۱۴۰۲/۰۱/۰۱ ۰۹:۱۸ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

یک جراح ستون فقرات گفت: تغذیه مفصل های کمر با حرکت است نه با خوابیدن؛ از این رو می توان گفت فعالیت مناسب بدون فشار ضامن سلامتی است .

گیل خبر/ به گزارش بهداشت نیوز، دکتر علیرضا بصام پور، جراح ستون فقرات در گفتگو با برنامه «خونه زندگی» رادیو سلامت با بیان این که نگران کمردرد به عنوان یک بیماری شدید نباشید، گفت: یک انسان سالم می‌تواند در طول سال حتی بعضی اوقات هفت بار در طول سال می تواند دچار کمردرد شود، و برای درمان آن نیازی به جراحی نبوده است و کمردرد ممکن است، همیشه دیسک نباشد.

 
 
 
 
وی با بیان اینکه علت کمردرد، اسپاسم کمر و عضله کمر است که می تواند هزار دلیل داشته باشد و یک دلیل غیرشایع اش دیسک است، افزود: اگر فرد خم شود و خم بماند و کمرش بگیرد مثل کسی که خم می شود و سکه را از زمین می خواهد بردارد و کمرش می گیرد اسم این بیماری را در قدیم سندرم سکه گذاشته بودند؛ کسانی که کمردرد شدید و حاد دارند حتما به پزشک مراجعه کنند و درمان شوند تا بدتر نشود.

‌بصام پور، در ادامه بیان کرد: هنگامی که درد به صورت انتشاری از اندام شروع می شود و به پا (از زانو پایین تر باشد) می رسد، حتما باید به پزشک مراجعه کند، یا افرادی که بیماری های زمینه ای مثل دیابتی دارند، مسن هستند و سن کمی دارند، و یا بیماری های رماتیسمی و سرطان دارند، اگر دچار کمردرد می شوند باید زودتر به پزشک مراجعه کنند.

وی ادامه داد: مورد بعدی افرادی هستند که بعد از کمردرد، پاهایشان بی حس می شود و یا در ناحیه زانو به پایین و ناحیه تناسلی دچار بی حسی می شوند، و یا فردی که همراه با علایم دیگر، دچار کمردرد می شوند مانند کسی که تب کرده و چند روز بعدش کمردرد می گیرد، این افراد هم باید به پزشک مراجعه کنند.

این جراح ستون فقرات در ادامه گفت: دردهای کمری که خیلی خطرناک نیستند دردهایی هستند که بیمار با فعالیت پیدا می کند و هنگامی که دراز می کشند می توانند نفس بکشند، این موردی ندارد اما اگر دراز بکشند، کمر خشک شود و وول بزند باید به پزشک مراجعه کنند؛ حتی کسانی که دردی بیشتر از ۶ روز را تحمل می کنند هم باید به پزشک مراجعه کنند.

وی در پایان درباره خصوص علت رگ به رگ شدن کمر اظهارداشت: افرادی که دارای گودی گمر هستند و یا گهگاهی دچار گرفتی کمر یعنی فشاری روی کمر ایجاد می شود، می شوند باید به پزشک مراجعه داشته باشند تا حرکات اصلاحی انجام دهند تا گودی کمرشان رفع شود.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : کمر درد

نظر شما:

security code