صدور مجوز مرغداری به نفع سرمایه داران؛
۱۴۰۲/۰۳/۳۰ ۱۸:۳۳ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه
آوارگی مجدد در انتظار مردم رنج کشیده روستای دولت آباد رودبار؟!

گیل خبر/ مهشاد مهرابی فاصله مرغداری با ساختمان‌های مسکونی به دلیل آلودگی و بوی نامطبوع یکی از نکات مهم در احداث سالن‌های پرورش طیور است؛ طبق دستورالعمل ها فاصله سالنهای مرغداری ۳۰ هزار قطعه ای از خانه های مسکونی روستاهای بالای ۱۰۰ خانوار باید ۲۵۰ متر و برای مرغ گوشتی و تخم گذار ۵۰۰ متر و برای مرغ مادر حداقل ۱۰۰۰ متر و برای مرغ اجداد حداقل ۲۰۰۰ متر باشد زیرا خطر انتقال بیماری‌های عفونی را افزایش می دهد و از طرفی بوی نامطبوع مرغداری و سر و صدای ناشی از تردد وسایل نقلیه ، شرایط زندگی را برای ساکنین منطقه سخت و غیر قابل تحمل می سازد.

پیام ارسالی از سوی مردم روستای دولت آباد رودبار روایتگر احداث یک مرغداری در نزدیکی این مکان است:

با سلام احترام خدمت شما
من یکی از اهالی روستای دولت آباد بخش رحمت آباد از شهرستان رودبار هستم.
روستای ما با توجه به موقعیت مکانی نزدیک به آزادراه و پنج معدن سنگ و شن و ماسه است و به اندازه کافی مشکلات آلودگی صوتی و تخریب راه عمومی توسط ماشین های سنگین را دارد‌.
اما به تازگی مشکل دیگری هم اضافه شده که به گفته مسئولین مجوز قانونی هم دارند.
شخصی در فاصله حدودی ۲۰۰ متری محل طبق عکس ارسالی اقدام به دریافت مجوز کرده و در جهت ساخت مرغداری مرحله اول پی کنی را هم آغاز کرده است.
مردم محل پس از اطلاع از موضوع به سرعت استشهادیه جمع‌آوری کرده و اعتراض خودشان را اعلام کردند ولی مسئولین گویا بیشتر حافظ منافع سرمایه داران هستند تا حافظ منافع مردم!
مردم دولت آباد در زلزله سال ۶۹ آوارگی را تجربه کردند و با آن همه کشته و ویرانی در آستانه سالگرد ۳۱ خرداد این اتفاق برای مان به همان زلزله شباهت دارد چون بزودی و پس از احداث و بخاطر بوی مرغداری شاید همه مجبور به مهاجرت به شهر شوند.
از شما رسانه مردمی خواهش می‌کنیم صدای ما را به گوش مسئولین استان و بازرسی برسانید تا با بررسی دقیق مجوز صادر شده در صورت وقوع تخلف، جلوی این فاجعه گرفته شود.
در صورت اجرای این پروژه روستای زیبای دولت آباد برای همیشه متروکه خواهد شد.
روستای دولت آباد بیش از صد خانوار جمعیت داشته و چهارصد پلاک مسکونی و طرح هادی کاملا اجرا و روستا دارای دهیاری رسمی می‌باشد، شورا و دهیار محل هم به بخشداری نامه زدند ولی گویا زور سرمایه داران در روز روشن کارآمدتر است‌.

حال مسئولین مربوطه باید پاسخگو باشند که چگونه مجوز آوارگی مردم رنج کشیده دولت آباد به نفع برخی سرمایه داران صادر شده و صدای مردم شنیده نمی‌شود؟!