۱۴۰۲/۰۲/۱۰ ۱۰:۱۳ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه

نمایندگان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی امروز؛ یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ در جلسه ۳۰۴ این مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی، استیضاح سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت را در دستور کار قرار دادند.

گیل خبر/ به گزارش ایسنا، در آئین‌نامه داخلی پنج ساعت زمان پیش‌بینی شده است؛ یک ساعت برای دفاعیات رئیس جمهور، دو ساعت برای نمایندگان متقاضی استیضاح و دو ساعت برای وزیر. بر این اساس طبق آئین نامه داخلی مجلس از رئیس‌جمهور برای حضور در جلسه استیضاح وزیر صمت دعوت شده است.

وزیر هم از مدت دو ساعت در اختیارش می‌تواند وقت خود را به یک یا دو نماینده موافق بدهد.

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، سید صولت مرتضوی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه استیضاح وزیر صمت حضور یافتند.

رئیس جمهور در نشست علنی مجلس شورای اسلامی حضور پیدا نکرد. رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که در آیین‌نامه مجلس شورای اسلامی الزامی برای حضور رئیس جمهور در جلسه استیضاح وجود ندارد.

موافقان استیضاح وزیر صمت

رسولی‌نژاد: «فاطمی‌امین» استاد وعده‌هاست

سیداحمد رسولی‌نژاد نماینده مردم دماوند در مجلس شورای اسلامی در بخشی از سخنان خود در موافقت با استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: کل تولیدات سایپا در سال ۱۴۰۱، ۳۵۱ هزار دستگاه بود و آمار فروخته شده ۳۸۱ هزار دستگاه است. مجموع تولیدات ایران خودرو و سایپا در سال ۱۴۰۱، ۹۰۱ هزار خودرو بود اما آنچه که فروخته شده ۹۹۴ هزار دستگاه است که تنها نسبت به سال ۱۴۰۰، ۱۷ درصد افزایش داشته است. حال سوال این است که چگونه وعده داده می‌شود که قرار است آمار تولید خودرو به یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه می‌رسد. آقای فاطمی امین استاد وعده‌هاست.

موسوی‌لارگانی: به جای «فاطمی‌امین» از مردم عذرخواهی می‌کنم

سید ناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان در مجلس شورای اسلامی نیز در بخشی از سخنان خود به عنوان موافق استیضاح سید رضا فاطمی امین گفت که آقای فاطمی امین در آمارهای خودساخته‌اش غرق شده و وضعیت به جایی رسیده که مردم با فشار تورمی زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ من به جای فاطمی امین از مردم عذرخواهی می‌کنم.

دهقانی: «فاطمی‌امین» در خدمت دو خودروساز بزرگ کشور است نه صنعت

هم‌چنین عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی الله وردی دهقانی در بخشی از سخنان خود در موافقت با استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که «وزیر صمت قول داده بودند که سالیانه ۱.۵ میلیون خودرو تولید خواهد شد که خبری از آن نیست«، گفت: وزیر در خدمت دو خودروساز بزرگ کشور است در صورتی که ایشان باید وزیر صنعت باشند نه وزیر دو خودروساز. 

بدری: «فاطمی‌امین» فرصت‌ها را از دست داد

صدیف بدری نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در بخشی از سخنان خود به عنوان موافق استیضاح سید رضا فاطمی امین گفت که مجلس شورای اسلامی دوبار به فاطمی امین فرصت داد اما او فرصت‌ها را از دست داد. 

چنارانی: باور داریم که «فاطمی‌امین» نمی‌تواند وزارت صمت را مدیریت کند

هاجر چنارانی نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی نیز در بخشی از سخنان خود در موافقت با استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بنده و مردم حوزه انتخابیه‌ام باور داریم که دیگر آقای فاطمی امین توان مدیریت وزارت صنعت، معدن و تجارت را نداشته و نیازی نیست که وارد مشکلات حوزه خودرو، احتکار و لابی در اعطای پروانه‌های بهره‌برداری معادن شد.

حضرت‌پور: «فاطمی‌امین» خرید خودرو و ازدواج را برای جوان ایرانی به رویا تبدیل کرده

هم‌چنبن روح الله حضرت پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در بخشی از سخنان خود در موافقت با استیضاح سیدرضا فاطمی امین گفت: وزیر صمت خرید خودرو، جهیزیه، لوازم خانگی و تشکیل خانواده را برای جوان ایرانی به رویا تبدیل کرده است. 

نظری: امروز مجلس بین دفن خود و ماندن «فاطمی‌امین» یکی را انتخاب می‌کند

سیدغنی نظری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در بخشی از سخنان خود به عنوان موافق استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز مجلس بین دفن خود و ماندن وزیر یکی را انتخاب می‌کند. اگر استیضاح وزیر رای نیاورد مردم می‌گویند که ما مدافع دولت و نه ملت هستیم. 

فلاحی: استیضاح، کمک به دولت برای پاکسازی گلوگاه‌های حساس از افراد ناکارآمد است

سارا فلاحی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخشی از سخنان خود در موافقت با استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز نوبت ماست که حافظان این مرز و بوم باشیم که ستون‌های ثروت آن در خون شهیدان و در راهبری‌های ولایی است. فلسفه استیضاح کمک به دولت بوده برای این‌که گلوگاه حساس آن از مدیران ناکارآمد پاک شود. هرچند در فصل استیضاح مجلس شورای اسلامی مورد آماج حملات قرار می‌گیرد اما اینها باعث نمی‌شود که ما از انجام وظیفه خود عقب نشینی کنیم.

