۱۴۰۱/۰۸/۲۸ ۰۸:۱۱ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

خشک شدن بینی به دلایل مختلفی از جمله از دست دادن آب بدن، اثرات سیستم‌های تهویه و عوارض جانبی برخی از داروها می تواند ایجاد شود و علائمی مانند التهاب بینی، خارش، خس خس سینه، ورم و خون دماغ به همراه داشته باشد.

گیل خبر/ به گزارش بهداشت نیوز ،خشکی بینی اگر در مراحل اولیه برطرف نشود می‌تواند به مشکلات سلامتی از جمله حملات سینوس، سردردهای شدید و ... منجر شود.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، خشکی بینی را می‌توان با ۱۲ راه موثر و آنهم در خانه برطرف کرد:

۱. مقادیر زیادی مایعات بنوشید. بافت‌های بدن شما به دلیل کاهش مایعات خشک خواهد شد. مطمئن شوید که مقادیر کافی مایعات را برای عملکرد درست بافت‌های بینی دریافت می‌کنید. شما باید حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز بنوشید.

۲. از مرطوب کننده‌های هوا استفاده کنید. خشکی آب و هوای محیط یکی از علل عمده خشک شدن بینی است. استفاده از مرطوب کننده‌های هوا تاثیر عمده‌ای در پیشگیری از این عارضه دارد. استفاده از دستگاه بخور، می‌تواند محیط خانه را مرطوب نگه دارد.

۳. به وسیله سرم‌های نمکی به طور منظم بینی را شستشو دهید.

۴. با احتیاط پماد بزنید. کرم یا پماد نرم کننده را در جلو بینی خشک شده یا ترک خورده بمالید. مراقب باشید تکه پماد را به درون ریه نکشید.

۵. از روغن نارگیل استفاده کنید. روغن نارگیل از خشک شدن سوراخ‌های بینی جلوگیری کرده و با پر کردن شکاف بین سلول‌ها در بینی، منجر به تسکین درد ناشی از خشکی بینی می‌شود.

۶. بخار آب گرم را استنشاق کنید. بخار تاثیر شگفتی در تسکین بینی خشک دارد.

۷. از حمام سونا برای تسکین بینی خشک استفاده کنید.

۸. روغن کنجد هم می‌تواند باعث درمان خشکی بینی شود.

۹. سوپ‌ها و نوشیدنی‌های داغ بنوشید و از مصرف کافئین جلوگیری کنید.

۱۰. انجام فعالیت‌های منظم فیزیکی و یک زندگی سالم برای شما بسیار مهم است.

۱۱. داروهایتان را کنترل کنید. اگر داروی ضدحساسیت یا هر داروی حاوی آتروپین مصرف می‌کنید، خشکی بینی خود را به پزشک اطلاع دهید تا مقدار آن را کم کند یا دارو را تعویض کند.

۱۲. بهتر است فهرست تمام داروهای مصرفی ‌تان را به پزشک نشان دهید. شاید علت خشکی بینی داروی دیگری باشد.

چنانچه داخل بینی به قدری خشک باشد که باعث ترک خوردن و خونریزی آن شود باید به پزشک مراجعه کنید.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : خشکی بینی

نظر شما:

security code