رپورتاژ خبری؛
۱۴۰۱/۱۰/۰۶ ۱۶:۳۸ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 12 دقیقه

زندگی در خانه‌ای مشرف به اسکله و لذت بردن از یک منظرۀ دیدنی برای خیلی‌ها یک رویاست. وقتی به املاک ساحلی نگاه می‌کنیم، با دو نوع ساختمان مواجه می‌شویم: ساختمان‌های نوساخت و زیبا و ساختمان‌هایی که رو به زوال هستند. تفاوت این‌ها به نحوۀ ساخت و نگهداری آن‌ها در طول سال‌های اخیر برمی‌گردد. اگر به دنبال ساخت یک خانۀ ساحلی هستید، احتمالا این مطلب نکات بسیار مهمی دارد که می‌تواند برای طراحی و ساخت خانه در این نواحی الهام‌بخش باشد.

ویژگی‌های محیط ساحلی

بیشتر افراد به جزئیات توجه نمی‌کنند و صرفاً روی هزینۀ ساخت و منظره‌ای که پس از تکمیل خانۀ جدیدشان از آن لذت خواهند برد، تمرکز دارند. اما نقاط ساحلی ویژگی‌هایی دارند که ممکن است تصمیم نهایی شما را در خصوص نقل مکان به این نقاط تحت تأثیر بگذارد. چند نکته وجود دارد که باید قبل از شروع پروژۀ ساخت خانۀ ساحلی خود به آن‌ها فکر کنید:

خط ساحلی در برابر محیط ساحلی. وقتی در مورد خط ساحلی صحبت می‌شود، مردم معمولاً به مرز میان خشکی و دریا فکر می‌کنند. «محیط ساحلی» منطقۀ وسیع‌تری را پوشش می‌دهد که همچنان در معرض تأثیرات دریا قرار دارد.
نوع زمین. در انتخاب زمین مناسب برای ساخت خانۀ آیندۀ خود باید به نوع زمینی که قرار است روی آن خانه بسازید توجه کنید. آیا زمین خیلی شیب‌دار است؟ شنی است؟ آیا گونه‌های گیاهی یا جانوری خاصی در آن زندگی می‌کنند که باید در فرایند برنامه‌ریزی یا ساخت‌وساز به آن‌ها توجه کنید؟  خرید زمین ساحلی در انزلی می‌تواند گزینه خوبی باشد. اگر قیمت زمین خیلی خوب است، قبل از شروع ساخت با یک پیمانکار باتجربه مشورت کنید.
احتمال سیل. خط ساحلی تنها جایی نیست که مستعد سیل است. هنگام ساخت در یک محیط ساحلی باید به تغییرات سطح دریا بر اثر جزر و مد، طوفان، تغییرات آب‌وهوایی و غیره توجه کنید.
مه نمکی. خطر اثرگذاری نمک دریا بر نمای بیرونی خانه بسیار جدی است، اما باید توجه داشته باشید که قرار گرفتن در معرض نمک می‌تواند بر سایر اموال و حتی اتومبیل شما هم تأثیر بگذارد.
زندگی در مناطق ساحلی به این معنی است که باید شلوغی‌های حضور گردشگران در کافه‌های محلی را تحمل کنید. اما روزهای آرام و ساکتی را هم در فصول غیرگردشگری تجربه خواهید کرد.

توجه به طراحی در و پنجره‌ها

شکی نیست که زندگی در ساحل مختص کسانی است که دوست دارند به طبیعت نزدیک باشند. اگر خواهان زندگی در جوار طبیعت هستید، زندگی در ساحل گزینۀ خوبی است. امروزه بسیاری از مناطق ساحلی توسعه یافته‌اند، اما هوای تازۀ مناطق ساحلی حتی در نقاط مسکونی متراکم هم جریان دارد.

برای بهره‌مندی از نسیم دریا، از درها و پنجره‌های کشویی بزرگ استفاده کنید و اجازه دهید هوا آزادانه در محیط خانه جریان پیدا کند. این مزیت به شما کمک می‌کند تا هزینۀ خنک کردن خانه را در گرمای تابستان کاهش دهید.

فضای داخلی و خارجی

داشتن خانۀ ساحلی به این معنی است که پتانسیل بالایی برای زندگی در فضای باز دارید. اگر می‌خواهید از محیط طبیعی اطراف خانۀ خود لذت ببرید، با طراح ملک دربارۀ گزینه‌های احتمالی صحبت کنید. یکپارچه‌سازی فضای داخلی و خارجی در خانه‌های ساحلی یک امر رایج است که به شما اجازه می‌دهد از مزیت‌‌های هر دو بهره‌مند شوید.

