وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت فضای مجازی کشور از 23 درصد پیشرفت در ابتدای کار این دولت الان به حدود 60 درصد رسیده و امیدواریم تا پایان امسال این میزان را به 75 درصد برسانیم.

گیل خبر/ به نقل از اعتماد آنلاین:روزنامه کیهان با عیسی زارع‌پور،  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت‌وگو کرده است. 

بخش‌های مهم این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید: 

در وزارت ارتباطات به دنبال حمایت از پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی هستیم و تمام قد در کنار مجموعه‌هایی هستیم که این زیرساخت‌ها را برای مردم فراهم می‌کنند. 
سرعت اینترنت ثابت نیز از حدود 9 و نیم مگابیت بر ثانیه در ابتدای دولت، اکنون به 12 و نیم مگابیت بر ثانیه رسیده که حدود 30 درصد بهبود یافته است. جایگاه ایران نیز در اینترنت همراه از رتبه 80 به رتبه 64 ارتقا پیدا کرده است.
با اجرای پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها به عنوان یکی از کلان پروژه‌های شبکه ملی اطلاعات، ان‌شاءالله سرعت و کیفیت اینترنت ثابت به مرور افزایش جدی پیدا می‌کند. 
 الان شبکه اجتماعی روبیکا حدود 40 میلیون کاربر فعال ماهانه دارد.در حوزه پیام‌رسان‌ها نیز بله، سروش پلاس، ایتا، آیگپ و گپ نیز بیش از 40 میلیون کاربر فعال ماهانه یکتا دارند. یعنی اگر تکراری‌ها را کنار بگذاریم حدود 40 میلیون نفر از مردم عزیزمان ماهانه از این پیام‌رسان‌ها استفاده می‌کنند.
بعضی از پیام‌رسان‌ها نسبت به ابتدای دولت، تعداد کاربران فعال ماهانه شش تا هفت برابر و بعضی هم پنج برابر شدند که این نشان می‌دهد ظرفیت لازم برای میزبانی از مردم عزیزمان در پیام‌رسان‌های داخلی وجود دارد.
شاخص‌ها نشان می‌دهد که وضعیت کسب و کار اینترنتی در کشور به وضعیت عادی خودش برگشته است، ادامه داد: به عنوان مثال حجم مرسولاتی که پست جمهوری اسلامی ایران جابه‌جا می‌کند افزایش چشمگیری داشته که نشان‌دهنده بهبود وضعیت کسب و کارهای کالا محور است. بخش زیادی از محصولاتی که به صورت اینترنتی خرید و فروش می‌شود توسط شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران جابه‌جا می‌شود. 
شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت فضای مجازی کشور از 23 درصد پیشرفت در ابتدای کار این دولت الان به حدود 60 درصد رسیده و امیدواریم تا پایان امسال این میزان را به 75 درصد برسانیم.