۱۴۰۲/۰۱/۰۹ ۰۹:۱۹ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بعد از پیروزی خفیف تیمش مقابل کنیا و جبران باخت با برد ۲ بر یک گفت: هر کسی قول می‌دهد که می‌تواند در جام ملت‌ها قهرمان شود، تیم ملی را تقدیم او می‌کنم.

گیل خبر/ به گزارش ایسنا؛ تیم ملی ایران در دیدار دوستانه با حساب ۲-۱ تیم ملی کنیا را شکست داد. امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم ملی در نشست خبری بعد از این بازی اظهار کرد: این دو بازی (کنیا و روسیه) دستاوردهای زیادی برای ما داشت. خیلی به ما کمک کرد. اینطور بازی‌ها خیلی سخت‌تر از بازی با روسیه و کره‌جنوبی است. کنیا لایه‌های دفاعی زیادی داشت. ما سعی می‌کنیم سبک تیم ملی را عوض کنیم. یقینا این طور بازی کردن هزینه دارد و هزینه را هم روی گل اول دادیم. خیلی خوشحالم که توانستیم به بازی برگردیم. میانگین قدی کنیا بالا بود اما با تغییراتی که دادیم، بازی را هجومی شروع کردیم و بعد از خوردن گل، به جریان بازی برگشتیم. فکر می‌کنم می‌توانستیم بهتر از این شویم. یک سری از بازیکنان ما هم مصدوم بودند و شرایط خوبی نداشتند. از آن‌ها تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: برای علی قلی‌زاده آرزوی سلامتی دارم. دیروز جراحی کرد. امیدوارم خداوند به او سلامتی بدهد. به نظر من تیم ملی ایران قابل قبول بازی کرد. فوتبال روان و سرعتی را انجام دادیم.

اگر کسی قول قهرمانی در جام ملت‌ها را می‌دهد، تیم را تقدیمش کنم!

سرمربی تیم ملی ایران درباره تغییر سبک تیم ملی و اینکه آیا در ۱۰ ماه آینده نگرش او تا جام ملت‌های آسیا به بار می‌نشیند؟ گفت: یک نگرش داریم یک نتیجه. از نظر نگرش می‌خواهیم تغییر سبک بدهیم. من هر جا بودم به این شکل بازی کردم. باید مدل دیگر را هم تمرین کنیم چون نیاز داریم با برنامه دوم بازی کنیم و غعقب بنشینیم. خیلی از تیم‌ها شانس زیادی باری قهرمانی داشتند اما برزیل حذف شد. نتیجه و نگرش تفاوت دارند. با نسلی که داریم، فکر می‌کنم شرایط خوبی در جام ملت‌های آسیا داشته باشیم. هر کسی قول می‌دهد که می‌تواند در جام ملت‌ها قهرمان شود، تیم ملی را تقدیم او می‌کنم. فوتبال است دیگر؛ یک روز توپ به دیرک می‌خورد و گل نمی‌شود و یک روز مهدوی‌کیا پنالتی را خراب می‌کند. ما نسل خوبی داریم و بازیکنان لیگ‌برتری هم بازی کردند. از این به بعد لیگ برتر را بیشتر می‌بینیم و بازیکنان دیگر هم به ما کمک می‌کنند.

برای قهرمانی نیاز به شانس است

قلعه‌نویی در واکنش به اینکه در چند روز گذشته از او انتقاد شده که چرا ناکامی تیمش در جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۷ را به خراب کردن پنالتی مهدوی‌کیا مرتبط می‌داند گفت: اتفاق است دیگر. یک روز هم تیم کی‌روش جلوی عراق ۱۰ نفره شد. کلا از این مسائل در فوتبال زیاد است. یک تاکتیک، شانس، اتفاقات و یک سری‌ چیزها هست که در فوتبال دخیل است. یک سری شاخصه‌های تیم سازی مطرح شده که یکی هم این است که مربی باید شانس داشته باشد. شانس در قهرمانی دخیل است. دقیقه ۱۲۲ دروازه‌بان آرژانتین ضربه کولوموانی را مهار کرد و اگر نمی‌گرفت فرانسه قهرمان می‌شد. نگرش و برنامه ما خوب است و با بازی‌های بیشتر آمادگی بیشتری خواهیم داشت. در اردوهای بعدی یک سری بازیکنان دیگر به ما اضافه می‌شوند.

باید دنبال بازی‌ساز بگردیم

امیر قلعه‌نویی در پاسخ به سوال ایسنا که در فصل جاری سه بازی برگزار شده که تیمی که صاحب توپ و میدان بود، شکست خورد و یک بار هم گل‌گهر هم مقابل نساجی به همین شکل شکست خورد و شاید کنیا هم با وجود برتری قاطع ایران به پیروزی می‌رسید و چه برنامه‌ای برای چنین اتفاقاتی در جام ملت‌های آسیا دارد گفت: بله این بازی را خاطرم هست که تا مرز سکته رفتیم. ما باید سه مدل بازی کنیم. یکی فشار از جلو است. یکی هم برنامه دوم ما است که جلوی فولاد در اهواز انجام دادیم. مدل سوم هم بازی با یک بازی‌ساز است که باید دنبالش بگردیم. نفراتی را داریم. فوتبال با سه روش شروع دارد. ساختار دفاع و حمله داریم و باید روی همه این مسائل کار کنیم که در شرایط بازی تغییرات را اعمال کنیم.

طارمی را آزاد گذاشتیم

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران درباره پست بازی مهدی طارمی و اینکه طرفداران اعتقاد دارند او باید جلوتر بازی کند گفت: بعضی از بازیکنان جنبه فنی و وزنی دارند. طارمی را آزاد گذاشتیم که آزادانه بازی کند. او بازیکن بزرگی است و در زمین هم خیلی کمک کرد و پشت مهاجم بازی می‌کند. در پورتو هم در همین پست بازی می‌کند. او گاهی هم آزاد است و وینگر چپ هم بوده است. ما شهریار مغانلو را در جلو داریم و مهدی طارمی ازادتر است. محبی هم روزهای خوبی را می‌گذارند. به این خاطر است که وظایف جدیدی به آن‌ها دادیم. امروز جهانبخش هم شرایط بازی نداشت اما خودش گفت دوست دارم بازی کنم. قرارداد این بازیکنان میلیون دلاری است و ترجیح می‌دهند بازی کنند. ان شاء‌الله بازی به بازی بهتر می‌شویم.