۱۴۰۲/۰۲/۲۸ ۲۲:۰۹ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

پس از جلسه مشترک رؤسای جمهور ایران و روسیه و تأکید مجدد بر توسعه روابط تجاری دو کشور، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و باشگاه همگرایی کریدور شمال - جنوب به سرپرستی نماینده رئیس جمهور روسیه، بر سر ساخت و خرید ۲۰ فروند کشتی جنرال کارگو توافق کردند.

گیل خبر/ به گزارش ایسنا، رؤسای جمهور دو کشور ایران و روسیه روز گذشته در مذاکره تلفنی بر سر گسترش روابط تجاری و همکاری‌های اقتصادی میان کشور تأکید کردند که در همین راستا، توافقنامه‌ای میان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و باشگاه همگرایی کریدور شمال- جنوب در روسیه به سرپرستی نماینده رئیس جمهور روسیه برای ساخت و خرید ۲۰ فروند کشتی جنرال کارگو به امضا رسید.

بر این اساس، طرفین توافق کردند ضمن راه‌اندازی شرکت مشترک جهت خرید و ساخت شناور، نسبت به حمل کالا در کریدور ترانزیتی شمال- جنوب و شرق - غرب از مبدأ و به مقاصد تمامی بنادر روسیه اقدام کنند.

بر اساس اطلاعات سازمان بنادر و کشتیرانی، همچنین بر اساس این توافقنامه، تأمین بار مورد نیاز از مبادی و به مقاصد مورد نظر گروه کشتیرانی و استفاده از ظرفیت‌ها و منابع طرفین در راستای انجام حمل‌ و نقل ترکیبی، خرید و ساخت کشتی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

گفتنی است؛ این توافقنامه که با تأکید بر توسعه عملیات حمل بار در قالب کریدور شمال - جنوب تدوین شده، امروز در حاشیه نمایشگاهی تحت عنوان «کازان فروم» که نمایشگاهی برای عرضه محصولات حلال و به نوعی همکاری بین کشورهای اسلامی به شمار می‌رود، به امضای مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و رمضان عبدولاتیپوف، نماینده رئیس جمهور روسیه و رئیس باشگاه همگرایی کریدور شمال - جنوب رسید.