چالش‌های موجود در طراحی خانه‌های ساحلی؛ خوردگی

خوردگی اولین مشکل بالقوه‌ای است باید در طراحی خانه‌های ساحلی به آن توجه کنید. در واقع، خوردگی احتمالاً بزرگترین چالش در تمام خانه‌های ساحلی است.

سطح حفاظت در برابر خوردگی عمدتاً براساس فاصله از دریا تعیین می‌شود. سخت‌ترین الزامات به ساختمان‌هایی مربوط می‌شود که در فاصلۀ ۱ کیلومتری از موج‌شکن و یا ۱۰۰ متری از خط ساحلی قرار دارند. براساس میزان نزدیکی به آب شور، رعایت الزامات زیر نیز اهمیت دارد:

*استفاده از فولاد روکش‌دار یا ضدزنگ برای سقف، دیوارها، لوله‌های پایین‌رونده، نوارها و ناودان‌ها.
*استفاده از روکش‌های پودری روی قاب آلومینیومی درها، پنجره‌های معمولی و پنجره‌های سقفی.
*استفاده از فولاد گالوانیزه برای سازۀ اصلی.
*استفاده از فولاد ضدزنگ برای حفاظ‌ها و نرده‌ها.
*استفاده از ملات مناسب ساحل.

توجه به ارتفاع سازه در مقابل آب

هنگام خانه‌سازی در مناطق مستعد جزر و مد، سیل یا طوفان، توصیه‌های زیر را جدی بگیرید:

طبقات مسکونی باید تا حد امکان در ارتفاع بالاتر ساخته شوند. یکی از راه‌های انجام این کار، بالا آوردن فونداسیون به کمک یک سازۀ چوبی است که مقاومت خانه را در برابر جریان آب افزایش می‌دهد.
سیستم‌های تهویه و آب گرم باید در ارتقاع بالاتر نصب شوند. رعایت این نکته به جلوگیری از آسیب دیدن سیستم‌ها در مواقع سیل کمک می‌کند.
استفاده از کاشی به‌جای فرش. به‌جای فرش از کاشی استفاده کنید. کاشی‌ها در برابر آب مقاوم هستند، بادوام‌ترند و تمیز کردن‌شان هم آسان‌تر است.


اثرات باد

تمام خانه‌ها و ساختمان‌هایی که در امتداد ساحل قرار دارند، دائماً در معرض فشار باد هستند. نیرویی که باد به سازه وارد می‌کند، بارباد نامیده می‌شود. در قوانین ساخت‌وساز و استانداردهای رایج این یک مسئله مهم است. بنابراین، در طراحی خانۀ خود باید به این نکته توجه کنید.

عواملی که بر شدت نیرو و فشار وارده به سازه اثر می‌گذارند، عبارتند از:

*منطقه
*فاکتور محافظتی
*نوع زمین
*اثر توپوگرافی

شما باید قدرت باد را در تصمیمات مربوط به طراحی خانۀ آیندۀ خود لحاظ کنید. برای مثال، قاب‌های پنجره ممکن است تحت بادهای شدید خم شوند. بنابراین، بهتر است از یک قاب مستحکم‌تر استفاده کنید. ضخامت شیشه و نوع قاب سقف هم از جمله مواردی هستند که باید در نظر بگیرید.

از سوی دیگر، طراح شما ممکن است پیشنهاد کند که خانه را کمی زاویه‌دار بسازید تا از شدت فشار باد کاسته شود. درخت‌کاری در جلوی خانه هم می‌تواند سرعت بادها را کاهش دهد.

اثرات نمک

وقتی دربارۀ نمک و نمای بیرونی خانه صحبت می‌کنیم، خوردگی اولین چیزی است که به ذهن متبادر می‌شود. اما مشکل فقط این نیست. اگر در مجاورت ساحل زندگی می‌کنید، خانۀ شما ممکن است در معرض «اسپری دریا» قرار بگیرد؛ یعنی باد قطرات آب دریا را در هوا جابجا می‌کند و به سمت خانۀ شما می‌آورد. از آنجایی که نمک در قطره‌های آب حل نمی‌شود، روی نزدیک‌ترین سطوح انباشته می‌شود که ممکن است سطوح خانۀ شما باشد.

قرار گرفتن مداوم در معرض نمک علاوه بر خوردگی به مشکلات زیر هم دامن می‌زند:

*کم‌رنگ‌شدن نمای بیرونی
*پوسته‌پوسته‌شدن و ترک‌خوردن رنگ و درزگیر

آسیب‌پذیرترین قسمت‌ها شامل کنج‌ها، طاقچه‌ها و شیارها هستند. پیمانکار باید در مراحل طراحی و ساخت از بهترین درزگیرها استفاده کند تا اثرات اسپری دریا بر روی رنگ و سطوح خانه به حداقل برسد.

