resize 1683195604 img 20230504 134543 779

گیل خبر/ سومین جشنواره ملی تئاتر کودک نوجوان و عروسکی ایثار، که از ۱۱ الی ۱۴ اردیبهشت ماه جاری با حضور ۱۵ گروه منتخب از استان‌های کرمانشاه، گیلان، ایلام، مرکزی، همدان، بوشهر و تهران در بخش‌های صحنه‌ای، خیابانی و عروسکی در شهر‌های رشت، لاهیجان، آستانه‌اشرفیه، رودسر، لنگرود، فومن، صومعه سرا برگزار شده بود با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به نقل از فارس؛ آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان در این مراسم با بیان اینکه اگر هنر زیر بنای خوب داشته باشد ماندگار خواهد بود، اظهار کرد: مردم ایران در حوزه‌های علمی، فرهنگی و ادبی دارای یک ظرفیت بالقوه هستند که اگر به آن توجه شود بسیار به رشد و توسعه کشور کمک می‌کند.

وی با اشاره به نقش جوانان جمهوری اسلامی  در پیشبرد اهداف کشور گفت: در میان جوانان و نوجوانان این مرز و بوم افراد با استعداد و دارای ایده‌ای وجود دارد که دارای سبک هستند که اگر از این ظرفیت در راستای ساخت محصولات فاخر ایرانی اسلامی استفاده شود بسیار مثمر ثمر است.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان پیشرفت‌های جمهوری اسلامی در حوزه‌های مختلف را قابل توجه برشمرد و بیان کرد: جوانان ایرانی در عرصه فرهنگی، فیزیک، علم پزشکی و هسته‌ای دارای ظرفیت هستند که در چندسال اخیر باعث پیشرفت کشور در عرصه‌های مختلف شدند لذا باید به این دستاوردها در حوزه‌های مختلف توجه شود.

فلاحتی با تأکید بر لزوم توجه به نقش جوانان در ساخت محصولات مؤثر فرهنگی بیان کرد: در ساخت محصولات موثر فرهنگی باید به زیربناها، اقتدار جوانی، فرهنگ اسلام و بیان دستاوردها و هویت جمهوری اسلامی در حوزه‌های متفاوت توجه شود زیرا دشمن سعی دارد از ملت ایران هویت زدایی کند.

اسدالله عباسی استاندار گیلان ظهر امروز در با بیان اینکه باید استعداد جوانان و نوجوانان این کشور را به منزله ظهور بگذاریم، اظهار کرد: باید پیام ایثار، فداکاری و شهادت را در غالب هنر به جهانیان معرفی کنیم.

وی با اشاره به برنامه دشمن برای تاثیرگذاری فرهنگی بر نسل جوان و نوجوان این مرز و بوم گفت: تمامی جوانان و نوجوانان ما در کشور دیندار و ولایتمدار بوده و از هیچ تلاشی برای پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری دریغ نمی‌کنند به همین منظور دشمن همواره در تلاش برای نفوذ فرهنگی به کشور و تاثیرگذاری بر روی همین قشر است.

استاندار گیلان ساخت محصولات فرهنگی برای قشر کودک و نوجوانان را در کاهش آسیب‌های اجتماعی به این قشر را بسیار مؤثر برشمرد و بیان کرد: کودکان و نوجوانان آیندگان این کشور در حوزه‌های مختلف هستند که باید با ساخت محصولات فرهنگی، ویژگی‌های شهدا و امام شهدا را برای این افراد بازگو کنیم.

عباسی با ابراز خرسندی از استقبال خوب اهالی هنر از جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان و عروسکی ایثار، تصریح کرد: امروز از سراسر کشور هنرمندان آثار بسیار خوبی را به این جشنواره ارسال کردند که نشان دهنده مهم بودن کارهای فرهنگی در این حوزه است.

وی با تأکید بر لزوم توجه آموزش و پرورش به شناسایی نوجوانان و جوانان هنرمند در حوزه‌های مختلف گفت: آموزش و پرورش یکی از نهادهای فرهنگی مهم در کشور است که اگر به وظیفه ذاتی خود یعنی شناسایی نوجوانان هنرمند در حوزه‌های مختلف کمک کند بسیاری از مشکلات کشور برطرف می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه در انجام کارهای فرهنکی باید به فرهنگ ایرانی اسلامی توجه شود، افزود: توجه به این مهم منجر به ساخت تولیداتی به مانند "سلام فرمانده" می‌شود که در جهان اسلام تأثیر بسیار زیادی داشته است.

محمدرضا داوطلب مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این مراسم با تأکید بر اینکه کودکان را باید با سبک زندگی ایرانی اسلامی آشنا کنیم، اظهار کرد: یکی از عوامل مهم در معرفی سبک‌زندگی ایرانی اسلامی  مقوله ایثار و شهادت است.

وی با قدردانی از همراهی نهادهای مختلف در برگزاری مراسم،  پیام رئیس بنیاد شهید کشور را قرائت کرد.

سومین جشنواره ملی تئاتر کودک نوجوان و عروسکی ایثار، از ۱۱ الی ۱۴ اردیبهشت ماه جاری با حضور ۱۵ گروه منتخب از استان‌های کرمانشاه، گیلان، ایلام، مرکزی، همدان، بوشهر و تهران در بخش‌های صحنه‌ای، خیابانی و عروسکی در شهر‌های رشت، لاهیجان، آستانه‌اشرفیه، رودسر، لنگرود، فومن، صومعه سرا برگزار شد.

عکس: طاها فیاضی