در دومین همایش بزرگ سالانه شهر خلاق رشت مطرح شد؛
۱۴۰۲/۰۴/۰۲ ۱۷:۵۷ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه
تنوع، نوآوری و خلاقیت از ویژگی های غذایی در شهر خلاق خوراک رشت است/ ایجاد گذر خوراک رشت در گذر موسیقی سنندج

گیل خبر/ دومین همایش سالانه‌ شهر خلاق رشت با حضور استاندار گیلان، شخصیت‌های ملی و استانی، اعضای شورای اسلامی و شهرداران شهرهای خلاق ایران برگزار شد.

استاندار گیلان:تنوع، نوآوری و خلاقیت از ویژگی‌های غذایی در شهر خلاق خوراک رشت است

اسدالله عباسی استاندار گیلان در دومین همایش سالانه شهر خلاق رشت که با حضور میهمانان کشوری و استانی، شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهرهای خلاق ایران و اصحاب رسانه در تالار مرکزی رشت برگزار شد اظهار داشت: استان گیلان از حیث میراث فرهنگی قدمتی از قبل اسلام و بعد از اسلام دارد و دارای تنوع آب و هوا، پوشش گیاهی خاص و کلکسیونی از غذاهای متنوع است.

استاندار گیلان تنوع و نوآوری و خلاقیت را از ویژگی‌های غذایی در استان و شهر خلاق خوراک رشت خواند و تصریح کرد: هنرهای تجسمی و موسیقی، علم پزشکی، ادبیات و شعر همه اینها حوزه‌هایی است که گیلان در آن سرآمد بوده و افرادی را تربیت کرده که آوازه جهانی دارند.

عباسی چادر شب بافی و رشتی دوزی را هنری بی نظیر در دنیا خواند و تصریح کرد: استان گیلان در صنایع دستی و نوع پوشش داشته‌ها و موقعیت ویژه‌ای دارد و این فرهنگ و هنر با مردان و زنان گیلانی در طول تاریخ آمیخته شده است.

نماینده عالی دولت در استان گیلان ضمن برشمردن تاریخچه شهر رشت در حوزه اولین‌ها افزود: مردم رشت در مبارزات ضد استعماری دست رد به سینه ظالمان می‌زدند و با اینکه از تکنولوژی و علم آنها استفاده میکردند اما تحت سیطره آنها نبودند که نمونه بارز آن میرزا کوچک خان جنگلی است.

وی ابراز داشت: علاوه بر شعرا و هنرمندان برجسته ، استان گیلان هشت هزار شهید در راه تعالی اسلام و قرآن تقدیم کرده و آیت الله بهجت فومنی را در خود محفوظ داشته است که افتخاری برای مردم این دیار محسوب می‌شود.

استاندار گیلان اضافه کرد:‌ همچنان که تنوع غذایی در جای جای ایران وجود دارد رشت نیز در غذا و تنوع غذایی و نوع پخت آن پیشرو بوده و غذاهای آن به گونه‌ای است که با طبع انسان کاملا سازگار است.

عباسی در پایان ضمن اشاره به تمدن بیش از سه هزار و ۵۰۰ ساله گیلان اذعان کرد:‌ گیلان از دیرباز تاکنون سرزمینی متمدن و‌ مهمان نواز محسوب می‌شود که همواره آغوش آن به سوی میهمانان باز بوده تا همه مسافران و گردشگران با خاطره خوشی به شهرهای خود بازگردند.سامان گلریز سرآشپز بین‌المللی ؛هر کدام از غذاهای رشت بو، عطر و زیبایی خاصی دارند و در نوع خود قابل ستایش‌ هستند

سامان گلریز سرآشپز بین‌المللی ایرانی نظر خود را درباره برگزاری این رویداد بیان کرد و اظهار داشت: قبل از هر چیزی باید از شهرداری رشت تشکر کنم زیرا در بسیاری از شهرهای ایران جشنواره‌ برگزار کردم و خوشحالم که شهرداری رشت تا این اندازه به شهر خلاق خوراک توجه کرده است.

این سرآشپز بین‌المللی شهر خلاق خوراک رشت را میراثی کهن و ارزشمند حاوی خلاقیتی بی‌نظیر و کمیاب در جهان خواند و تصریح کرد: جا دارد در اینجا ما قدردان باشیم و بدانیم که چقدر برای برگزاری همایش شهر خلاق خوراک رشت زحمت کشیده شده، رویدادی که همزمان سرزندگی و نشاط را با خود به همراه داشته است.

