۱۴۰۲/۰۲/۱۱ ۰۱:۱۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه

اخیرا چندین مقاله در مورد عملکرد چت جی پی تی در تشخیص‌های پزشکی مورد ارزیابی قرار گرفته اند. یک پزشک اورژانس آمریکایی اخیرا توضیح داد که چگونه از چت جی پی تی خواسته تا تشخیص‌های احتمالی درباره یک زن جوان مبتلا به درد زیر شکم ارائه دهد.

گیل خبر/به گزارش فرارو به نقل از کانورسیشن، چت جی پی تی زبان فنی را ترجیح می‌دهد. چت جی پی تی به زبان پزشکی دقت می‌کند و به همین دلیل تمایل دارد جستجوی موضوعات را اصلاح کند.

 برای سالیان متمادی بسیاری از این موضوع بیم داشتند که هوش مصنوعی سازوکار‌های امنیت ملی را در اختیار بگیرد و به تسلط بر جامعه انسانی، بردگی انسان و شاید نابودی انسان‌ها منجر شود. یکی از راه‌های کشتن انسان‌ها تشخیص اشتباه پزشکی است. بنابراین، معقول به نظر می‌رسد که عملکرد چت جی پی تی، چت بات هوش مصنوعی که توجهی جهانی را به خود جلب کرده مورد ارزیابی قرار دهیم. با توجه به عملکرد قابل توجه اخیر چت جی پی تی در آزمون مجوز پزشکی ایالات متحده این بررسی به موقع به نظر می‌رسد.

در طول سالیان گذشته بار‌ها تلاش شده تا تشخیص آپاندیسیت به کمک رایانه صورت گیرد. با این وجود، ظهور هوش مصنوعی که به جای محدود شدن به پایگاه‌های داده ثابت از کل اینترنت برای پاسخ به پرسش‌ها استفاده می‌کند راه‌های تازه‌ای از ظرفیت بالقوه را برای تقویت تشخیص پزشکی باز می‌کند.

اخیرا چندین مقاله در مورد عملکرد چت جی پی تی در تشخیص‌های پزشکی مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. یک پزشک اورژانس آمریکایی اخیرا توضیح داد که چگونه از چت جی پی تی خواسته تا تشخیص‌های احتمالی درباره یک زن جوان مبتلا به درد زیر شکم ارائه دهد. این دستگاه تشخیص‌های معتبر متعددی مانند آپاندیسیت و مشکلات کیست تخمدان ارائه داد، اما در مورد طرح گزینه حاملگی خارج از رحم ناموفق بود.

چت جی پی تی یاد می‌گیرد؟

خوشحال هستیم که بگوییم زمانی که از چت جی پی تی پرسش مشابهی در مورد یک زن جوان با درد زیر شکم پرسیده شد چت جی پی تی با اطمینان حاملگی خارج از رحم را در تشخیص افتراقی بیان کرد. این موضوع یک مسئله مهم را در مورد هوش مصنوعی به ما یادآوری می‌کند: توانایی یادگیری دارد.

به احتمال زیاد شخصی خطای خود را به چت جی پی تی گفته و آن ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی از داده‌های تازه درس گرفته است. این توانایی یادگیری است که عملکرد هوش مصنوعی را بهبود می‌بخشد و آن را از الگوریتم‌های تشخیصی به کمک رایانه محدودتر متمایز می‌سازد.

چت جی پی تی زبان فنی را ترجیح می‌دهد
ما تصمیم گرفتیم آزمایش چت جی پی تی را در مورد کودکی با گلودرد و بثورات قرمز روی صورت انجام دهیم. به سرعت چندین پیشنهاد بسیار معقول برای تشخیص این بیماری دریافت شد. اگرچه به گلودرد استرپتوککی اشاره کرد، اما به عفونت گلو استرپتوککی خاصی که ما در ذهن داشتیم یعنی مخملک اشاره‌ای نشده بود.

این عارضه در سالیان اخیر بار دیگر ظاهر شده و معمولا نادیده گرفته می‌شود، زیرا پزشکان جوان‌تر تجربه‌ای برای تشخیص آن نداشته اند. در دسترس بودن آنتی بیوتیک‌های خوب تمام آن موارد را از بین برده بود و نسبتا غیر معمول شد.

در نتیجه عنصر دیگری به فهرست علائم افزوده شد: پرهیز از دهان. این یک ویژگی کلاسیک مخملک است که در آن پوست اطراف دهان رنگ پریده است، اما بقیه قسمت‌های صورت قرمز می‌باشند. زمانی که این عنصر به فهرست علائم افزوده شد بیش‌ترین علائم مخملک بود. این موضوع نکته دیگر را در مورد چت جی پی تی نشان داد این که زبان فنی را ترجیح می‌دهد. چت جی پی تی به زبان پزشکی دقت می‌کند و به همین دلیل تمایل دارد جستجوی موضوعات را اصلاح کند.

تمام این موارد بسیار خوب هستند. با این وجود، چه تعداد از مادران کودکانی که صورت قرمز و گلو درد دارند در بیان پزشکی تسلط کافی برای استفاده از اصطلاح فنی مانند پرهیز از دهان را دارند؟

چت جی پی تی محتاطانه عمل می‌کند
چت جی پی تی احتمالا توسط جوانان در مورد مسائل بهداشتی که ممکن است برای آن نسل اهمیت ویژه‌ای داشته باشد مانند سلامت جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ما از چت جی پی تی خواستیم تا درد هنگام دفع ادرار و ترشح از اندام تناسلی مردانه پس از مقاربت جنسی محافظت نشده را تشخیص دهد. برای مان جالب توجه بود که هیچ پاسخی دریافت نکردیم.

گویی که چت جی پی تی خجالتی شده بود. حذف اشاره به آمیزش جنسی منجر به این شد که چت جی پی تی یک تشخیص افتراقی ارائه دهد که شامل سوزاک بود که شرایطی بود که ما در ذهن داشتیم. با این وجود، همان طور که در دنیای واقعی عدم شفافیت در مورد سلامت جنسی پیامد‌های مضری دارد در دنیای هوش مصنوعی نیز چنین است.

با موارد ذکر شده آیا پزشک مجازی ما هنوز برای معاینه مان آمادگی دارد؟ نه کاملا. ما باید دانش بیش تری را در آن قرار دهیم و یاد بگیریم که با آن ارتباط برقرار کنیم و در نهایت هنگام بحث درباره مشکلاتی که نمی‌خواهیم خانواده‌های مان بدانند بر احتیاط خود غلبه کنیم.