از سراوان تا لاکان؛
۱۴۰۲/۰۳/۲۹ ۰۹:۱۶ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

گیل خبر/ علی کتمان- گیلان در سال‌های اخیر به طرز روزافزونی آماج مهاجرت از استان های دیگر قرار گرفته و تغییر سبک زندگی و توسعه‌ی نامناسب در شهرها و روستاها مشکلات زیست محیطی فراوانی را پدید آورده است.

از طرفی خشکسالی و سوءمدیریت منابع آبی، که اثرات آن به ویژه در خشک شدن تالاب انزلی و رودخانه ها پیداست، و یا انبوه زباله‌هایی که در سرتاسر گیلان تولید می شود، نبود ساز و کار لازم برای جمع آوری زباله در بسیاری از مناطق، فقدان تفکیک و دفع زباله علی‌رغم هشدارهای فعالان محیط زیست، اینک تراژدی غمباری را از غرب تا شرق استان گیلان ایجاد کرده است.

در این گزارش نگاهی داریم به پرونده زباله در گیلان با محوریت دو منطقه سراوان و کودآلی لاکان و در نهایت لزوم جایگزین کردن مکان دائمی و مطمئن برای پسماند مرکز استان را یادآور شده‌ایم.

تجربه‌ی تلخ سراوان در طی چهار دهه نشان داد مردم دیگر حاضر نیستند به هیچ وجه تصمیمات نادرست مسئولان را پذیرفته و در مقابل آن سکوت کنند، چنان که بعد از سراوان اینک از لاکان هم صدای گلایه‌های مردم به گوش می رسد و امید می رود مسئولان استانی، نمایندگان و سازمان های شهری با مشورت متخصصین به وعده‌ خود عمل کرده و برای همیشه معضل زباله در استان حل شود.

تصویر و تدوین: کمیل فتاحی
گوینده متن: عرفان دخت احمدی

تهیه شده در واحد چندرسانه ای گیل خبر