بشری است.

گیل خبر/ به نقل از سیتنا؛ محمدمهدی اسماعیلی امروز دوشنبه پنجم تیرماه در همایش «هوش مصنوعی، رسانه و تولید محتوا» که در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد، گفت: موضوع هوش مصنوعی به عنوان تحول و نقطه عطف مهم در تمام حوزه‌های بشری خود را به عنوان تحولی مهم نشان می دهد.

وی افزود: هوش مصنوعی به عنوان انقلاب جدید نظیر انقلاب صنعتی و ارتباطی، مقوله‌ای با تاثیرات و دامنه بالای تأثیرگذاری در تمام حوزه‌های بشری است.

اسماعیلی گفت: روزانه اخبار متنوعی از حوزه کاری هوش مصنوعی منتشر می‌شود، در این مقوله نگرانی‌هایی که لازم است در حوزه فرهنگ و هنر و رسانه را باید مطالبه کنیم.

اسماعیلی گفت: مقوله‌های جدید امروز خود را بر ما حاکم کرده‌اند. پیشتر روزنامه‌ها بخش مهمی از اطلاعات مردم را تشکیل می‌دادند و تیراژ برای روزنامه‌ها تا ۵۰۰ یا ۶۰۰ هزار می‌رسید و برخی از مردم هم برای آگهی‌های روزنامه‌ها از آن‌ها استفاده می‌کردند، اما امروز برخی از روزنامه‌ها زیر دو تا سه هزار تیراژ دارند و پیمایش‌های روزنامه‌ها زیر دو درصد است. یعنی تغییر مرجعیت از نظام رسانه‌ای مکتوب به نظام رسانه‌های دیجیتال را شاهدیم.

وی اظهار کرد: امروز مرجعیت رسانه‌ها از مکتوب به مدرن تغییر کرده است و به دلیل حجم بالای رقبای داخلی و خارجی در حوزه رسانه و تولید محتوا، صداوسیما در حال از دست دادن مرجعیت خود است.

وی با اشاره به اختلافات موجود برسر نظارت بر شبکه نمایش خانگی افزود: شبکه نمایش خانگی بخش قابل توجهی از اوقات فراغت مردم را تشکیل می‌دهد. در این دو سه سال که بر سر نظارت بر تصویر بین ما و صدا و سیما اختلاف هست اپ‌های معمولی هم دارند فیلم می‌گذارند. آیا می‌شود به روش سابق تنظیم گری کرد؟

اسماعیلی ادامه داد: بر سر فیلمی که در سالن‌ها نمایش داده می‌شود نظارت سفت و سخت اعمال می‌کنیم، ولی فیلم‌هایی که در گوشی‌ها همه می‌بینند هیچ نظارتی نیست. نمی‌دانیم چه کار باید کنیم؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: تحولات اخیر نظام سنتی حکمرانی فرهنگی ما را به شدت دچار چالش کرده است. آیا باید تنظیم گری را رها کرد یا با شیوه دیگر نظارت و تنظیم کرد؟ تازه این‌ها سوالات امروز ماست که هنوز هوش مصنوعی وارد نشده است. نمی‌توان منفعل بود.