۱۴۰۱/۰۸/۰۷ ۰۸:۳۹ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

در شرایطی که گفتگوهای هسته‌ای با ایران بدلیل کارشکنی‌های طرف‌های غربی بویژه واشنگتن متوقف شده است، «رابرت مالی»، نماینده آمریکا در امور ایران بامداد شنبه با انتشار پستی در حساب توئیتری خود به طرح ادعاهای مداخله گرایانه علیه تحولات داخلی ایران پرداخت.

گیل خبر/ به نقل از مهر؛ رابرت مالی در ادعای ضد ایرانی خود که مرتبط با گفتگو با خبرگزاری فرانسه بود، گفت: «پیام ما به ایران ساده است: کشتار مردم خود را متوقف کنید و از انتقال هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه برای کشتن اوکراینی‌ها خودداری کنید.»

چند ساعت پیش از طرح ادعای رابرت مالی نیز رویترز در گزارشی اختصاصی اعلام کرده بود که آمریکا هفته آینده اعتراضات در ایران را در کانون توجه سازمان ملل قرار خواهد داد. بر اساس یادداشتی که در تشریح این رویداد توسط رویترز مشاهده شده است، آمریکا و آلبانی روز چهارشنبه یک نشست غیررسمی در شورای امنیت سازمان ملل برگزار خواهند کرد. گفته شده قرار است در این نشست افرادی همچون شیرین عبادی و نازنین بنیادی توضیحاتی ارائه دهند.

در این ارتباط ادعا شده است: «این نشست وضعیت زنان و دختران و گروه‌های اقلیت‌های مذهبی و قومی در ایران را برجسته خواهد کرد و فرصت لازم برای انجام تحقیقات معتبر و مستقل در مورد نقض‌های حقوق بشر توسط دولت ایران را ایجاد خواهد کرد.» همچنین گفته شده که «جاوید رحمان»، بازپرس مستقل سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران نیز قرار است در این نشست که سایر کشورهای عضو سازمان ملل و گروه‌های حقوقی نیز در آن شرکت می‌کنند، سخنرانی کند. در یادداشتی درباره نشست برنامه ریزی شده آمریکا در سازمان ملل ادعا شده است: «این نشست بر استفاده مداوم غیرقانونی از زور علیه معترضان و پیگیری اقدامات ایران در برابر مدافعان حقوق بشر و مخالفان در خارج از کشور برای ربودن یا ترور آنها در تضاد با قوانین بین المللی تاکید خواهد کرد.»