۱۴۰۱/۱۰/۱۳ ۰۱:۱۶ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

کارشناسان به کسانی که از گوگل استفاده می‌کنند، هشدار می‌دهند جست و جو‌های خطرناک می‌توانند برای شما هزینه داشته باشند.

گیل خبر/ به گزارش باشگاه خبرنگاران،کارشناسان به تازگی اظهار کرده اند خطرناک‌ترین چیز‌هایی را که می‌توانید به صورت آنلاین در گوگل جست و جو کنید و احتمال ابتلا به ویروس را افزایش می‌دهد، مشخص کرده‌اند.

نرم افزار‌ها و فایل‌های دانلود (تورنت‌ها) هدف اصلی بدافزار‌ها هستند که می‌توانند دستگاه‌های شما را خراب کنند.

مجوز‌های استفاده گران قیمت و اپلیکیشن‌های غیر برند، تقاضای زیادی برای فایل‌های غیرقانونی دانلود ایجاد می‌کنند که آن را به فرصتی مناسب برای هکر‌ها تبدیل می‌کند تا «ریپ‌آف»‌های مشکوک را پخش کنند. حتی با برنامه‌های رایگان نیز هم این اتفاق می‌تواند رخ دهد.

بر اساس گزارش سرف شارک، از هر سه نتیجه جست و جوی نرم افزار، یک مورد حاوی بدافزار بالقوه است. تحقیقات آن‌ها نشان داده اند که نرم افزار «ایوید» (Avid) خطرناک‌ترین نرم افزاری است که می‌توان به دنبال آن بود. این ابزار گران قیمت توسط طراحان خلاق نرم افزار برای ویرایش حرفه‌ای ویدیو‌ها استفاده می‌شود.

یافته‌های سرف شارک، نشان می‌دهند که بیش از ۶۴ درصد از آدرس‌های وب که ظاهر می‌شوند در نهایت به یک بدافزار بالقوه منتهی می‌شوند.

سابستنس ۳ دی پینتر (Substance ۳ D Painter)، یک برنامه برای مجسمه‌سازی مدل‌های سه بعدی روی دسکتاپ ویندوز و در فضای واقعیت مجازی است که با بیش از ۵۷ درصد احتمال آلودگی به بدافزار در رتبه دوم قرار دارد. نرم افزار «اسکچ» (Sketch) و «سابستنس ۳ دی استیجر» (Substance ۳ D Stager) با ۵۶ درصد احتمال به آلودگی به بد افزار وارد بازار می‌شوند. نرم افزار «مکسون سینما ۴ دی» (Maxon Cinema ۳ D) در ۵۵ درصد قرار دارد.

کارشناسان همچنین تحقیقات خود را بر اساس مرور گر نیز تقسیم کرده‌اند؛ بنابراین از نظر مرورگر، مرورگر «ویوالدی» بدترین امتیاز را کسب کرده و تصور می‌شود ۳۹ درصد از «یوار ال» (URL)‌های مربوط به آن حاوی بدافزار باشند.

در ادامه این فهرست، مایکروسافت اج (Microsoft Edge) با ۳۲ درصد رتبه چهارم، سافاری و اپرا به ترتیب با ۳۰ درصد احتمال به آلودگی به بد افزار در رتبه ۵ و ۶ قرار دارند. گوگل کروم با ۲۹ درصد پایین‌تر از آن‌ها قرار دارد.

محققان با جست و جو در گوگل و افزودن عبارات «دانلود» و "تورنت" به هر جست و جوی خود در گوگل کروم به نتیجه این مطلعه دست یافتند. آن‌ها سپس یو ارال‌ها (URL) را از پنج صفحه اول نتایج جست و جو جمع آوری کردند و آن‌ها را از طریق یک آشکارساز بدافزار اجرا کردند.

این نتایج فقط برای برنامه‌های دانلود شده از وب‌سایت‌های دانلود فایل مخرب و غیرقانونی اعمال می‌شود، این مسئله لزوم دانلود کردن برنامه‌ها از سایت‌های رسمی را آشکار می‌کند.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : گوگل

نظر شما:

security code