۱۴۰۱/۰۶/۱۴ ۰۸:۱۴ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

شناختن علائم فقر آهن اهمیت زیادی دارد که می‌تواند به درمان و پیشگیری به‌ موقع از آن کمک کند. شایع‌ترین علائم کم خونی را در این مطلب بخوانید.

گیل خبر/ به گزارش همشهری آنلاین، کم‌خونی یا «آنِمی» به کاهش گلبول‌های قرمز سالم خون یا کاهش هموگلوبین گفته می‌شود که وظیفه اکسیژن‌رسانی به دستگاه‌های مختلف بدن را به‌ عهده دارند. همین کاهش گلبول قرمز و اختلال در اکسیژن‌رسانی به سلول‌های بدن، باعث بروز مشکل در اعضای متعدد بدن و ظهور علائم بسیاری می‌شود.

به نوشته وبسایت دکتر عبیدی، در حال‌ حاضر شایع‌ترین کم‌خونی، کم‌خونی فقر آهن است. آهن مهم‌ترین ماده برای ساخت هموگلوبین است و هنگامی که جذب این ماده کافی نباشد یا نیاز بدن به آن به‌ دلیلی (مثلاً بارداری یا خونریزی مانند خونریزی زیاد هنگام قاعدگی) افزایش یابد، بیمار دچار کم‌خونی فقر آهن خواهد شد.

علائم فقر آهن چیست؟

شناختن علائم فقر آهن اهمیت زیادی دارد که می‌تواند به درمان و پیشگیری به‌ موقع از آن کمک کند. شایع‌ترین علائم کم خونی عبارتند از:

رنگ‌پریدگی پوست، لب‌ها و ناخن‌ها
احساس خستگی یا ضعف
سرگیجه، سردرد
تنگی نفس
ضربان سریع قلب
عدم تمرکز، خواب آلودگی و بی‌حوصلگی
ریزش مو
تغییرات خُلقی (مانند بداخلاقی)
کمبود انرژی

اگر علائم فوق را در خودتان مشاهده کردید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. کم‌خونی فقر آهن با یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص بوده و معمولاً با تجویز مکمل آهن درمان می‌شود.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : فقر آهن

نظر شما:

security code