رپورتاژ خبری؛
۱۴۰۱/۰۷/۲۱ ۱۲:۱۴ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه
15 واقعیت جالب جام جهانی فوتبال

جام جهانی پربیننده‌ترین رویداد تلویزیونی است که حتی مسابقات المپیک را تحت تاثیر قرار داده است. بر طبق گزارش‌هایی که ارائه شده و همچنین، تحقیقاتی که انجام شده است، تقریبا از هر نه نفر روی زمین، یک نفر بازی فینال جام جهانی 2006 را تماشا کرده است. در حال حاضر، مسابقات جام جهانی شاهد رقابت 32 تیم فوتبال برای کسب قهرمانی است. در سال 2010، 204 تیم برای احراز شرایط شرکت در جام جهانی با یکدیگر رقابت کردند. اگر شما نیز به فوتبال و به‌خصوص مسابقات فوتبال جام جهانی علاقه‌مندید در ادامه با ما همراه باشید تا با 15 واقعیت جالب در مورد جام جهانی فوتبال آشنا شوید.

جام جهانی توسط فیفا برگزار می‌شود

فیفا (FIFA) مخفف Fédération Internationale de Football Association است. این سازمان که بازی‌های بین‌المللی فوتبال زنان و مردان را مدیریت می‌کند، در سال 1904 تاسیس شد. در حال حاضر، 209 کشور عضو این سازمان هستند. بنابراین، جام جهانی 2022 قطر نیز توسط فیفا برگزار می‌شود.

برزیل در تمام دوره‌های جام جهانی بازی کرده است

حقایقی که در مورد جام جهانی وجود دارد نشان می‌دهد که برزیل تنها کشوری است که از زمان شروع این رقابت‌ها در هر تورنومنت جام جهانی بازی کرده است. علاوه بر این، این کشور تاکنون دو بار میزبان جام جهانی بوده و نقش قابل‌توجهی در تاریخ فوتبال ایفا کرده است. از سوی دیگر، برزیل 11 بار در جمع چهار تیم برتر قرار گرفته است.

جام جهانی در سال‌های 1942 و 1946 برگزار نشد

ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید جنگ جهانی دوم باعث شد دوره‌های چهار و پنجم جام جهانی برگزار نشود. پس از جنگ، بریتانیا که این سازمان را در سال 1920 ترک کرده بود، دوباره عضو فیفا شد. در این زمان، اروگوئه نیز مجددا به مسابقات جام جهانی پیوست.

آماده شدن برای جام جهانی از سال‌ها قبل آغاز می‌شود

اگرچه مسابقات جام جهانی هر چهار سال یک‌بار برگزار می‌شود اما مسابقات مقدماتی آن اغلب از دو تا سه سال قبل از آن آغاز می‌شود. ازآنجایی‌که گاهی بیش از 200 کشور متقاضی شرکت در رقابت‌های جام جهانی هستند، لازم است قبل از آن مسابقاتی مقدماتی برگزار شود تا درنهایت، 32 تیم در مسابقات جام جهانی با یکدیگر رقابت کنند. مسابقات مقدماتی جام جهانی بر اساس قاره انجام می‌شوند. از سوی دیگر، تیم میزبان به‌صورت خودکار وارد رقابت‌ها می‌شود و بنابراین، نیازی به شرکت در مسابقات مقدماتی ندارد.

جام جهانی فوتبال زنان در سال 1991 آغاز شد

حقایق جام جهانی به ما می‌گوید که فیفا برای اولین بار توانست در سال 1991 جام جهانی فوتبال زنان را برگزار کند. اولین میزبان جام جهانی فوتبال زنان، چین بود که در این دوره از رقابت‌ها تیم ایالات متحده آمریکا توانست جام را به خانه ببرد. تاکنون، ایالات متحده آمریکا و آلمان هر کدام دو بار قهرمان جام جهانی فوتبال زنان شده‌اند.

جام جهانی 2002 اولین بار در آسیا برگزار شد

اولین جام جهانی‌ای که در آسیا برگزار شد در سال 2002 بود. در این سال همچنین برای اولین بار جام جهانی دو میزبان داشت که کره جنوبی و ژاپن بودند. هشت سال بعد، آفریقای جنوبی اولین کشوری در آفریقا شد که میزبان جام جهانی بود و به همین دلیل، توانست به‌شدت موردتوجه قرار گیرد.

کشور میزبان جام جهانی توسط کمیته اجرایی فیفا تعیین می‌شود

در حال حاضر، کمیته اجرایی فیفا کشور میزبان جام جهانی را انتخاب می‌کند. کشورهای علاقه‌مند به میزبانی جام جهانی، توافقنامه‌ای را ارسال می‌کنند که شامل جزئیات مربوط به کشور خود، اطلاعاتی در مورد پیشنهادات قوی و همچنین، فرم‌های پرشده می‌شود. سپس، کمیته اجرایی فیفا از این کشورها بازدید می‌کند و با رای‌گیری تصمیم می‌گیرند که افتخار میزبانی مسابقات را به کدام کشور اعطا کنند. این تصمیم‌گیری ممکن است تا هشت سال قبل از برگزاری مسابقات انجام شود.

