۱۴۰۲/۰۴/۰۴ ۲۰:۴۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

به گفته کارشناسان، خطر برای رئیس واگنر نیز تمام نشده است چرا که پوتین افراد خائن را نمی بخشد.

گیل خبر/ به گزارش جماران به نقل از سی‌ان‌ان، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از جنگ داخلی با گروه شبه‌نظامی واگنر عقب نشینی کرده اما کارشناسان هشدار می دهند که خطر تمام نشده است.

در طول یک روز و نیم ، روسیه با تهدید واقعی یک شورش مسلحانه روبرو شد و رئیس جمهور ولادیمیر پوتین متعهد شد که مبارزان واگنر را که به سمت مسکو حرکت می کردند و شهرهایی را هم در طول مسیر اشغال می‌کردند مجازات کند . ناگهان توافقی میان کرملین و واگنر با وساطت بلاروس شکل گرفت تا بحران را با همان سرعتی که شکل گرفته بود خنثی کند. با وجود پایان ظاهری ماجرا، بسیاری از مسائل حل‌نشده باقی مانده‌اند و کارشناسان هشدار می دهند که این شورش نادر به این سرعت و بدون عواقب ناپدید نخواهد شد.

پوتین اکنون باید عواقب جدی ترین چالش برای قدرت خود را از زمانی که در سال 2000 به قدرت رسید، پشت سر بگذارد. یوگنی پریگوژین، رئیس گروه شبه نظامی واگنر، ظاهراً سالم به بلاروس فرستاده می‌شود، اما او مجموعه ای از حوادث را پشت سر خود ثبت کرده که در قبلا هرگز رخ نداده بود.

آینده پریگوژین و واگنر چیست؟
در حال حاضر تعداد پرسش‌های بی‌پاسخ بسیار است. پرسش‌هایی مانند اینکه چه اتفاقی برای نقش پریگوژین در جنگ واگنر و اوکراین خواهد افتاد، و اینکه آیا همه جنگجوهای او با ارتش روسیه قرارداد خواهند داشت یا خیر. سخنگوی کرملین روز شنبه گفت که "نمی تواند پاسخ دهد" که پریگوژین در بلاروس چه موضعی خواهد گرفت. خود پریگوژین نیز جزئیات کمی در مورد توافق خود برای توقف پیشروی در مسکو ارائه کرده است.

مایک لیونز، سرگرد بازنشسته ارتش ایالات متحده روز شنبه گفت که گروه واگنر "یک شرکت جنگی مستقل" با شرایط متفاوت از ارتش روسیه است. برای مثال، جنگنده‌های واگنر بهتر از ارتش تغذیه می‌شوند - به این معنی که یکسان سازی کامل دشوار خواهد بود.-

او افزود: «شاید برخی از آنها از واگنر جدا شوند. آنها به پریگوژین وفادارند، نه به روسیه و نه به مأموریت جنگ در اوکراین. من فکر می‌کنم ما سؤالات زیادی داریم که در حال حاضر به آنها پاسخ داده نشده است.»

به گفته کارشناسان، خطر برای رئیس واگنر نیز تمام نشده است چرا که پوتین افراد خائن را نمی بخشد. جیل دوگرتی، رئیس سابق دفتر سی‌ان‌ان در مسکو و کارشناس قدیمی در امور روسیه در این‌باره می‌گوید: حتی اگر پوتین بگوید «پریگوژین، تو به بلاروس برو»، او همچنان یک خائن است و من فکر می‌کنم پوتین هرگز او را نخواهد بخشید. ممکن است شاهد «کشته شدن پریگوژین در بلاروس» باشیم – اما این یک معضل سخت برای مسکو است زیرا تا زمانی که پریگوژین از نوعی از حمایت برخوردار باشد، صرف نظر از اینکه کجاست، تهدیدی است».

این تحولات برای پوتین چه معنایی دارد؟
پوتین اکنون با مشکلات واقعی مواجه است. کارشناسان متعددی به سی ان ان گفتند که در حالی که رئیس جمهور روسیه از بن بست جان سالم به در برد، اما اکنون ضعیف به نظر می رسد - نه تنها برای جهان و دشمنانش، بلکه برای مردم و ارتش خودش. اگر در مسکو منتقدان و رقبای پوتین وجود داشته باشند از این پس از هر فرصتی برای تضعیف موقعیت پوتین استفاده می‌کنند که همین مسئله می‌تواند خطرآفرین باشد.

دوگرتی می‌گوید: «اگر من جای پوتین بودم، نگران این بودم که مردم در خیابان‌های روستوف هنگام خروج نیروهای واگنر آنها را تشویق می‌کردند».

یک ویدئو که توسط CNN تعیین و تأیید شده است، جمعیتی را نشان می‌دهد که هنگام خروج وسیله نقلیه پریگوژین او را تشویق می‌کنند. وقتی یکی از افراد حاضر در جمعیت نزدیک شد و با پریگوژین دست داد، خودرو متوقف شد.

دوگرتی می‌گوید: « چرا روس‌های معمولی در خیابان مردمی را تشویق می‌کنند که سعی کردند کودتا کنند؟ این تشویق جز این است که شاید مردم هم نیروهای واگنر را دوست دارند یا از آنها حمایت می‌کنند؟ هر چه که باشد، واقعاً خبر بدی برای پوتین است.»

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code