۱۴۰۱/۱۰/۰۱ ۱۶:۴۴ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

سخنگوی نیروهای مرزبانی عراق از احداث ۲۰۰ پایگاه جدید در امتداد مرزهای مشترک با ایران و ترکیه خبر داد.

گیل خبر/ به گزارش ایرنا، «کاروان خوشناو» سخنگوی نیروهای مرزبانی عراق درباره اقدامات جدید مرزبانی برای تقویت امنیت مرزهای عراق با کشورهای همسایه،گفت که قرار است ۲۰۰ پایگاه جدید در امتداد مرزهای عراق با ایران و ترکیه، احداث شود.

سخنگوی نیروهای مرزبانی خاطرنشان کرد احداث این پایگاههای جدید مرزی برای تقویت حفاظت از مرزهای متشرک با ایران و عراق به منظور جلوگیری از ورود غیر قانونی افراد به ویژه گروه‌های مسلح در مناطق مرزی اقلیم کردستان عراق با ایران و ترکیه انجام می‌شود.

وی افزود که برای نظارت بر هرگونه تحرک در امتداد مناطق مرزی، دوربین‌های حرارتی جدید نصب می‌شود.

مرزبانی عراق به تازگی و به منظور افزایش تعداد نیروهای خود در تیپ‌های اول و دوم که در اقلیم کُردستان مستقر هستند، اعلام کرده است که سه هزار نفر را برای انجام وظیفه در صفوف خود استخدام می‌کند.

افزایش شمار نیروهای مرزبانی و تقویت امنیت مرزها در چارچوب تمهیدات امنیتی کابینه جدید دولت عراق مطرح شد.

«محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق، تقویت امنیت را یکی از اولویت‌های کابینه خود اعلام کرده است. او در نشست نهم نوامبر با شورای امنیت ملی عراق، تصمیمات امنیتی جدیدی اتخاذ و اعلام کرد که هیچ طرفی فراتر از قانون نخواهد بود و پایه‌های دولت باید محکم شوند و از تبدیل شدن شهرها به پادگان نظامی جلوگیری شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد که خود بر سازمان اطلاعات عراق، نظارت مستقیم خواهد داشت.

السودانی پیشتر نیز در دیدار با مقامات بلندپایه وزارت پیشمرگه نیز تاکید کرد که در راستای دفاع از تمامیت ارضی عراق، از نهادهای امنیتی و نیروهای مسلح حمایت می‌کند.

به نوشته «کردستان ۲۴» مرزبانی عراق اعلام کرده است که سه هزار نفر را برای انجام وظیفه در صفوف خود استخدام می‌کند.

پیشتر ایران و ترکیه اعلام کرده بودند که احزاب کُرد مخالف آن دو کشور، از مرزهای اقلیم کوردستان امنیت آن‌ها را به خطر انداخته‌اند.

در سفر اخیر «نچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کُردستان به بغداد و دیدار وی با نخست وزیر عراق، دو طرف توافق کردند که تحت هر شرایطی از هر گونه حمله و تحرک نظامی از مرزهای عراق و اقلیم کردستان علیه کشورهای همسایه، جلوگیری شود.

ایران از تصمیم دولت عراق برای استقرار نیروهای بیشتر در مرزهای مشترک، استقبال کرده است.