آلمان بیشترین گل را در جام جهانی به ثمر رسانده است

آلمان در دوره‌های مختلف جام جهانی، خود را به‌عنوان یک رقیب شگفت‌انگیز نشان داده است. آن‌ها چهار قهرمانی در جام حذفی، بیشترین بازی‌های فینال و همچنین، بیشترین بازی‌های نیمه‌نهایی را تجربه کرده‌اند. بنابراین، تعجبی ندارد که آلمان با 106 بازی توانسته است رکورد بیشترین تعداد بازی‌ها در جام جهانی را ثبت کند. در این صورت، منطقی است که آلمان بیشترین گل را در مسابقات جام جهانی زده باشد. بهترین گلزن این مسابقات نیز میروسلاو کلوزه آلمانی بوده است.

به بازیکنان جام جهانی 6 جایزه ارائه می‌شود

به بهترین بازیکنان فوتبال جام جهانی، شش جایزه داده می‌شود. جایزه بهترین بازیکن، توپ طلا نام دارد. توپ نقره و توپ برنز نیز به‌ترتیب به بازیکنان دوم و سوم داده می‌شود. به بهترین گلزن مسابقات، کفش طلا اهدا می‌شود. کفش نقره و برنز نیز به گلزن‌های دوم و سوم اهدا می‌شود. بهترین دروازه‌بان نیز جایزه دستکش طلایی را دریافت می‌کند. بهترین بازیکن جوان هم از میان بهترین فوتبالیست‌های 21 ساله یا کمتر انتخاب می‌شود.

جاست فونتین رکورد بیشترین تعداد گل را در یک تورنومنت ثبت کرده است

اگرچه جاست فونتین چهارمین بازیکن ازنظر تعداد گل جام جهانی در تاریخ است اما 13 گلی که او را در این رتبه قرار داد، همگی در یک دوره از جام جهانی به ثمر رسیدند. اگر به فوتبال علاقه‌مندید و برای جام جهانی 2022 هیجان‌زده هستید، ممکن است از بازی با فوتبال دستی در این مدتی که به جام جهانی مانده لذت ببرید و خوشبختانه، انواع مختلفی از فوتبال دستی در بازار وجود دارد که برخی از آن‌ها به‌صورت جدید، حرفه ای و پایه دار طراحی شده‌اند و حتی قیمت بسیار مناسبی نیز دارند. حتی ممکن است در زمان خرید، بتوانید یک فوتبال دستی ارزان قیمت را تهیه کنید که اگرچه ممکن است بهترین مدل آن نباشد اما با توجه به قیمتی که دارد می‌تواند گزینه به‌صرفه‌ای باشد.

هند از جام جهانی کنار گذاشت زیرا نباید پابرهنه بازی می‌کرد

هند برای بازی در جام جهانی 1950 واجد شرایط بود اما درنهایت، از مسابقات انصراف داد. آن‌ها اجازه نداشتند که پابرهنه به زمین بازی بیایند اما آن‌ها تا آن زمان تنها به این صورت تمرین کرده بودند.

فقط 8 کشور تاکنون توانسته‌اند قهرمان جام جهانی شوند

تا به امروز، تنها 8 کشور قهرمانی جام جهانی را کسب کرده‌اند. این در صورتی است که تاکنون 20 تورنومنت جام جهانی برگزار شده است. این کشورها شامل ایتالیا، برزیل، اسپانیا، آلمان، انگلیس، فرانسه، آرژانتین و اوروگوئه می‌شوند.

میروسلاو کلوزه بزرگترین گلزن جام جهانی است

میروسلاو کلوزه با 16 گل در دوران حضور خود در جام جهانی، توانسته است بیشترین گل را در تاریخ جام جهانی به ثمر برساند. این بازیکن در سال‌های 2002، 2006، 2010 و 2014 برای آلمان بازی کرده است. او در سال 2014 توانست رکورد گلزنی رونالدو را بشکند و باعث قهرمانی تیم کشورش در جام جهانی شود.

پله بیشترین قهرمانی را در جام جهانی تجربه کرده است

پله که یک فوتبالیست مشهور و بهترین بازیکن قرن بیستم است، بیشترین مدال قهرمانی جام جهانی را به گردن خود آویخته است. این بازیکن برزیلی در مسابقات جام جهانی 1958، 1962 و 1970، قهرمانی تیم کشورش را تجربه کرد.

کاپ ژول ریمه از سال 1983 مفقود شده است

متاسفانه، کاپ ژول ریمه در سال 1983 از کشور برزیل به سرقت رفت و از آن زمان مفقود شده است. سیزده سال بعد نیز جام نقره استرلینگ که روکش طلا داشت دزدیده شد. برخی بر این باورند که این جام‌ها ذوب شده‌اند زیرا دیگر اثری از آن‌ها مشاهده نشده است.

درنهایت، اگر به فوتبال علاقه‌مندید و از تماشای رقابت‌های جام جهانی لذت می‌برید، ممکن است دانستن واقعیت‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد برای شما بسیار جالب باشد و حتی باعث شود که از تماشای مسابقات بیشتر لذت ببرید. حتی می‌توانید این واقعیت‌ها را با دوستان و اعضای خانواده خود به اشتراک بگذارید و به افزایش آگاهی دیگران کمک کنید.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code