mahar-tavarom
۱۴۰۱/۱۰/۱۵ ۲۲:۰۹ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

ولادیمیر پوتین امروز پنجشنبه به مناسبت کریسمس مسیحان ارتدوکس، آتش‌بس ۳۶ ساعته اعلام کرد؛ این بزرگترین نشانه صلح - هرچند موقت - در جنگ ۱۰ ماهه اوکراین است.

گیل خبر/ به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه دستور داده تا از ظهر ششم ژانویه این آتش‌بس اجرا شود. بسیاری از مسیحیان ارتدوکس، از جمله آنهایی که در روسیه و اوکراین زندگی می‌کنند، کریسمس را در ۶ و ۷ ژانویه جشن می‌گیرند.

ساعاتی پیش، "کریل یکم"، اسقف کلیسای ارتدکس روسیه از طرفین خواسته بود تا در کریسمس آتش‌بس اعلام کنند.

ولادیمیر پوتین در پیام خود نوشت: با توجه به درخواست جناب اسقف کریل، به وزیر دفاع روسیه دستور می‌دهم تا از ساعت ۱۲ روز ششم ژانویه تا ساعت ۲۴ هفتم ژانویه (به وقت مسکو) در تمامی خطوط تقابل آتش‌بس اعمال شود.

پوتین در پیام خود افزود: از آنجا که تعداد زیادی از شهروندان نواحی مناقشه از پیروان کلیسای ارتدوکس هستند، از طرف اوکراینی می‌خواهم در این روزها آتش‌بس اعلام کرده و به آنها اجازه دهد در شب و روز کریسمس به اعمال آیینی خود بپردازند.

میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس‌ جمهور اوکراین در توییتی با "ریاکارانه" خواندن آتش بس پیشنهادی روسیه، گفت که تنها در صورتی آتش بس موقت بر قرار می شود که روسیه نیروهایش را از مناطق اشغالی خارج کند