در مراسم معارفه شهردار رشت مطرح شد؛
۱۴۰۲/۰۲/۱۶ ۱۳:۲۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه
resize 1683362766 photo ٢٠٢٣ ٠٥ ٠٦ ١٢ ١٠ ٥٧ (3)

رحیم شوقی، شهردار جدید رشت امروز با حضور استاندار گیلان و سایر مسئولان استانی معارفه شد.

گیل خبر/ به نقل از ایسنا؛ جبار ‌کوچکی نژاد نماینده رشت و خمام در مجلس امروز در آیین معارفه شهردار رشت که در تالار مرکزی رشت برگزار شد، ضمن قدردانی از تلاش های سرپرست شهرداری، اظهار کرد: شهردار جدید رشت جوان، اما با تجربه است و امیدواریم شاهد کارهای بزرگ باشیم.

وی بودجه شهرداری رشت در سال جاری را ۳۷۴۰ میلیارد تومان دانست و افزود: ۶۰ درصد این بودجه عمرانی و ۴۰ درصد جاری است و لذا شهردار رشت برای کمک به بودجه عمرانی از افزودن ورودی های شهرداری جلوگیری کند.

نماینده رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت منابع انسانی در کنار منابع مالی، عنوان کرد: شهرداری رشت حجیم شده است.

کوچکی نژاد ضعف مدیریت شهری رشت را عدم بهره مندی از منابع ملی دانست و گفت: استفاده از اعتبارات تهاتر نفت در بودجه مورد تاکید است.

وی از تخصیص اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانی برای ساماندهی فاضلاب رشت خبر داد و متذکر شد: احداث سد عزیزکیان برای تامین آب رودخانه های رشت الزامی است و لذا مسئولان اهتمام داشته باشند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، حمل و نقل شهری را دارای سه مولفه تاکسی و اتوبوس و ریل دانست و بیان کرد: ۱۰ سال است که ریل شهری رشت ردیف دارد.

وی ریل شهری رشت را نیازمند اعتبار حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومانی دانست و خاطرنشان کرد: ریل شهری اولویت اول شهرهای بزرگ و کلانشهرهای ماست.

سید علی آقازاده، دیگر نماینده رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی نیز، شهرسازی و مدیریت شهری را یکی از پیچیده ترین مدیریت ها دانست و عنوان کرد: شهر یک موجود زنده است.

وی با بیان اینکه شهر رشت از یک عقب ماندگی چند دهه ای رنج می برد، تصریح کرد: متاسفانه در بخش توسعه و خدمات شهری رشد نداشتیم.

نماینده رشت و خمام در مجلس، پسماند و فاضلاب را پاشنه آشیل مدیریت شهری دانست و عنوان کرد: در این بخش با ۴۰ سال خرابی مواجه هستیم و لذا رفع آن طی چهار سال همت می خواهد.

رحیم شوقی شهردار جدید رشت در این آیین، با بیان اینکه از تمام توان و تلاشم برای خدمت‌رسانی به مردم رشت استفاده می کنم، گفت: امیدوارم شرمنده مردم رشت و نمایندگان آنان در شورای شهر نشوم.

وی از برنامه ریزی برای رفع مشکلات شهر رشت با کمک اعضای شورا و متخصصین حوزه شهری و همکاران شهرداری خبر داد و تصریح کرد: از امروز مسیر جدیدی برای خدمت به شهروندان رشتی آغاز می شود.

شهردار رشت با تاکید بر لزوم بازگشایی مسیرهای جدید تردد و اصلاح هندسی مسیرهای موجود، اضافه کرد: به دنبال رفع دغدغه ترافیکی رشتوندان هستیم.

شوقی مدیریت پسماند را نیازمند آموزش شهروندی با محوریت تفکیک از مبدا دانست و خاطرنشان کرد: تکمیل کارخانه کود آلی و لندفیل سراوان و سلول بهداشتی و زباله سوز در دستور کار است.

