۱۴۰۱/۱۱/۰۷ ۲۰:۴۱ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

با نگاهی اجمالی به ۲۴ فیلم سینمایی بررسی کردیم که کدام فیلم بیشترین بازیگر شناخته شده را دارد و هریک از بازیگران در چند فیلم حاضر در جشنواره حضور دارند و جای کدام کارگردانان و بازیگران در این دوره خالی است.

گیل خبر/ به نقل از خبرآنلاین؛ یکی از عناصری که به جشنواره فیلم فجر اعتبار می‌بخشد جدای از کیفیت فیلم‌ها چهره‌هایی هستند که در جشنواره حاضر می‌شوند، هنرمندان مطرح یا پیشکسوتی که جایگاه دو چندانی به جشنواره می‌بخشند. این دوره از جشنواره شاید مسعود کیمیایی و داریوش مهرجویی را نداشته باشد اما کیومرث پور احمد به نمایندگی از نسل اولی‌های سینمای ایران، با فیلم «پرونده باز است»، یک ماجرای جنایی را روایت خواهد کرد. همان کسی که برای «خواهران غریب» سیمرغ بلورین جشنوراه فجر را دریافت کرد و از آخرین اثری که پیش از «پرونده باز است» ساخته، نزدیک پنج سال می‌گذرد.

در کنار کیومرث پوراحمد، یک کارگردان نسل دومی به نام «محمدعلی باشه‌آهنگر» هم حضور دارد، همان کسی که «سرو زیرآب» را برای سی و ششمین جشنواره فیلم فجر ساخت که عنوان بهترین فیلم نگاه ملی را هم به خود اختصاص داد. این کارگردان امسال در جشنواره حاضر شده تا با «سینما متروپل» سراغ برش دیگری از وقایع جنگ تحمیلی برود. سینمای دفاع مقدس اساسا از دغدغه‌های این کارگردان است چون اصالتی خوزستانی دارد و برخی از مشکلات جنگ را با پوست و استخوانش حس کرده است.

موج نو سینمای ایران هم یک کارگردان به نام «تورج اصلانی» را به عنوان نماینده خود در جشنواره دارد. تورج اصلانی امسال با «وابل» در جشنواره حاضر شده تا زندگی اهالی یک روستا بعد از سیل، بی‌خانمان شده و در یک ایستگاه متروک قطار به طور موقت زندگی می‌کنند را روایت کند.

جای خالی کدام کارگردانان مشهود است؟
«ویلای ساحلی» به کارگردانی «کیانوش عیاری» که قرار بود فرم حضور در جشنواره فیلم فجر را پر کند، یکی از غایبان این دوره از جشنواره است. این فیلم با بازی رضا عطاران، پژمان جمشیدی، ریما رامین‌فر و… مراحل فیلمبرداری خود را در یکی از شهرهای شمالی پشت سر گذاشتند اما به دلیل آماده نبودن به جشنواره نرسیدند.

«سوشون» به کارگردانی نرگس آبیار که در قالب فیلم- مجموعه تولید می‌شود یکی دیگر از غایبان این دوره از جشنواره است. نسخه سینمایی این اثر جایی در بین ۲۴ فیلم حاضر در جشنواره فجر ندارد. براساس شنیده‌ها نسخه سینمایی «سووشون» متقاضی شرکت در جشنواره فیلم فجر نبوده است.

شاید این روزها پیگیر سریال «پوست شیر» از شبکه نمایش خانگی باشید، کارگردان این سریال جمشید محمودی است همان کسی که فیلم سینمایی «کابل پلاک ۱۰» را ساخته و انتظار می‌رفت در این دوره از جشنواره حاضر شود این فیلم حدود یکسال است که آماده پخش است اما اینکه چرا با حضور الناز شاکردوست و پدرام شریفی موفق به حضور در میان ۲۴ فیلم دیگر نشده، جای پرسش دارد.

محسن امیریوسفی با فیلم سینمایی «قیف» یکی از گزینه‌های اصلی حدس و گمان رسانه‌ای بود. این فیلم در ژانر کمدی و با بازی رضا عطاران اواسط بهار امسال فیلمبرداری خود را در تهران آغاز کرد. یکی از دلایلی که گفته شده که این فیلم در جشنواره حاضر نمی‌شود، وجود جلوه بصری بالا و نرسیدن به موقع است به همین دلیل هم سعید ملکان فرم شرکت در جشنواره را پر نکرده است.

دیگر فیلم مهم غایب جشنواره چهل و یکم ساخته جدید مجید رضا مصطفوی با نام «بی سر وصدا» است که پیمان معادی، مهران غفوریان، فرشته حسینی در آن بازی کردند. این فیلم فرم شرکت در جشنواره فیلم فجر را پر نکرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code