بهترین راه برای کاهش اثرات نمک پس از تکمیل خانه، تمیز کردن منظم نمای بیرونی است. همچنین باید درزگیرها را کنترل کنید و در صورت مشاهدۀ هرگونه آسیب، آن‌ها را از نو آب‎بندی کنید.

اثرات خاک

اگر قصد ساخت‌وساز در خط ساحلی را دارید، فرسایش خاک خطر دیگری است که باید در طراحی سازه به آن توجه کنید. یکی از مسائلی که باید برای آن برنامه‌ریزی کنید، پدیدۀ شسته‌شدن خاک است. اما بزرگ‌ترین خطری که می‌تواند خانۀ شما را تهدید کند، تغییر وضعیت فونداسیون است.

شسته‌شدن خاک می‌تواند فونداسیون را دچار مشکل کند و باعث ریزش دیوارها شود. خوشبختانه طراحان مجرب می‌دانند که چطور از این مشکل جلوگیری کنند و خانۀ رویایی شما را بسازند.

محوطه‌سازی طبیعی. محوطه‌سازی یکی از راه‌های جلوگیری از فرسایش خاک است. ریشه‌های درختان و گیاهان به پایداری زمین کمک می‌کنند. اما این راه‌حل به زمان نیاز دارد تا ریشه‌ها عمیق‌تر شوند. همچنین محوطۀ شما پس از اتمام فرایند ساخت به نگهداری مداوم احتیاج دارد.


روکش، توری یا شبکۀ ضدفرسایش. یک راه‌حل متداول دیگر استفاده از روکش، توری یا شبکۀ ضدفرسایش است. اگر به دنبال یک راه‌حلِ سازگار با محیط‌زیست هستید، می‌توانید از روکش‌های زیست‌تخریب‌پذیر استفاده کنید. شاید خیلی طبیعی به نظر نرسد، اما بهترین راه برای جلوگیری از شسته‌شدن خاک است. نصب دیوارهای دریایی یا تاق‌نما باید توسط یک پیمانکار حرفه‌ای انجام شود، زیرا ممکن است برای اطمینان از زهکشی نیاز به حفاری عمیق داشته باشید. یک راه‌حل دیگر استفاده از پوشش سنگ‌ریز در اطراف خانه است که البته موقتی است. سنگ‌ریزه‌ها یک مانع طبیعی ایجاد می‌کنند که آب را از شستن خاک باز می‌دارد. برای دوام بیشتر، پوشش سنگ‌ریز را روی یک روکش ضدفرسایش نصب کنید.

اقدامات لازم را برای حفاظت در برابر خوردگی در دستور کار قرار دهید

متأسفانه هیچ مصالحی وجود ندارد که 100٪ در برابر خوردگی مقاوم باشند. اما اقداماتی وجود دارد که می‌توانید به کمک آن‌ها از خانۀ خود در برابر خوردگی محافظت کنید. اقدام اول، انتخاب فولاد با درجۀ سختی مناسب است.

فولاد ضدزنگ 304 که روکش کرومی دارد، رایج‌ترین گزینه در ساخت خانه است. اما آب دریا و نمک موجود در هوا می‌تواند در روکش نفوذ کند و باعث خوردگی شود. این امر به طور چشمگیری بر طول عمر و عملکرد فولاد اثر می‌گذارد. از سوی دیگر، در ساخت خانه‌های ساحلی از فولاد ضدزنگ 316 استفاده می‌شود که دارای آلیاژ مولیبدن است، عنصری که آن را به یک فلز مناسب برای «سازه‌های ساحلی» بدل می‌کند.

اگر به چیزی مقاوم‌تر از فولاد 304 نیاز دارید، باید از فولاد 316 استفاده کنید.

پوشش فولاد ضدزنگ بر طول عمر آن در مناطق ساحلی اثر می‌گذارد. فولاد ضدزنگ برس‌خورده یا مات زودتر از فولاد ضدزنگ صیقلی دچار خوردگی می‌شود، زیرا روکش صیقلی منافذ فلز را می‌بندد و از رسوب نمک جلوگیری می‌کند.

با روکش، رنگ و سقف مناسب، آسیب ناشی از آب را کاهش دهید

انتخاب مصالح مناسب برای روکش، رنگ و سقف می‌تواند به محافظت از خانۀ شما کمک کند. استفاده از فولاد ضدزنگ برای سقف، دیوارها، لوله‌های پایین‌رونده، نوارها و ناودان‌ها را در دستور کار خود قرار دهید.