گلریز اذعان کرد: معتقدم برگزاری یک جشنواره در کنار خوشحالی و شادابی درونی مردم و مدیرانش چنین رویدادی‌‌ را به یک اثر ماندگار تبدیل می‌کند.

وی در مورد کیفیت برگزاری این همایش هم ابراز داشت: همه چیز از جمله پذیرایی بسیار عالی و بی‌نظیر بود و برنامه‌ریزی، طراحی و اجرای فوق‌العاده‌ای داشت همچنین خانم‌هایی که آشپزی کرده بودند از طعم غذاهایشان مشخص بود که با عشق غذاها را آماده کرده بودند و معلوم است که این کار را برای کار و خودنمایی انجام نداده‌اند بلکه می‌خواستند این فرهنگ و تمدن و اصالت را نشان دهند که در نوع خودش در کره زمین درجه یک است.

این سرآشپز بین‌المللی در مورد تنوع غذایی رشت هم اذعان کرد: در مورد تنوع غذایی رشت باید بگویم انگار که به من بگویند داخل یک انبار کاه یک سوزن را پیدا کن، زیرا تنوع غذایی، کیفیت، دانش و هنر آشپزی گیلانی و رشت آنقدر بالاست که ما می‌توانیم روزها، ماه‌ها و سال‌ها در مورد آن صحبت کنیم.

گلریز ادامه داد: تقاضا و خواهشم برای صادر کردن فرهنگ و تمدن اصیل گیلان و شهر رشت این است که غذاهای گیلان و شهر رشت را که اثر ملی و جهانی است ثبت کنیم و به صورت کتابهایی به زبان‌های مختلف دنیا صادر کنیم زیرا عقیده دارم به شهر رشت و گیلان سرسبز و زیبای ما در ایران احترام گذاشته می‌شود اما این خطه در جهان مظلوم واقع شده است و خیلی‌ها هنوز نمی‌دانند که چه گوهر گرانبهایی را در اینجا داریم.

وی تصریح کرد: امسال در کنوانسیون بین‌المللی غذا، زیتون پرورده بین یک تا سوم جهان قرار گرفته است و این نشان می‌دهد شهر رشت امتیازات بسیار بالایی در سطح جهان دارد.

این سرآشپز بین‌المللی در پاسخ به این پرسش که کدام غذای محلی رشت را بیشتر از همه دوست دارد و می‌پسندد ابراز کرد: ابتدا مجددا از شهرداری رشت به خاطر برنامه‌ریزی این همایش و پذیرایی و جمع کردن هنرمندان آشپز این شهر مهم و دوست داشتنی تشکر و قدردانی می‌کنم اما در پاسخ به این سوال باید بگویم انگار مرا به یک باغ گل ببرند و بگویند کدامیک از این گلها را دوست داری بنابراین درباره غذاهای رشت نمی‌توان انتخابی انجام داد زیرا هر کدامشان یک بو، عطر و زیبایی خاصی دارند که در نوع خود قابل ستایش است.


قدردانی شهردار سنندج از شهردار و شورای اسلامی شهر رشت/ ایجاد گذر خوراک رشت در گذر موسیقی سنندج


 سید انور رشیدی شهردار سنندج در حاشیه برگزاری دومین همایش سالانه شهر خلاق رشت اظهار داشت: از شهردار رشت و اعضای شورای اسلامی برای برگزاری این همایش و این میزبانی بسیار خوب تقدیر و تشکر ویژه دارم.

شهردار سنندج تصریح کرد: این همایش و‌ جوششی که شاهد آن بودیم از دل پاک و باصفای مردم با فرهنگ رشت نشأت گرفته که همواره خاص و زبانزد بوده است.

وی اذعان کرد: درصددیم همایشی را با همفکری شورای اسلامی سنندج و اداره کل میراث‌فرهنگی طراحی کنیم تا در خلال آن زمینه لازم برای ایجاد گذر خوراک رشت در گذر موسیقی سنندج فراهم شود.


 شهردار بندرعباس :همایش شهر خلاق رشت فراتر از سطح ملی برگزار شد

 مهدی نوبانی شهردار بندرعباس اظهار داشت: شهرداری رشت زحمت زیادی برای برگزاری این همایش کشیده و میزبانی را به بهترین نحو ممکن به انجام رسانده است.

شهردار بندر عباس با بیان اینکه همایش شهر خلاق رشت فراتر از سطح ملی برگزار شد تصریح کرد: از همین‌جا دعوت می‌کنم تا در بندرعباس بتوانیم میزبانی در خور توجهی را از شهر خلاق رشت داشته باشیم.