۱۴۰۱/۰۸/۰۳ ۱۶:۰۳ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

وزیر بهداشت با اعلام اینکه تا دو روز آینده آنتی‌بیوتیک تأمین می‌شود، گفت:‌ میانگین تجویز دارو در هر نسخه در ایران ۴ قلم است.

گیل خبر/ به گزارش تسنیم، بهرام عین‌اللهی ، با اشاره به رونمایی از صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج اظهار کرد: امروز صندوقی که برای حمایت از بیماران صعب‌العلاج و خاص افتتاح شد مصوبه هیئت دولت، اعتبار و آیین‌نامه دارد و اعتبار این صندوق 5000 میلیارد تومان است‌ که از فردا شروع به کار می‌کند.

وی افزود: در حال حاضر فقط 1200 میلیارد تومان از این اعتبارات تخصیص پیدا کرده است. برخی مواقع برخی بنیادها هستند که به اسم بنیاد بیماری‌های خاص هستند اما نه اعتبار دارند، نه آیین‌نامه دارند و نه کاری انجام می‌دهند. امیدوار هستیم این حرکت حمایتی شروع شود و به تدریج دامنه آن را گسترش دهیم.

وزیر بهداشت درباره کمبود دارو و آنتی بیوتیک‌ها بیان کرد:‌ در مراحل مختلف با توجه به بیماری‌هایی که ایجاد می‌شود ممکن است با کمبود دارو مواجه شویم. سال گذشته در کرونا ناگهان بیماری‌های قارچی افزایش یافت و برخی داروها مانند آمفوتریسین کمبود پیدا کرد. امسال بیماری آنفلوانزا به طور غیرقابل پیش‌بینی در اواسط مهر آغاز شد و مدارس و دانشگاه‌ها بازگشایی شدند و اپیدمی آنفلوانزا بالا رفت. الان نمی‌توان گفت که کمبود آنتی‌بیوتیک داریم. با این حال تامین آنتی‌بیوتیک را از ابتدای هفته شروع کردیم و تا دو روز آینده دارو به میزان کافی تامین می‌شود.

عین‌اللهی درباره تغییر راهنماهای بالینی تجویز دارو تصریح کرد: مسئله مهم در دارو این است که مصرف آن منطقی شود. وقتی پزشک می‌خواهد دارو را تجویز کند، باید به راهنماها توجه داشته باشد. استاندارد تجویز دارو در نسخ، 1.5 قلم در دنیا است، اما در ایران به طور میانگین 4 قلم دارو در هر نسخه تجویز می‌شود که این موضوع مصرف دارو را بالا می‌برد و امیدواریم با الکترونیک کردن نسخ این موارد مشکل حل شود.