سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پی گزارش‌های ادعایی پیرامون نزدیک شدن ایران و آمریکا به یک توافق موقت گفت: اظهارنظر درباره گمانه‌زنی‌ها کار این اتحادیه نیست اما «جوسپ بورل» به عنوان هماهنگ‌کننده برجام به تلاش‌ها برای ازسرگیری اجرای این توافق متعهد است.

گیل خبر/ به گزارش ایسنا: سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پی گزارش‌های ادعایی پیرامون نزدیک شدن ایران و آمریکا به یک توافق موقت گفت: اظهارنظر درباره گمانه‌زنی‌ها کار این اتحادیه نیست اما «جوسپ بورل» به عنوان هماهنگ‌کننده برجام به تلاش‌ها برای ازسرگیری اجرای این توافق متعهد است.

پیتر استانو این مطلب را روز دوشنبه در نشست خبری از بروکسل مطرح و اضافه کرد که نکته جدیدی برای گزارش درباره موضوع برجام ندارد. وی افزود: «ما در مورد گزارش های رسانه ای پیرامون فعالیت‌های دوجانبه‌ی در حال انجام، یا ادعایی اظهارنظر نمی‌کنیم. نماینده عالی اتحادیه اروپا، بعنوان هماهنگ کننده برجام همچنان به نقش خود ادامه می دهد و به ازسرگیری کامل توافق هسته ای کاملا متعهد است.»

این مقام اروپایی در تداوم ادعاها علیه برنامه صلح آمیز هسته‌ای کشورمان مدعی شد: «برجام بهترین گزینه برای جلوگیری از توسعه سلاح های هسته‌ای در ایران است و نظارت جامع بر فعالیت‌های اتمی ایران را تضمین می‌کند.»

سخنگوی ارشد اتحادیه اروپا اضافه کرد: «نماینده عالی و تیمش همچنان درگیر و متعهد به ادامه تلاش ها برای تحقق توافق (ازسرگیری اجرای برجام) هستند. اما این کار ما نیست که در رسانه‌ها پیرامون هرگونه تماس دوجانبه ادعایی بین شرکت کنندگان فعلی و احتمالی توافق هسته ای ایران اظهار نظر کنیم.

او در حالی این مطلب را بیان کرد که اخیرا برخی از رسانه‌های غربی ادعاهایی را درباره نزدیک بودن توافق موقت میان ایران و آمریکا مطرح کرده اند. چندی پیش پایگاه اطلاع‌رسانی «میدل ایست آی» با استناد به ۲ منبع ناشناس، مدعی شد که ایران و آمریکا در آستانه توافق موقت برای رفع برخی تحریم‌ها در برابر محدودیت سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران هستند.