۱۴۰۱/۰۹/۳۰ ۰۱:۱۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

وزارت تحصیلات عالی افغانستان اعلام کرد دانشجویان دختر تا اطلاع ثانوی اجازه ورود به دانشگاه‌های این کشور را نخواهند داشت.

گیل خبر/ به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی، در نامه‌ای که روز سه‌شنبه به امضای ندا محمد ندیم وزیر تحصیلات عالی دولت طالبان خطاب به تمام دانشگاه‌های دولتی و خصوصی صادر شد، آمده است: به اطلاع همه شما می‌رساند که دستور توقف تحصیل اناث را تا اطلاع ثانوی سریعاً اجرا کنید.

این تصمیم پس از نشست دولت طالبان اعلام شد. این مصوبه ضربه‌ای تازه به حقوق دختران و زنان تحت حاکمیت طالبان محسوب می‌شود

ممنوعیت اخیر تحصیلات عالی، کمتر از سه ماه پس از آن صورت می‌گیرد که هزاران دختر و زن در سراسر افغانستان در امتحانات ورودی دانشگاه شرکت کردند و بسیاری از آنها آرزو داشتند تدریس و پزشکی را به عنوان شغل آینده انتخاب کنند.

اکثر دختران نوجوان در افغانستان پیش تر از تحصیلات دبیرستانی تعلیق شده‌اند و پذیرش دانشگاه نیز برایشان به شدت محدود شده بود.

طالبان در ماه اردیبهشت طی تصمیمی ناگهانی و با چرخشی قابل توجه صبح همان روزی که قرار بود دبیرستان‌های دخترانه بازگشایی شوند، مانع از بازگشت دختران به مدارس متوسطه شدند.

چندین مقام طالبان می‌گویند که ممنوعیت دختران از تحصیل در مقطع متوسطه موقتی است، اما در مقاطع مختلف دلایل و بهانه‌های زیادی برای این تعطیلی بر می شمارند: از کمبود بودجه گرفته تا زمان مورد نیاز برای بازسازی برنامه‌های درسی مطابق با آنچه که آن را اسلامی می‌دانند.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : طالبان

نظر شما:

security code