گیل خبر/ امید نبی زاده، سرپرست دیوان محاسبات استان گیلان در نشست خبری با خبرنگاران گفت: دیوان محاسبات براساس بند 54 و 55 قانون اساسی برای رسیدگی به حساب دستگاه های اجرایی و وزارتخانه‌ها و موسسات و شرکت های دولتی و به منظور نظارت بر عدم تجاوز اعتبارات از حد مجاز و مصرف شدن هر اعتبار در جای خودش تشکیل شده است.

دیوان محاسبات گزارش تفریغ بودجه سالانه را تهیه و تنظیم و به مجلس به منظور کمک برای تدوین بودجه سال آینده تقدیم می کند. این گزارش هر ساله در دسترس عموم قرار می گیرد.

نبی زاده گفت: شعار دیوان محاسبات در دوره مدیریتی جدید، «دیوان فناورانه مردم پایه» است و لذا استفاده از فناوری اطلاعات و به روز رسانی این فناوری دنبال می شود؛ همچنین در نظارت بر دستگاه ها از مردم کمک می گیریم که در این راستا تعامل و جلسات مستمر با اصحاب رسانه به عنوان یک رکن مردمی در اولویت قرار دارد.
همچنین در راستای مردمی سازی دیوان محاسبات، دو مجمع شامل هیات اندیشه ورزی صیانت از بیت المال متشکل از اساتید دانشگاه و معتمدین محلی و خبرگان استان و شبکه یاوران مردمی دیوان محاسبات متشکل از دانشجویان و فعالان جهادی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تشکیل شده است.

سرپرست دیوان محاسبات گیلان با اشاره به راه اندازی سامانه تلفنی ۱۹۸ برای اعلام گزارشات مردمی گفت: در یک سال اخیر، ۵۰ گزارش از گیلان به سامانه مذکور رسید که منجر به احصای ۱۰ مورد تخلف شد که به دادسرای دیوان محاسبات ارجاع داده شدند.

نبی زاده گفت: دیوان محاسبات علاوه بر تهیه و تنظیم گزارش تفریغ بودجه سالانه، گزارش نظارت مستمر دو ماهه بر دستگاه های اجرایی را نیز تهیه می کند. در سال جاری دو گزارش دو ماهه تهیه کردیم؛ همچنین گزارش جامع حسابرسی و گزارشات خاص موضوعی مورد رسیدگی قرار می گیرد.

سرپرست دیوان محاسبات گیلان با بیان اینکه برای نخستین بار در ۱۱۰ سال گذشته گزارش تفریغ بودجه شش ماه زودتر به مجلس ارائه شده است، گفت: برش استانی این گزارش نیز به زودی در اختیار مسئولان ارشد استان قرار می گیرد.

نبی زاده از رسیدگی و نظارت دیوان محاسبات بر ۱۴۹ دستگاه اجرایی خبر داد و گفت: این تعداد شامل ۴۳ سازمان دولتی، دو دانشگاه (دانشگاه گیلان و دانشگاه علوم پزشکی)، 6 شرکت دولتی، ۵۳ شهرداری، ۳۰ واحد تنخواه بگیر و پنج نهاد عمومی غیر دولتی است.

نبی زاده گفت: گزارش تفریغ احکام قانون بودجه سال ۱۴۰۰ که شامل ۲۷۶ بند است بر عهده دیوان محاسبات قرار گرفته و لذا دستگاه ها باید در این بندها عملکرد داشته باشند. دستگاه های استان در ۱۴۶ بند معادل ۵۳ درصد دارای عملکرد و مابقی فاقد عملکرد یا فاقد موضوعیت هستند. در دوماهه سال ۱۴۰1 نیز ۳۹ حکم را بررسی کردیم و شاهد عملکرد ۱۵ درصدی بودیم.

سرپرست دیوان محاسبات گیلان رتبه استان در اعتبارات هزینه ای را دهم و اعتبارات تملک را نهم دانست و افزود: در سرجمع اعتبارات رتبه یازدهم کل کشور را داریم که جایگاه به نسبت خوبی است و لذا اعتبارات بایستی به نحو مطلوب توسط دستگاه ها مورد استفاده قرار گیرد.

نبی زاده با اشاره به پیش بینی درآمد ۴۲۸۲ میلیارد تومانی سال ۱۴۰۰ در استان گیلان، خاطرنشان کرد: درآمدهای وصولی ۴۵۴۳ میلیارد تومان بود که ۱۰۶ درصد نسبت به پیش بینی افزایش وصولی داشتیم؛ البته اکثر وصولی های سال گذشته از درآمدهای گمرکی و مالیاتی بوده است.