مخالفان استیضاح وزیر صمت

میرتاج الدینی: دولت و مجلس در یک کشتی نشسته اند/ دوقطبی سازی نکنید

محمدرضا میر تاج الدینی در مخالفت با استیضاح وزیر صمت بیان داشت:یک گلایه  و انتقاد دوستانه از هیئت رئیسه مجلس دارم   در یازده دوره مجلس هیچ نمونه و سابقه ای نداریم که در کمتر از شش ماه یک وزیر دو بار استیضاح شود، گلایه از این جهت است اگر نوبتی هم باشد نوبت دیگران است چرا آنچنان عمل کردید  که از استیضاح قبلی هنوز دو ماه نگذشته بود که  استیضاح جدید کلید خورد با اینکه  در استیضاح قبلی ۱۸۲ نفر مخالف  استیضاح بودند ، اما به خاطر بعضی از مسائل مجدداً مجلس با یک چالش جدید مواجه شد.

نماینده مردم تبریز خطاب به  ناطقان این جلسه  یادآور شد که در مجلس هفتم  برای استیضاح وزیر دولت وقت که اصلاحاتی بود، آقای باهنر بیان داشت که ما نمی توانیم بیش از یک وزیر را استیضاح کنیم  با یک دولت اصلاحات اینگونه برخورد شد و اکنون با یک دولت انقلابی اینگونه رفتار می کنید.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: مگر آقای رئیسی خود با حمایت و دعوت ۲۲۰ نفر از نمایندگان  در صحنه انتخابات حاضر نشد؟ مگر ۱۸ میلیون نفر مردمی که به  آقای رئیسی رای دادند همان کسانی نیستند که مجلس انقلابی را تشکیل دادند. ما همه در یک کشتی نشسته ایم با هم پیش می رویم موفقیت دولت، موفقیت مجلس است و موفقیت مجلس موفقیت دولت است.این گونه تعارض و قطبی سازی ایجاد نکنیم. 

میر تاج الدینی با بیان اینکه استیضاح  وزیر صمت  باید در راستای  حل  مشکلات باشد بیان داشت: در اینجا استیضاح فاطمی امین چه مشکلی را حل می کند؟ وقتی وزیری را استیضاح می کنیم باید چند دلیل داشته باشد یا وزیر پاکدست نباشد و  خطایی از او سر زده شده است و یا کم کار باشد و یا شاخص های حوزه وزارت او  حاکی از این باشد که این وزیر مثبت نیست هر سه موضوع را مرور کنیم در خصوص شاخص ها آقای فاطمی امین به صراحت شاخص ها را  بیان کردند. 

وی اضافه کرد:همه شما حتی  استیضاح کنندگان قبول دارند که  وزیر ما آقای فاطمی امین شخصی پاکدست است و معاونینی هم که انتخاب کرده، همگی پاک دست هستند، با مافیای فساد در هر بخشی تا پای جان مقابله می‌کنند.

نماینده مردم تبریز  در مورد شایعه تحویل خوردو شاسی بلند به برخی از نمایندگان برای رای منفی به استیضاح وزیر صمت گفت: همه این را قبول دارند که این موضوع کذب است در خصوص این  شایعه انتظار داشتم که هیئت رئیسه و هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان بیانیه خود را در مجلس قرائت کند.

وی افزود: آنچه مورد تصدیق همه است نه کسی برای استیضاح  از دولت خودرویی داده است و نه کسی از مجلس  خودرو گرفته است.

میرمحمدی: استیضاح وزیر پیام همدلی برای حل مشکلات کشور نیست

سید جلیل میرمحمدی از اینکه برخی نمایندگان آمارهای رسمی دولت در حوزه خودرو را زیر سوال بردند، انتقاد کرد و گفت: کدام شرع مقدس به ما اجازه داده است که دستاوردهای نظام را زیر سوال ببریم.اگر با فاطمی امین مشکلی دارید، عیبی ندارد اما با نظام که مشکل ندارید.

وی با بیان اینکه دشمن در رسانه های داخلی و خارجی فعال است تا عملکرد نظام را زیر سوال ببرد، خطاب به نمایندگان گفت: با این اقدامات مجلس را به عنوان یکی از ارکان نظام می زنید، دولت را زیر سوال می برید.

نماینده تفت و میبد اظهار داشت: در سالیان اخیر یکی از بی ثبات ترین وزارت خانه ها وزارت صمت بوده است ساده ترین اقدام عزل وزیر صمت است. وزیر می‌آید با چندین تاییدیه آمار می‌دهد بعد می‌گوییم وزیر دروغ می‌گوید،اگر با فاطمی‌امین مشکل دارید چرا نظام را زیر سوال می‌بریم؟

میرمحمدی ادامه داد: مجلس را متهم می‌کنیم ۴ ماه پیش خودرو شاسی‌بلند به نمایندگان داده‌اند که وزیر استیضاح نشود! تو را به خدا نکنید شما مجلس را زیر سوال می‌برید.

وی تاکید کرد: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت حتی یک سند از یک خودرو تحویلی به نماینده هم نیاورده‌اند! نماینده می‌گوید وزیر آشنایان خود را به وزارت‌خانه آورده. خب بگو چه کسی آمده است.

نماینده تفت و میبد گفت: استیضاح وزیر پیام همدلی برای حل مشکلات کشور نیست.