۱۴۰۲/۰۱/۱۶ ۱۴:۰۳ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

ریس مرکز لرزه نگاری گیلان، از وقوع تعداد ۵۷ زمین لرزه در استان طی سال گذشته خبر داد و گفت: این زمین لرزه ها در بازه یک تا ۴.۶ ریشتری رخ داده اند.

گیل خبر/ به نقل از ایسنا؛ احمد شکرزاده، با بیان اینکه مرکز لرزه نگاری استان گیلان در سال گذشته تعداد ۵۷ زمین لرزه را به ثبت رسانده است، اظهار کرد: اگرچه در مقایسه با سال ۱۴۰۰ زمین لرزه های کمتری در استان رخ داده، اما بزرگای این زمین لرزه ها بیشتر بوده است.

وی با اشاره به وقوع تعداد ۹۴ زمین لرزه تعیین محل شده در سال ۱۴۰۰، تصریح کرد: بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در سال ۱۴۰۰ دارای بزرگای ۳.۸ ریشتری بود و زمین لرزه بالای چهار ریشتر نداشتیم؛ این در حالی است که در سال گذشته تعداد پنج زمین لرزه بالای چهار ریشتر در استان گیلان رخ داده است.

رئیس مرکز لرزه نگاری گیلان بزرگترین زمین لرزه رخ داده در سال ۱۴۰۱ را در تاریخ ۲۴ خردادماه و مربوط به سنگرود لوشان با بزرگای ۴.۶ ریشتر دانست و گفت: شاهد وقوع زمین لرزه های چهار ریشتری در دیزاب فومن، ۴.۳ ریشتری در دریای خزر(پنج کیلومتری امیرآباد لنگرود)، ۴.۱ ریشتری در لمیر اسالم و ۴.۳ ریشتری در رودبارسرای رضوانشهر نیز بودیم.

شکرزاده ادامه داد: همچنین ۱۵ زمین لرزه سه تا ۳.۹ ریشتر، ۳۳ زمین لرزه دو تا ۲.۹ ریشتر و چهار زمین لرزه یک تا ۱.۹ ریشتر به ثبت رسیده است.

وی گیلان را دارای گسل های متعدد از جمله رودبار، آستارا، لاهیجان، خزر و ماسوله دانست و یادآور شد: گسل های اصلی گیلان همگی فعال هستند.

رئیس مرکز لرزه نگاری گیلان با اشاره به فعالیت چهار ایستگاه لرزه نگاری در شهرهای آستارا، رضوانشهر، جیرنده و لاهیجان، خاطرنشان کرد: با توجه به وجود گسل های مهم و فعال در گیلان نیازمند ۱۰ ایستگاه لرزه نگاری هستیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code