نقدی بر ادعای عدم صدور «اجازه» انتقال پسماند به جنوب گیلان؛
۱۴۰۲/۰۲/۰۶ ۱۷:۵۶ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

گیل خبر/ شاهد وزیری- در حالی که وضعیت زباله‌ها در لاکان رشت روز به روز بحرانی‌تر می‌شود و لزوم اخذ یک تصمیم اساسی و واحد برای حل بحرانی که قریب به نیمی از جمعیت استان و شاید حتی تمام مردم گیلان را در بر می‌گیرد، ضروری و حیاتی به نظر ‌می‌رسد، شاهد اظهارات بعضا تحریک‌کننده و غیر کارشناسی برخی افراد هستیم.

حجت الاسلام حسین مالکی، امام جمعه رستم آباد با اشاره به بحث انتقال زباله سراوان به جنوب گیلان، گفته است: «مردم شهرستان رودبار اجازه نمی‌دهند یک گرم زباله شهرستان‌های دیگر در این شهرستان دپو شود. اجازه نخواهیم داد یک سراوان دیگری در شهرستان رودبار شکل بگیرد.»

در حالی که از امامان جمعه انتظار ترویج اخلاق‌مداری، همدلی و وحدت می‌رود، جناب مالکی گویا فراموش کرده‌اند که سال‌ها زباله‌های رستم آباد و شهرهای دیگر جنوب استان به سراوان منتقل می‌شد، حال چه شده است که این چنین با خط‌کشی‌های خود، بذر اختلاف و بدبینی در میان مردم استان می‌کارند؟

در حالی که موضوع پسماند یک بحث کاملا تخصصی و کارشناسی است که مستلزم سال‌ها تحقیق و مطالعه و برنامه‌ریزی می‌باشد، مشخص نیست امام جمعه محترم شهر رستم‌آباد با کدام تخصص و یا مشورت با کدام اهل فن، این‌گونه در خصوص بحث حساس انتقال پسماند به جنوب گیلان اظهارنظر می‌کند. شاید بهتر بود تا ایشان قبل از اظهار نظر در خصوص امری تخصصی و حساسیت زا، با کارشناسان و متخصصان آن حوزه مشورتی داشته باشند.

متاسفانه این مشکل که افراد در هر موضوعی حتی موضوعی که هیچ تخصص و دانش لازمی در آن حوزه را ندارند، اظهار نظر کرده و باعث ایجاد تنش و شبهه در سطح جامعه می‌شوند، سال‌هاست گریبان‌گیر کشور است.

آیا به فرض مثال اگر یک استاد دانشگاه متخصص در مسائل غیر دینی، اظهارنظری متفاوت و شبهه‌انگیز در خصوص فریضه‌های اخلاقی و دینی در شهر رستم آباد داشته باشد، امام جمعه محترم این شهر این موضوع را برمی‌تابد؟

حجت‌الاسلام مالکی که این چنین در موضوع انتقال زباله خط و نشان می‌کشند، بفرمایند که در خصوص مهاجرت افراد از تهران و سایر استان‌ها که با خرید زمین و ملک بومیان استان، بعضا باعث ایجاد تنش‌ها و بحران‌های فرهنگی و اجتماعی شد‌ه‌اند، نظری ندارند؟

نکته دیگر ماجرا آن‌جاست که حجت الاسلام مالکی در برابر تصمیمات دولتی که خود حامی و همراه آن بوده و آن را انقلابی و مردمی می‌داند، این چنین خط و نشان می کشد، اما نباید فراموش کنیم که همه در یک کِشتی هستیم و نباید برای مطرح کردن خود و یا جلب منافع شخصی و کوتاه مدت ظاهری، منافع عموم مردم استان را فدا کنیم. به واقع چگونه می‌توان چشم بر روی بحران پسماند در سراوان و لاکان بست و با اظهارات غیر کارشناسی بر آتش اختلافات دمید؟

همان‌گونه که در گزارش مفصل قبلی در خصوص بحران پسماند استان به آن اشاره شد (اینجا را بخوانید)، بدون شک حل اصولی و ریشه‌ای مسئله زباله‌ها در استان گیلان، نیازمند اتحاد و همراهی تمامی مسئولان و متولیان امر و مردم استان است و راه و مسیری به‌ جز اخذ تصمیمی درست و کارشناسی، خطایی نابخشودنی خواهد بود.

در این موضوع حساس انتظار می‌رود شاهد یک وحدت رویه و کلام از سوی مسئولان استان باشیم. این که امام جمعه معزز هر شهری بنا به تشخیص خود در هر زمینه‌ای صحبت و اظهارنظر نماید، نه شایسته ایشان است، نه شایسته استان گیلان و به نظر می‌رسد در این موضوعات بهتر است کار به اهل فن و بزرگان استان سپرده شود و اگر قرار است جهت‌گیری امامان جمعه استان در موضوع پسماند بیان شود، این امر به نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه مرکز گیلان سپرده شود تا همچون گذشته با رویه اتحاد و وحدت کلمه مسئولین استانی بتوانیم از این معضل گریبانگیر گیلان به بهترین نحو ممکن رهایی یابیم.

در این میان نقش آیت‌الله فلاحتی، نماینده معزز ولی فقیه در استان گیلان حائز اهمیت است که انتظار می‌رود با نصیحت و یا تذکر پدرانه خود، اجازه ندهند موضوع حساس و مهم پسماند استان، درگیر حواشی و اختلافات شود که در غیر این‌صورت، در نهایت آتش این اختلافات به چشم تمام مردم استان خواهد رفت.