۱۴۰۱/۰۷/۱۲ ۱۹:۳۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه افرادی در وقایع اخیر با تعجیل به میدان آمده و به نیروی انتظامی و اصل نظام هجمه آوردند، گفت: برخی خواص باید صبر می کردند تا ابعاد حادثه مشخص می شد.

گیل خبر/ به گزارش ایسنا، آیت الله آملی لاریجانی عصر امروز در مراسم افتتاحیه دور نهم مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امیدواریم مسئولیت خود برای پیشبرد امور نظام را در مجمع تشخیص مصلحت نظام را پیش ببریم، اظهار کرد: از رهبری به خاطر اعتماد به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکر داریم و امیدواریم مطالبات ایشان را به نحو احسن و اکمل انجام دهیم.
وی ادامه داد: تنقیح سیاست های کلی و سازوکار اجرای سیاست ها تهیه و بخشی از آنها به محضر رهبری ارسال شده و برخی سیاست ها هم در حال تکمیل است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تحولات اخیر کشور، افزود: رهبری در روز گذشته تحلیل بسیار دقیق و هوشمندانه از وضعیت کشور ارائه فرمودند. اکنون دست دشمن کاملا آشکار است. دشمن با تمام قوای رسانه ای خود به میدان آمده و از نیروهای امنیتی و جاسوسی خود استفاده کرده تا بر امواج سوار شود. البته این کار هم جدید نیست.
آملی لاریجانی ادامه داد: حادثه ای تلخی برای خانم محترمی پیش آمد که هیچ کس راضی به آن نبود. مسئولان قوا اظهار تأسف کرده و قول رسیدگی دادند. مردم هم مطالبات و اعتراضاتی دارند و مسئولان موظف اند آن را بشنوند اما اغتشاش و هجمه به نیروی انتظامی با هیچ منطقی سازوکار نیست و دست دشمن در این قضایا کاملا آشکار است. در این اتفاقات رادیو و تلویزیون بیگانه، راست و دروغ را با هم در هم آمیخته و جامعه را تحریک می کند اما مردم بصیر بوده و از مسئولان جلوتر بوده و دست دشمن را می شناسند و وقتی دیدند دشمن در حال اغتشاش است و آن اتفاق را بهانه اغتشاش قرار داده، به میدان آمده و از انقلاب دفاع  کردند.
وی همچنین با بیان اینکه مشکلات اقتصادی در کشور زیاد است ولی اعتراض یک بحث است و اغتشاش یک بحث دیگر است، تصریح کرد: قو قوه قضاییه با دقت به این مسائل رسیدگی می کند. در این بین کسانی با تعجیل به میدان آمده و به نیروی انتظامی و اصل نظام هجمه آوردند. برخی خواص باید صبر می کردند تا ابعاد حادثه مشخص می شد. در این اتفاقات عده ای به شهادت رسیدند و مجروح شدند که اصلا قابل قبول نیست. از خباثت های دشمن این است که در اول مهر که دانشجویان آماده شروع سال تحصیلی بودند، فعال شده و شاهد برخی وقایع بودیم.   البته با  حضور مردم در صحنه جای نگرانی نیست ولی باید جهاد تبیین و اقناع عمومی را داشته باشیم. از دولت و سایر قوا می خواهیم به اعتراضات توجه کنند تا بهانه برای طمع دشمن پیدا نشود. با تلاش مسئولان ما از پیچ های تاریخی عبور کرده، تحریم ها را پت سر می گذاریم و ملت سربلند می شود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه درباره عملکرد دوره پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: ما سه سال درگیر مشکل کرونا بودیم، برخی اعضا دارای سن بالایی بودند و زیر ساخت حضور مجازی آماده نبود اما اجازه ندادیم مسایل اصلی بر زمین بماند و مسایل ضروری حل و فصل شد. ۱۱۱ جلسه در دور هشتم برگزار شد و ۳۰ مصوبه به تصویب رسید. ۲۵ مصوبه درباره طرح های اختلافی میان مجلس و خبرگان، دو مصوبه سیاسات کلی، یک مصوبه درباره مقابله با مواد مخدر، یک مصوبه الزامات سیاست های کلی نظام و یک مصوبه درباره الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بود. ۱۹۹ جلسه کمیسیون های تخصصی نیز برگزار شده است. اکنون آیین نامه داخلی مجمع تهیه شده و به مرحله ویرایشی رسیده است. در ۳۴ جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره موضوعات امنیتی، سیاسی و اقتصادی، تحولات منطقه ای، مسایل بین المللی، ارز ترجیحی، fatf بحث شده است. هیات عالی نظارت۱۱۴ جلسه و۴۲ مصوبه داشته است. ‌چند گزارش مهم هم برای رهبری فرستاده شده است.
آملی لاریجانی با اشاره به اینکه تشکیل هیات عالی نظارت مسیر جدیدی است که در این مسیر باید قوا همفکری کنند، تصریح کرد:آیین نامه هیات عالی نظارت در حال تهیه است که باید نهایی شود تا چالشی برای نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام پیش نیاید. کار هیات نظارت، قوام قانونی دارد و کسی نمی تواند به آن خدشه وارد کند. مصوبات این هیات هم باید دقیق و متقن باشد. امیدواریم این مشکلات در آیین نامه حل شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code