۱۴۰۲/۰۴/۰۵ ۰۹:۳۴ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

گیل خبر/ با همت شهرداری رضوانشهر، اولین همایش پدر شعر گیلکی (پیر شرفشاه دولایی ) در محل سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی و هنری رضوانشهر برگزار شد.

عصر شنبه 27 خرداد 1402 به همت شهرداری رضوانشهر با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه فرهنگی و هنری صفیر اندیشه نارون، اولین همایش پدر شعر گیلکی (پیر شرفشاه دولایی) با حضور مسئولین استانی و شهرستانی برگزار گردید.

پیر شرفشاه دولایی گیلانی شاعر و عارف قرن هشتم، پدر شعرگیلکی و بنیان‌گذار مکتب شعری شرفشاهی است. وی در روستای دارسرا در دهستان گیل دولاب شهرستان رضوانشهر در گیلان زاده شد. به محل آرامگاه او تربت بر سید شرف شاه ‌نیز می‌گویند که از گذشته نیز از دهکده های گیل دولاب محسوب میشده است.

از او دیوان شعری برجا مانده که در بخارست رومانی نگهداری می‌شود. او پدر شعر گیلکی دانسته می‌شود و سبک معروف شرفشاهی که در گیلان شهرت دارد به او منسوب است.

آرامگاه وی که از نوادگان موسی کاظم بود، در روستای دارسرا، دهستان گیل دولاب رضوانشهر گیلان واقع است.

رضا رسولی شهردار رضوانشهر در حاشیه این مراسم گفت: یکی از مهم ترین و تاریخی ترین عناصر فرهنگی رضوانشهر در حوزه سرمایه های انسانی, که یکی از شاخصه های فرهنگی گیلان زمین است, حضور عارف و شاعر جلیل القدری به نام پیر شرفشاه دولایی است.

رسولی افزود: شهرداری رضوانشهر و خانه خلاقیت و نوآوری شهر بهشت آمادگی خود را برای ایجاد دبیرخانه دائمی بزرگداشت پیر شرفشاه دولایی و ترسیم یک مسیر پیوسته و سیاست گذاری مدون برای معرفی این شاعر و عارف گرانقدر و سرمایه انسانی گیلان زمین به کشور و دنیا اعلام می کند.