اگر ظاهر طبیعی چوب را ترجیح می‌دهید، می‌توانید از کامپوزیت‌های طرح چوب که در برابر حرارت و آب مقاوم هستند استفاده کنید. نگهداری از آن‌ها در مقایسه با چوب طبیعی آسان‌تر است.

رنگ هم یک لایۀ محافظتی عالی برای فولاد یا چوب ایجاد می‌کند. اگر خیلی نزدیک دریا هستید، تمیزکاری منظم و نوسازی سالانۀ روکش‌ها را فراموش نکنید. این اقدامات به حفظ مصالح کمک می‌کنند.

برای اطمینان از ماندگاری بیشتر، قسمت بیرونی را تمیز کنید و سپس از یک آستر مناسب برای مقاوم‌سازی سطوح استفاده کنید.

سازه را برای مقاومت در برابر بادهای شدید آماده کنید

اگر خانۀ شما در برابر باد بی‌حفاظ است، باید اقدامات لازم را برای افزایش مقاومت سازه در برابر باد در دستور کار خود قرار دهید. برای این کار، به دستورالعمل‌های ساخت‌وساز توجه کنید. متأسفانه، تخمین دقیق شدت باد دشوار است. تخمین نادرست می‌تواند منجر به خسارات شدید شود که از این بین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

*خرابی قاب پنجره
*شکستن شیشه تحت فشار باد

باید ببینید چه نوع فونداسیونی برای خانۀ ساحلی شما مناسب است

خانه‌سازی در خط ساحلی می‌تواند پیچیده‌تر از ساخت‌وساز بر روی یک زمین شهری باشد. تصمیم‌گیری دربارۀ نوع فونداسیون باید توسط معمار یا تیم طراحی انجام شود، نه شما. با این وجود، باید با انواع اصلی فونداسیون در خانه‌های ساحلی و همچنین فونداسیون مناسب برای خانۀ خودتان آشنا باشید.

*فونداسیون‌های باز کم‌ترین ممانعت را در برابر بالا آمدن آب دارند. این فونداسیون‌ها از ستون‌ها یا پایه‌هایی تشکیل شده‌اند که سازه را تا یک سطح معین بالا می‌برند.
*فونداسیون‌های بسته از دیوارهای بتنی، آجری یا چوبی تهیه می‌شوند. این فونداسیون‌ها نسبت به فونداسیون‌های باز آسیب‌پذیرتر هستند. بنابراین اگر فکر می‌کنید آب بتواند به سطح خانۀ شما برسد، نباید از آن‌ها استفاده کنید.

تعمیر و نگهداری مناسب برای خانه‌های ساحلی


سطوح فلزی را به طور منظم پاکسازی کنید. این کار از انباشت شن و ماسه و نمک بر روی سطوح که ممکن است آسیب‌زا باشد، جلوگیری می‌کند. هنگام تمیزکاری مطمئن شوید که به پوشش‌های ضدزنگ آسیب نمی‌زنید.
دیوارها، درها و پنجره‌های بیرونی را هر شش ماه یک‌بار بشویید. این کار از آسیب‌های احتمالی نمک و شن و ماسه جلوگیری می‌کند. اکیداً توصیه می‌شود که از یک پیمانکار حرفه‌ای برای تمیزکاری استفاده کنید. آن‌ها از ابزارآلات و تخصص لازم برخوردارند تا رد نمک و کثیفی را بدون آسیب رساندن به سطوح یا آب‌گرفتگی فضای داخل خانه پاک کنند.
نمای بیرونی خانه را به طور منظم بازبینی کنید. از یک گروه متخصص کمک بگیرید تا نمای بیرونی خانه را دست‌کم یک‌بار در سال بازبینی کنند. آن‌ها می‌توانند شما را در رفع مشکلات موجود راهنمایی کنند. توجه داشته باشید که هرگونه خوردگی یا مشکل در قسمت روکش‌ها باید در اسرع وقت برطرف شود. این کار به جلوگیری از گسترش خسارات و در نتیجه تعمیرات پرهزینه در آینده کمک می‌کند.


منبع: مجله خانه انزلی

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : خانه ساحلی

نظرات شما:

بهتاش 25 فروردین 1402 ساعت 05:01

توجه به ساخت خانه های ساحلی از اونجایی اهمیت پیدا میکنه که از یک سال مشخص به بعد هزینه های نگهداری ساختمون یا همون ویلا می تونه بره بالا یا ساختمون به کل تحت تاثیر رطوبت یا اب قرار بگیره. و بعدها نتایج ناخوشایندی رو به بار بیاره. ممنون از سایت خوبتون.

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code