اجرای ناقص یک قانون در گیلان؛
۱۴۰۲/۰۴/۰۳ ۰۸:۰۶ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه
photo ٢٠٢٣ ٠٦ ٢٤ ٢٢ ٥٢ ٥٦ (2)

گیل خبر/ سرویس اجتماعی- با آغاز اجرای طرح مدیریت مصرف برق دستگاه‌های اجرایی ساعت کاری ادارات، از ۱۶ خرداد تا نیمه‌ی شهریور امسال از ساعت ۶ صبح تا ۱ ظهر تعیین گردید.

پس از اجرایی شدن این طرح، با انتشار نظرسنجی در صفحه اینستاگرام گیل‌خبر با حجم زیادی از پیام های ارسالی از سوی شهروندان گیلانی رو به رو شدیم که روایتگر نارضایتی بخش قابل توجهی از مخاطبین است که به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

در وهله اول بحث حضور در محل کار در ساعت ۶ صبح مورد گلایه است؛ غالب کارمندان ادارات برای حضور در ساعت تعیین شده با مشکل بیدار شدن در نیمه شب و در پی آن کاهش سطح انرژی در طول روز رو به رو هستند که در فرایند خدمت رسانی به ارباب رجوع نیز اختلال ایجاد کرده و مراجعه کنندگان نیز از برخوردهای نا مناسب در پی این اتفاق گله‌مند هستند.

پیام شهروند:

خیر، اصلا طرح خوبی نیست. چون کل خانواده درگیر شدن از بچه‌های کوچیک گرفته تا پدربزرگ و مادربزرگ ها؛ در ضمن کارایی هم نداره همه از شش صبح چرت میزنن، وقتی خواب کافی نداشته باشی اعصاب پاسخگویی هم نداری تازه صرفه جویی هم نمیشه و...

در وهله دوم مسئله مهم حمل و نقل است که شرایط حضور در محل کار را برای افرادی که دارای خودرو شخصی نیستند سخت کرده و در همین راستا بانوان نیز برای تردد در ۴ یا ۵ صبح که وسایل حمل و نقل عمومی به سختی در دسترس است با مشکلاتی مواجه هستند.

پیام شهروند:

واقعا به مایی که ماشین شخصی نداریم هم فکر شده؟! ساعت 5 صبح چهارتا دونه ماشین توی خیابون پیدا نمیشه، یعنی هیچیشون با فکر و برنامه نیست...

در وهله سوم بحث فرزندان کارمندان مطرح است؛ تصویر تاثیرگذار ارسال شده به گیل خبر مادر شاغلی را نشان می دهد که ۶ صبح با در آغوش گرفتن یک فرزند و به همراه کشاندن فرزند دیگری با عجله خود را به محل کارش می‌رساند؛ یکی از مهم ترین دغدغه‌های این روزها همین تفاوت آغاز به کار ادارات و مهدکودک‌ها است که قطعا در طول روز اضطراب زیادی را برای والدین شاغل رقم می‌زند.

مراجعه کنندگان به ادارات نیز از زاویه‌ای دیگر با پدیده تغییر ساعت کاری درگیر هستند، ساعت آغاز به کار ادارات تغییر کرده اما شهروندان همچنان از ساعات ۷ تا ۸ صبح آغاز به انجام کار‌های اداری خود می‌کنند و به دلیل تعطیلی در ساعت 13 حجم مراجعه در این بازه زمانی بالا رفته و دریافت خدمات و خدمت رسانی کاری سخت و فرسایشی است.

از سویی دیگر برخی از پیام ‌های مردمی اشاره به عدم حضور کارمندان در ساعت مقرر داشته و از ضعف نظارت و مدیریت بر این قانون گله مند بودند.

پیام شهروند:
1. تا ساعت ۱ نیستن تا ساعت ۱۲:۴۰ دقیقه هستن، من چهارشنبه یک اداره کار داشتم دیدم یک دفعه از راه پله همه دارن فرار میکنن ترسیدم تا آمدم فرار کنم بهم گفتن نترس این‌ها کارمندها هستن دارن میرن ، ساعت هنوز یک نشده بود...

2. نه؛ وقتی صبح اول وقت به بانک مراجعه می‌کنیم، میگن برو ساعت ۸ بیا سیستم ساعت ۸ فعاله...

آنچنان که پیداست نه تنها در گیلان بلکه در سراسر کشور تقریبا هیچکس، نه کارمندان و نه سایر مردم رضایتی از تغییر به وجود آمده در ساعات کاری ادارات ندارند.

اما آنچه در گیلان باعث بروز نارضایتی‌های بیشتر شده، عدم نظارت بر اجرای صحیح همین قانون و حضور دیرهنگام کارکنان در محل کار است. مردمی که براساس این طرح برنامه‌ریزی روزانه خود را انجام داده و در ساعات اولیه صبح برای حل مشکلات خود به ادارات استان مراجعه می‌کند، در برخی موارد که تعدادشان محدود هم نیست، با درب بسته و یا عدم حضور کارمند مربوطه روبرو می‌شوند.

از سویی دیگر عدم وجود سیستم حمل و نقل مناسب و کارآمد در گیلان، آن هم در ساعات اولیه صبح، موجب بروز مشکلات متعددی برای کارمندان شده است.

به نظر می‌رسد نماینده عالی دولت در استان گیلان و مجموعه تحت مدیریتش نتوانسته اند آنچنان که باید و شاید با یک برنامه‌ریزی درست و منسجم و نظارت صحیح، همین قانونی که اگرچه مخالفان بسیاری را دارد، به نحوی مناسب اجرا نمایند و همین امر موجب بروز نارضایتی‌های فراوان بیشتری شده است.

photo ٢٠٢٣ ٠٦ ٢٤ ٢٣ ٢٣ ٠٣

photo ٢٠٢٣ ٠٦ ٢٤ ٢٢ ٥٢ ٥٦ (2)photo ٢٠٢٣ ٠٦ ٢٤ ٢٢ ٥٢ ٥٧photo ٢٠٢٣ ٠٦ ٢٤ ٢٢ ٥٢ ٥٦

همرسانی کنید:

نظرات شما:

مردم 6 تیر 1402 ساعت 07:04

ما کارگران وکارمندان اصفهان واستان اصفهان هم ناراصی به وضعیت این ساعت هستیم رانندگان شرکت واحد اصفهان ۳ صبح ازخواب بیدار میشوند تا ۵ صبح سیرویس دهی کنند کسی هم نیست این ساعت باعث ابیماری اعصاب روان وسکته میشود یه فکر اساسی کنید

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code