۱۴۰۲/۰۱/۲۶ ۱۷:۳۱ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه
بازار خودرو ترمز برید/ خودروهای ایرانی با قیمت های میلیاردی +جدول

در حالی یک هفته از افزایش قیمت کارخانه خودروها نمی‌گذرد که پیش‌بینی کنترل قیمت بازار درست از آب درنیامد وبه‌عکس شاهد افسارگسیختگی قیمت‌ها هستیم و خودروهای ایرانی در قیمت‌های میلیاردی جا خوش کردند.

گیل خبر/ به گزارش تسنیم، یک هفته از اجرای مصوبه جدید افزایش قیمت کارخانه خودروها می‌گذرد و براساس آن قیمت انواع خودروهای داخلی تا سقف 42 درصد افزایش پیدا کرد.

به‌نظر می‌رسید با اصلاح قیمت کارخانه خودرو، روند نزولی قیمت‌ها نیز در بازار اتفاق بیفتد و به‌نوعی نگاه سرمایه‌ای از خودرو برداشته و این محصول به کالای مصرفی تبدیل شود، اما متأسفانه قیمت خودرو در بازار که متأثر از کاهش عرضه توسط خودروسازان است، کاهشی نشد و حتی با رشد نجومی قیمتها در انواع خودروهای داخلی و مونتاژی نیز روبه‌رو شده است.

در زمان حاضر مشاهدات نشان می‌دهد بازار خرید و فروش خودرو بسیار کم‌رونق و از آن طرف عرضه خودرو توسط خودروسازان نیز کم است همین موضوع عاملی شده است تا تهیه خودرو در بازار به‌زحمت انجام شود.

نکته قابل توجه اینجاست افزایش قیمت برخی از خودروها به‌حدی از قیمت کارخانه بالاتر است که مصرف‌کنندگان را با شوک قیمتی روبه‌رو کرده است به‌عنوان نمونه، دیگنیتی پرایم در کارخانه 935 میلیون تومان قیمت خورده است اما این خودرو در بازار دو میلیارد و 555 میلیون تومان فروخته می‌شود، علاوه بر این دیگنیتی پرستیژ نیز یک میلیارد و 120 میلیون تومان در کارخانه قیمت‌گذاری شده است اما در بازار دو میلیارد و 950 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

البته به‌صورت کلی در خودروهای چینی رشد قیمت‌ها افسار گسیخته است و خودروها یک میلیارد و 500 میلیون تومان را رد کرده و به دو میلیارد رسیده‌اند، به‌عنوان نمونه فونیکس تیگو پرومکس دو میلیارد و 620 میلیون تومانی کارخانه در بازار سه میلیارد و 725 میلیون تومان فروخته می‌شود.

در محصولات داخلی نیز اکثر خودروها در بازار از مرز 600 میلیون تومان عبور کرده به یک میلیارد تومان رسیدند، به‌نحوی که پژو207 اتوماتیک که در کارخانه 400 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است امروز در بازار یک میلیارد و 100 میلیون تومان مورد معامله قرار می‌گیرد. دناپلاس اتومات که تا دو ماه پیش در بازار 700 میلیون تومان بود، امروز به مرز یک میلیارد و 100 میلیون تومان رسید.

خانواده هایما نیز از مرز  یک میلیارد و 700 میلیون تومان عبور کرده است و هایماS8 به قیمت دو  میلیارد و 740 میلیون تومان فروخته می‌شود.