۱۴۰۲/۰۱/۲۱ ۰۰:۰۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

یک فوق تخصص بیماری‌های ریه گفت: فردی که دیابت یا نارسایی کلیه، کبد و کیسه صفرا دارد در مقابل عفونت‌های فصلی حساس‌تر است.

گیل خبر/ به نقل از باشگاه خبرنگاران،واهان مرادیانس، فوق تخصص بیماری‌های ریه، در گفت‌وگو با رادیو سلامت افزود: بیمارانی که سابقه مشکلات ریوی مثل آسم یا سابقه حتی عفونت ریوی دارند یا افرادی که سیگار مصرف می‌کنند، بیماری‌های طبی دیگری دارند که بیمار را مستعد عفونت‌های ریوی می‌کند. فردی که دیابت یا نارسایی کلیه، کبد و کیسه صفرا دارد در مقابل عفونت‌های فصلی حساس‌تر است و باید مراقبت کند تا درگیر نشود.

او در ادامه افزود: کسانی که می‌دانند مشکل ریوی دارند، باید داروهایشان را به صورت مرتب مصرف کنند، و ریه را در بهترین و طبیعی‌ترین حالت نگه دارند. واکسن‌های آنفولانزا را حتما در فصول سرد سال تزریق و از ماسک استفاده کنند.

این فوق تخصص بیماری‌های ریه ادامه داد: افراد برای پیشگیری و محافظت از ریه در فصل‌های سرد سال، باید از ماسک استفاده کنند و دارو‌های شان را مرتب مصرف کنند. اگر فردی به تب دچار شد، آن دیگر حساسیت نیست و احتمالا عفونتی درکار است و باید به پزشک مراجعه کند. بخور‌های سرد، در افرادی که سرفه‌های خشک دارند مفید است و بخور گر، مفید و کمک کننده نیست.

او با بیان این که برونشیت نوعی عفونت ریوی است که در حد مجاری ریوی محدود می‌شود، گفت: اگر فرد مبتلا، بخور سرد انجام دهد خوب می‌شود. بعد از عفونت‌های ویروسی، ۴ تا ۶ هفته احتمال علائم ریوی سرفه و تنگی نفس وجود دارد. این افراد، حداقل در دو هفته اول، مرتباً پزشک عوض نکنند.

مرادیانس در ادامه بیان کرد: اگر تب شدید است، می‌توانند به پزشک دیگری مراجعه کنند؛ اما اگر تب خفیف است، دارو مصرف کنند خوب می‌شوند به تدریج، مخصوصا سرفه‌های ریوی به شرطی که خلط خونی و تب نداشته باشند با مصرف دارو خوب می‌شوند.

این فوق تخصص بیماری‌های ریه در پایان اظهار داشت: در کودکانی که سرما می‌خورند به خاطر سیستم ایمنی قوی تر، ریسک علائم ریوی کمتر است؛ پس رعایت بهداشت و استفاده از ماسک می‌تواند برای جلوگیری ویروس‌ها مفید باشد؛ اما ویروس‌ها جزو لاینفک زندگی ما هستند.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : عفونت های فصلی

نظر شما:

security code