mahar-tavarom
در نشست مشترک مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با دبیر جشنواره جلوه های فرهنگ رضوی مطرح شد؛
۱۴۰۱/۱۱/۰۹ ۲۱:۱۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان تاکید کرد که برش بومی و محلی در آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره جلوه های فرهنگ رضوی ، مورد توجه اهالی رسانه باشد .

گیل خبر/ به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ، رضا ثقتی روز یکشنبه ۹ بهمن ماه ۱۴۰۱ در نشست خبری مشترک با دبیر دهمین دوره جشنواره جلوه‌های فرهنگ رضوی در آینه رسانه های کشور ، به فراخوان اعلام ‌شده این جشنواره با میزبانی استان گیلان اشاره و بر لزوم شناسایی ابعاد و جنبه های مختلف سیره رضوی و معرفی آن به نسل جوان ، تاکید و اظهار کرد : بنیاد بین المللی امام رضا (ع) یکی از مولودهای ارزشمند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که با هدف معرفی اهل بیت (ع) به جامعه و اقصی نقاط جهان فعالیت می‌کند.

وی یکی از برنامه های شاخص بنیاد امام رضا (ع) را برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری و رسانه ای در استان ها دانست و افزود : با توجه به ظرفیت های سرشار و کم نظیر رسانه ای در استان گیلان ، میزبانی از جشنواره ملی جلوه های فرهنگ رضوی در رسانه های کشور به گیلان رسید .
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ، با بیان اینکه رتبه سوم در تعداد پایگاه های خبری و رتبه هفتم در تعداد مطبوعات را داریم ، ابراز امیدواری کرد که با نقش آفرینی رسانه ها و خبرنگاران استان ، جشنواره دهم را بهتر از دوره‌های گذشته برگزار کنیم تا زمینه ای برای برگزاری بین المللی این جشنواره فراهم شود .
ثقتی امام رضا (ع) را به‌ حق الگوی گفت ‌و گو و مدارا دانست و اضافه کرد : گفت و گو کیمیایی است که در جهان امروز مغفول مانده و لذا می‌توانیم با محور قرار دادن سیره رضوی به  این مهم بپردازیم .
وی از اهالی رسانه گیلان خواست برش بومی و محلی را در ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره ملی جلوه های فرهنگ رضوی در رسانه ها مورد توجه قرار دهند و گفت : می خواهیم امام رضا (ع) را به فرهنگ و هنر استان پیوند بزنیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به وجود بقاع متبرکه امامزادگان در گیلان از جمله حرم مطهر آقا سید جلال الدین اشرف ، برادر امام رضا (ع) در آستانه اشرفیه و حرم منور حضرت فاطمه اخری ، خواهر امام رضا (ع) در رشت اشاره و خاطر نشان کرد : می خواهیم غبار مظلومیت را از چهره امامزادگان بزداییم و در تلاشیم  تا۱۴۰۳ بزرگداشت خواهر امام رضا (ع) را در گیلان را برگزار کنیم .

سید جلال فیاضی در این نشست اعلام فراخوان دهمین جشنواره ملی جلوه های فرهنگ رضوی در رسانه های کشور به میزبانی استان گیلان ، برگزاری هشت دوره جشنواره مذکور در گیلان و دوره نهم در سمنان را یادآور شد و افزود : از سال ۹۷ تاکنون شاهد عدم برگزاری این جشنواره بودیم .
وی بنیاد بین المللی امام رضا (ع) را متولی برگزاری جشنواره های امام رضا (ع) دانست و گفت : این بنیاد از سال ۱۳۹۱  فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون ۲۰ دوره از جشنواره های امام رضا (ع) را برگزار کردیم .
دبیر جشنواره جلوه های فرهنگ رضوی در رسانه های کشور ، با اشاره به برگزاری سالانه حدود ۳۵ جشنواره فرهنگی ، هنری و رسانه ای رضوی ، عنوان کرد : به دنبال ارزیابی کیفی و محتوایی این جشنواره ها ، امسال شاهد برگزاری ۱۶ جشنواره در ۱۵ استان خواهیم بود که گیلان میزبان جشنواره جلوه های فرهنگ رضوی در آینه رسانه هاست .
فیاضی با اشاره به جدا شدن سه بخش رادیویی و تلویزیونی و فضای مجازی از جشنواره امسال ، اضافه کرد : تمرکز جشنواره دهم بر سه بخش مطبوعات ، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری است .
وی با بیان اینکه آثار منتشر شده با محوریت امام رضا (ع) طی سال های ۱۴۰۱-۱۳۹۷ می توانند در جشنواره دهم شرکت داده شوند ، گفت : ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۱ آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه است .
دبیر جشنواره جلوه های فرهنگ رضوی در رسانه ها ، « سرمقاله و یادداشت » ، « خبر » ، « گزارش » ، « گزارش خبری » ، « نقد » ، « گزارش تصویری » ، « تیتر » و « مصاحبه » را قالب‌های ارسال اثر دانست و متذکر شد : خبرنگاران می تواند سه اثر در هر بخش ارسال کنند .
وی با اشاره به جایگاه ویژه امام رضا (ع) در مناظرات فکری و علمی و گفت و گو بین ادیان ، رویکرد اصلی جشنواره امسال را « امام رضا (ع) ، الگوی گفت و گو و مدارا » دانست و متذکر شد : امسال بخش بین الملل را به جشنواره اضافه کردیم تا مقدمه ای برای برگزاری بین المللی جشنواره های رضوی در سال های آینده باشد .
فیاضی داوری آثار را دو مرحله و «مجید رضاییان» را رئیس هیئت داوران دانست و خاطرنشان کرد: تیم داوران یک ارزیابی کاملا تخصصی از آثار خواهند داشت.
وی از برگزاری کارگاه های تخصصی روزنامه نگاری حوزه دین و سوژه یابی با محوریت امام رضا (ع) به میزبانی گیلان در نیمه نخست اسفند ماه خبر داد و بیان کرد : امیدواریم با مشارکت خبرنگاران شاهد گسترش فعالیت های رسانه  ای در حوزه رضوی باشیم .
دبیر جشنواره جلوه های فرهنگ رضوی در رسانه ها ، امام رضا (ع) را متعلق به جهان اسلام دانست ؛ نه فقط ایران و مشهد و گفت : جشنواره امسال رویکرد معنوی و ارادتی دارد .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code