۱۴۰۲/۰۱/۳۰ ۱۷:۴۱ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

سرپرست بانک مسکن گفت: موضوع افزایش سقف وام مسکن از محل خرید اوراق و هم‌چنین تسهیلات نهضت ملی مسکن مطرح شده که در این زمینه منتظر تصمیم بانک مرکزی هستیم.

گیل خبر/ به گزارش ایسنا:علی عسکری اظهار کرد: افزایش سقف تسهیلات مسکن از طریق خرید اوراق (تسه) مورد بحث و  بررسی قرار گرفته اما فعلا چیزی قطعی نشده و فعلا نمی‌توانیم در این زمینه قول بدهیم. در انتظار تصمیم بانک مرکزی هستیم.

وی هم‌چنین درباره زمزمه‌های افزایش مبلغ وام نهضت ملی مسکن گفت: این موضوع نیز در نشست‌هایی مطرح شده و بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی در حال بررسی راهکارهای آن هستند. ممکن است راهکار جایگزین ارایه شود. به طور مثال منابعی را از جایی تامین و سپرده‌گذاری کنیم تا بتوانیم سقف تسهیلات را بهبود بدهیم و فشار کمتری به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن وارد شود. کاهش نرخ سود این تسهیلات هم در دستور کار است.

سرپرست بانک مسکن درخصوص میزان افزایش وام مسکن گفت: در حال حاضر نمی‌توانیم رقم افزایش را بگوییم و منتظر اعلام جزئیات و چارچوب‌های این طرح هستیم.

عسکری در پاسخ به این سوال که بانک مسکن چه مقدار تسهیلات در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار داده  است گفت: ما سال اول به ۱۰۰ درصد تعهدات خود در طرح نهضت ملی مسکن عمل کردیم. تا کنون ۷۸ هزار میلیارد تومان قرارداد بسته‌ایم و ۶۲ هزار میلیارد تومان پرداخت کرده‌ایم. این تفاوت به دلیل پیشرفت پروژه‌ها است. هرچقدر پروژه پیشرفت کند متناسب با آن آورده و تسهیلات پرداخت می‌شود.

به گفته وی از مبالغی که تا کنون توسط بانک مسکن به پروژه‌های نهضت ملی مسکن تزریق شده یک سوم مربوط به آورده مردم و دو سوم مربوط به تسهیلات بانکی بوده است.