وی با بیان اینکه تکمیل فرایند هوشمندسازی خدمات شهری با حمایت اعضای شورا محقق می شود، عنوان کرد: ممیزی املاک شهر رشت با جدیت دنبال می شود، زیرا می تواند مبنای برنامه ریزی دقیق مدیریت شهری قرار گیرد.
شهردار رشت همچنین بر تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی تاکید کرد و یادآور شد: از المان های بومی و محلی برای فضاسازی شهری و فضای سبز استفاده خواهد شد.

استاندار گیلان: شهرداری رشت از پسماند درآمد ایجاد کند

اسدالله عباسی امروز در آیین معارفه شهردار رشت که در تالار مرکزی رشت برگزار شد، با اشاره به گذشت دو سال از عمر شورای شهر ششم، اظهار کرد: متاسفانه طی این مدت چهار شهردار به مدیریت شهری آمدند و رفتند و اکنون طی دو سال باقی مانده باید شاهد ثبات در شهرداری باشیم.

وی با تاکید بر لزوم جبران عقب ماندگی های رشت، افزود: طی یک سال گذشته موضوع مهم پسماند را در دستور کار داشتیم و اگر ثبات مدیریت شهری می داشتیم، الان لندفیل سراوان به نتیجه رسیده بود، اما با پیگیری های انجام شده تا پاییز ساماندهی را انجام می دهیم.

استاندار گیلان‌، کلانشهر رشت را نیازمند ثبات در مدیریت دانست و تصریح کرد: همچنین به مدیری متخصص و متعهد و کارآمد نیاز داریم تا در چارچوب قانون و براساس اسناد بالادستی مشکلات شهری را رفع و به مطالبات مردم پاسخ دهد.

عباسی با بیان اینکه رشت از غنای تاریخی و فرهنگی و تمدن سازی برخوردار بوده است، خاطرنشان کرد: مردم رشت رشد و توسعه را دیده اند و اکنون نیز انتظار دارند مشکلات شهری خیلی زود برطرف شود.

وی شهر رشت را متعلق به همه مردم گیلان دانست و اضافه کرد: مدیریت شهری باید از این ظرفیت استفاده کند و به حاشیه ها نپردازد، زیرا تمرکز را کم می کند.

استاندار گیلان با اشاره به نگاه جهانی به شهر رشت، گفت: طرح جامع ترافیک تدوین شده و به زودی اجرایی می شود.

وی از شهرداری خواست عدالت در ساخت و ساز را رعایت کند و به ماده ۱۰۰ امیدوار نباشد، ادامه داد: پروژه های زیست محیطی رشت باید با سرعت به اتمام برسد. همچنین باید منشا آلودگی رودخانه‌های رشت را برطرف کنیم.

عباسی، شیرابه سراوان و زندان لاکان و شهر صنعتی و مسکن مهر و بیمارستان ها و فاضلاب شهری را عامل اصلی آلودگی رودخانه های رشت دانست و بیان کرد: تکلیف قانونی شهرداری و شورای شهر تفکیک زباله از مبدا و تکمیل صد درصدی کارخانه کود آلی جهت پردازش روزانه هزار تنی است و لذا همه باید آستین همت را بالا بزنند.

وی با بیان اینکه شهرداری باید از زباله و پسماند درآمد ایجاد کند، یادآور شد: شهرداری پیگیر زباله سوز و دفن ریجکتی ها در کنار تکمیل لندفیل سراوان باشد.

استاندار گیلان از تکمیل تصفیه خانه فاضلاب شهر صنعتی رشت تا دهه فجر خبر داد و خاطرنشان کرد: شهرداری از اعتبار ۵۰۰۰ میلیارد تومانی تهاتر نفت استفاده کند و لایروبی رودخانه‌های رشت و آزادسازی حاشیه آنها جهت ایجاد فضای سبز را در دستور کار قرار دهد.