۱۴۰۲/۰۲/۱۵ ۱۰:۱۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: کنکور اختصاصی تربیت معلم، بدنبال مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تلاشهای صورت گرفته از سال ۱۴۰۳ در کشور برگزار می‌شود.

گیل خبر/ به گزارش ایرنا:رضا مراد صحرایی،گفت: علاوه بر این سه مدرسه وابسته برای هر پردیس دانشگاه فرهنگیان تاسیس خواهد شد که دانشجو معلمان برای اداره کلاسها به آنجا می روند.

وی بیان کرد: براساس مصوبات اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، استعدادهای برتر دانش آموزی را در تمام رشته ها بدون کنکور به دانشگاه فرهنگیان خواهیم آورد، شرط آن نیز فقط داشتن استعداد ملی است که اکنون شیوه نامه های آن آماده بوده و از مهر امسال این روند عملیاتی می شود.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش که همزمان ریاست دانشگاه فرهنگیان را بر عهده دارد، خاطر نشان کرد: تبدیل شدن صلاحیتهای حرفه ای معلمی به قانون از دیگر مصوبات این شورا است، با درس خواندن در دانشگاه فرهنگیان علاوه بر اینکه لیسانس فیزیک و شیمی می گیرید، گواهینامه ای تحت عنوان معلمی نیز به آنان اعطا می شود.

صحرایی افزود: همچنین مقرر شد از دروس بی ارزش در دانشگاه فرهنگیان کم کنیم و تا ۲۰ واحد به دروس کارورزی و مهم این دانشگاه اضافه شود.

وی از تحصیل دانشجویان به شیوه ۲ مدرکی در دانشگاه فرهنگیان خبر داد و گفت: اکنون در پنج رشته به شیوه ۲ مدرکی کار می کنیم و پیش بینی این است که بهترین افراد در این خصوص طی تحصیل در دانشگاه های منتخب درجه اول تحصیل کنند.

راه اندازی کارشناسی ارشد حرفه‌ای معلمی

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه به دنبال راه اندازی کارشناسی ارشد حرفه ای معلمی هستیم ، گفت: به نحوی که هر کسی لیسانس گرفت در ۲۱ رشته می تواند فوق لیسانس معلمی نیز بگیرد و معلم همان رشته ای می شود که مدرکش را دارد.

وی همچنین به رابطه مثلثی میان مولف، معلم و محصل در حیطه آموزش و پرورش پرداخت و گفت: هر زمان رابطه بین این سه فرآیندی باشد، توجه و نگاه به آینده نتیجه آن است، یعنی هر سه به این توجه دارند که دانش آموز ما در آینده چه می خواهد.

صحرایی با بیان اینکه هر مجموعه ای که برای آینده کار کند کارش همیشه تازه و پرطرفدار است، افزود: کتابهای درسی و روشهای آزمون ما برای برای آینده بچه ها و دانش آموزان آماده نیستند و کودکان فردای کشور را آماده نمی کند.

وی بیان داشت: این نقص ها و دیگر نواقص آموزشی در دیگر کشورهای جهان نیز وجود دارد، به طور مثال وضعیت فرآیند آموزش زبان و یا ریاضیات غیرکاربردی در دیگر کشورها نیز مانند ایران است.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: چاره کار و رفع این نواقص معلم است، معلم خوب و توانمند می تواند با وجود بدترین سیستم ها و کتابهای درسی خروجی مناسب تربیتی در مدارس ایجاد کند.

صحرایی ادامه داد: معلم روح آموزش و پرورش است اگر این معلم باسواد، فعال و با نشاط باشد سیستم آموزش و پرورش رشد می کند.

وی خاطر نشان کرد: هر چند طی سالهای گذشته از لحاظ امکانات آموزشی رشد داشته ایم اما از لحاظ تربیت معلم اینگونه نبوده ایم.

رییس دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه معلم خوب باید "تربیت" شود، گفت: با سه گانه تعلیم، تربیت و تامین معلم روبرو هستیم اما مهم مقوله تربیت معلم است، با تربیت، شخصیت معلمی شکل می گیرد و در اصل ساخته می شود.

صحرایی اظهار داشت: زیرساختهای تعلیم و تربیت معلم در دهه ۷۰ شامل ۵۲۱ مرکز تربیت معلم بوده است که در حال حاضر فقط ۹۸ مورد از این مراکز به دانشگاه فرهنگیان داده شده و باید همه این مراکز به دانشگاه فرهنگیان برگردانده شود.

استخدام معلم به جای تربیت نیرو یک راهکار موقت است

وی استخدام معلم برای تامین نیرو را یک راهکار موقت دانست و گفت: اولویت تامین نیرو با تربیت معلم است نباید فراموش کرد اکنون برای تامین نیازها به عنوان یک راهکار جبرانی به سراغ استخدام معلم رفته ایم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: برخی می خواهند راهکارهای جبرانی را به جای تربیت معلم قرار دهند، این افراد یا خائن هستند یا غافل!

وی ظرفیت دانشگاه فرهنگیان را ۵۰ هزار نفر عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر به اندازه ۲ برابر ظرفیت دانشگاه فرهنگیان یعنی ۱۰۰ هزار نفر به این شیوه جذب معلم داریم.

صحرایی بیان داشت: همانطور که کشاورز خوب بذر خوب را برای کشت‌و کار سال بعد خود نگه می دارد، باید کاری کنیم بهترین دانشجویان به دانشگاه فرهنگیان بیایند، ایران قوی فقط توسط معلم قوی ساخته می شود.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش معلم و مدرسه قوی را گذرگاه عبور کشور از مشکلات دانست و افزود: اینکه برخی مدیران ما به آموزش پرورش توجه ندارند به این خاطر است که دوراندیش نیستند.