دبیرکل سازمان ملل:
۱۴۰۱/۰۶/۳۱ ۲۱:۵۲ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

گوترش: همه کشورهای دارای تسلیحات اتمی باید متعهد شوند از سلاح اتمی استفاده نخواهند کرد.

گیل خبر/ به نقل از ایرنا؛ دبیرکل‌ سازمان ملل روز پنجشنبه در نشست شورای امنیت درباره اوکراین، با اشاره ضمنی به تهدیدهای اخیر روسیه منبی بر احتمال استفاده از سلاح هسته ای، از کشورهای دارای سلاح اتمی خواست به استفاده نکردن از این تسلیحات متعهد باشند و گفت: ایده جنگ هسته‌ای غیرقابل قبول است.

آنتونی گوترش در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اوکراین با بیان اینکه دادستان دیوان کیفری بین‌المللی در حال بررسی وضعیت در این کشور است، از وی خواست ضمن تکمیل تحقیقات، مسببان را مجبور به پاسخ‌گویی کند.

وی، تحولات اخیر در اوکراین را خطرناک و آزاردهنده ارزیابی و این جنگ را عامل تشدید بحران در حوزه غذایی، مالی و انرژی در جهان عنوان کرد.

دبیر کل سازمان ملل درباره برگزاری همه‌پرسی در بخش‌هایی از اوکراین برای پیوستن به روسیه نیز گفت: الحاق هر قسمتی از یک کشور به کشوری دیگر با استفاده از زور، نقض منشور ملل متحد و قوانین بین‌المللی است.

گوترش افزود: همه کشورهای دارای تسلیحات اتمی باید متعهد شوند از سلاح اتمی استفاده نخواهند کرد.

وی همچنین از کشورهای تحریم کننده روسیه خواست تا تحریم های اعمال شده علیه صادرات کود شیمیایی روسیه را لغو کنند زیرا در صورت ادامه این تحریم ها، بحران مواد غذایی جهان در سال آینده به مراتب شدیدتر خواهد شد.