۱۴۰۲/۰۲/۱۲ ۱۷:۳۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

وزیر نیرو از پرداخت پاداش20 برابری به مشترکین کم مصرف خبر داد.

گیل خبر/ علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در خصوص پاداش به مشترکین کم مصرف اظهار داشت: پاداشی که در نظر گرفتیم نسبت به سال گذشته ۲ تفاوت اساسی داشت، سال گذشته فقط به مشترکینی که مصرف برق آنها زیر الگوی مصرف بود پاداش تعلق می‌گرفت اما امسال همه مشترکین مشمول پاداش میشوند؛ یعنی مشترک هر میزان برق مصرف میکرد اگر امسال مصرف خود را کاهش دهد مشمول این طرح میشود.

وی ادامه داد: در تابستان پیش رو مبلغ پاداش تا ۲۰ برابر افزایش یافت یعنی قیمت فروش برق به طور میانگین در مناطق عادی ۱۰۰ تومان است و پاداش صرفه جویی به ازای هر کیلو وات تا ۲۰۰۰ تومان پرداخت خواهد شد. 

وزیر نیرو با بیان اینکه در سال 1401 حدود 8 میلیون مشترکین خانگی مشمول پاداش شدند؛ افزود: ۴۰ درصد مشترکین خانگی پاداش صرفه جویی دریافت کردند و یا بستانکار شدند و مبلغی حدود 1350 میلیارد تومان پرداخت شد.

وی بیان کرد: برای گذر از پیک تابستان 1402، از مهر سال گذشته 140 اقدام برنامه‎‌ریزی شد که توسعه و تعمیرات اساسی نیروگاه‌ها حداکثر تا پایان اردیبهشت امسال، توسعه شبکه‌ها، بسترها و خطوط انتقال، هوشمندسازی شبکه برق به‌ویژه درخصوص مشترکان پرمصرف، بهره‌مندی از روش‌های نوین و آخرین دستاوردهای روز دنیا در مدیریت مصرف، محورهای اصلی آن را تشکیل می‌دهد.

محرابیان خاطر نشان کرد: اگر بدون توسعه نیروگاه ها و شرایط مدیریتی قصد گذر از تابستان داشتیم، در شبانه روز یک چهارم برق قطع می‌شد اما با اقدامات انجام شده برای مشترکین خانگی خاموشی نداشتیم.

به گفته وی، در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به طور متوسط سالانه 1600 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور افزوده شد، اما نیاز کشور بیش از این است. بر این اساس خاموشی برق در تابستان‌های متعدد رخ داد. در کنار آن محدودیت‌های مصرفی در بخش‎های مختلف اعم از صنعت، کشاورزی و خانگی اعمال شد.

وزیر نیرو اعلام کرد: از ابتدای خرداد ماه، یعنی ساعت 00:00 روز 31 اردیبهشت ماه این طرح محاسبه شده و تا پایان شهریور ادامه خواهد داشت؛ همچنین، پیش‌بینی می‌شود ۳۱ میلیون مشترکین برق از این ظرفیت استفاده کنند.

محرابیان با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شد برای تابستان 1401، به میزان 20 هزار مگاوات با کسری برق روبرو شویم، اضافه کرد: این در شرایطی است که مجموع تقاضای برق کمتر از 70 هزار مگاوات را شامل می‌شد.

وی با ارائه راهکار درباره صرفه جویی در مصرف برق گفت: الگوی مصرف در مناطق عادی ۳۰۰ کیلووات ساعت است و اگر مصرف برق مشترکین خانگی زیر ۱۵۰ کیلووات ساعت باشد، به ازای هر کیلووات ساعت پاداش ۲۰۰۰ تومان خواهد شد، همچنین اگر مشترکی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ کیلووات ساعت مصرف برق داشته باشد پاداش به ازای هر کیلوات ۱۵۰۰ تومان خواهد بود.

محرابیان تصریح کرد: اگر مشترکی که سال گذشته از دور تند کولر استفاده می‌کرد امسال از دور کند استفاده کند، در هر ماه می‌تواند 150 هزار تومان پاداش بگیرد.

وی ادامه داد: در مناطق گرمسیری نیز اگر مشترکی یکی از کولرهای گازی خود را خاموش کند، ماهانه یک میلیون تومان پاداش خواهد گرفت و این رقم به ازای خاموش کردن دو کولر گازی به یک‌و‌نیم میلیون تومان افزایش می‌یابد.

 

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : توزیع برق گیلان

نظر شما:

security code