امید نبی زاده با بیان آن که سرجمع اعتبارات مصوب گیلان در سال گذشته ۱۳ هزار و ۲۶۰ میلیارد تومان بوده که بالغ بر ۸۹.۶ درصد آن معادل ۱۱ هزار و ۸۹۳ میلیارد تومان تخصیص یافته است، گفت: هزینه کرد دستگاه ها تا پایان سال معادل ۹۹۱۵ میلیارد تومان بود و لذا مابقی(۱۹۶۸ میلیارد تومان) به سال مالی بعد منتقل شده است.

سرپرست دیوان محاسبات گیلان با اشاره به توجه دیوان محاسبات به دو حوزه مهم مسکن و اشتغال، تصریح کرد: در راستای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای تسهیلات بانکی در نظر گرفته شد که سهم گیلان ۱۲ هزار میلیارد تومان بود. لذا در بازه زمانی ۱۴۰۰-۱۳۹۸ ۶۵۹۴ طرح مصوب و ۴۹۲ میلیارد تومان پرداخت تسهیلات داشتیم که منجر به ایجاد شغل پایدار برای ۹۵۰۷ نفر شد.

نبی زاده با بیان اینکه در طرح ملی مسکن، بررسی روش و فرایند محاسبه و تعیین قیمت تمام شده هر مترمربع بر عهده دیوان محاسبات است، افزود: یکی از چالش های طرح ملی مسکن اختلاف هزینه ساخت و برآورد اولیه است. همچنین با چالش تامین زمین برای سهمیه ۹۰ هزار واحدی استان گیلان که قرار است در 4 سال ساخته شوند، روبرو هستیم. در این راستا دستگاه ها می بایست به محض شناسایی و اعلام اداره کل راه و شهرسازی، اقدام به واگذاری زمین های مازاد خود کنند و لذا ترک فعل مدیران دستگاه ها در این بخش را رصد می‌کنیم.
طبق بررسی‌ها در سال ۱۴۰۰ قیمت تمام شده هر مترمربع برابر با ۸.۵ میلیون تومان بوده است اما وزارت راه و شهرسازی قیمت ۴.۵ میلیون تومان را در نظر گرفته که اختلاف میان قیمت تمام شده واقعی با برآورد اولیه یکی از دلایل کندی پروژه است.

نبی زاده با اشاره به پیشرفت صفر درصدی پروژه های نهضت ملی مسکن در لنگرود، تالش و کیاشهر، از پیشرفت فیزیکی ده درصدی پروژه ۶۲۴ واحدی رشت زیر نظر بنیاد مسکن و پیشرفت 2 درصدی پروژه ۵۰۰ واحدی ستاد اجرایی فرمان امام خبر داد.

نبی زاده، با اشاره به عملکرد دیوان محاسبات استان در حوزه پیشگیری ها، رسیدگی ها و یافته ها، بیان کرد: در سال گذشته ۳۴۸ مورد یافته از ۱۳ دستگاه اجرایی که در برنامه رسیدگی دیوان محاسبات قرار داشت را شناسایی کردیم و در نهایت برای ۳۲ مورد اقدام پیشگیرانه صورت گرفت و برای ۷۲ مورد پیشنهاد اصلاحی ارائه شد.

سرپرست دیوان محاسبات گیلان از واریز ۴۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومانی به خزانه از محل خسارت دستگاه ها به بیت المال خبر داد و گفت: عدم عملکرد در تبصره های قانون بودجه به دادسرای دیوان حاسبات ارجاع داده می شود.

سرپرست دیوان محاسبات گیلان احداث نیروگاه زباله سوز رشت، احداث تصفیه خانه سراوان رشت، بررسی وضعیت آلودگی تالاب انزلی، بررسی وضعیت تصرف حرایم تالاب ها و بررسی وضعیت واگذاری اراضی و مجوزهای صادر شده در منطقه آزاد انزلی را از موضوعات مهم سال ۱۴۰۰ دیوان محاسبات دانست که مورد مطالبه مردم هم می باشد و اظهار کرد: بررسی وضعیت احداث دو سد شفارود و پلرود، بررسی وضعیت طرح اقدام ملی مسکن، بررسی وضعیت قیر رایگان تحویلی به پیمانکاران راه و شهرسازی و بررسی وضعیت وصول مالیات های محقق شده اداره کل امور مالیاتی نیز در دستور کار سال جاری قرار دارد.

سرپرست دیوان محاسبات استان گیلان با تاکید بر استقلال خود و دیوان محاسبات گفت: خوشبختانه در هشت ماهی که من عهده‌دار مسئولیت دیوان محاسبات گیلان بوده‌ام، هیچ فشار و دخالت و اعمال نفوذی از سوی نمایندگان مجلس استان در روند رسیدگی به پرونده‌ها وجود نداشته است.

نبی زاده با تاکید بر اینکه طبق قانون مدیریت خدمات کشوری، حداکثر طول زمان سرپرستی ۴ ماه است، گفت: اگر از این زمان عبور شود با دستگاه اجرایی نامه نگاری و اخطار می‌دهیم و در صورت تداوم، تخلف به دادسرای دیوان محاسبات ارجاع داده می‌شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code