احمد دنیامالی در گفتگو با گیل خبر عنوان کرد:
۱۴۰۱/۰۵/۰۹ ۱۶:۲۱ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

نماینده شهرستان بندرانزلی درباره طرح مصوب شده افزایش مناطق لکه ایی به منطقه آزاد انزلی گفت: این طرح ایرادات اساسی داشته و با بندهای مهم اصول ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب مغایرت و مشکلات ساختاری دارد.

گیل خبر/ نیلوفر سلطانپور- احمد دنیامالی نماینده شهرستان بندرانزلی در گفتگو با گیل خبر، درباره طرح مصوب شده امروز مجلس درباره افزایش مناطقی از رشت و صومعه سرا، خمیران و فرودگاه رشت گفت: این طرح از اوایل دهه ۹۰ در مجلس و کمیسیون اقتصادی مطرح بود و در خرداد ۹۹ توسط کمیسیون اقتصادی به صحن مجلس آورده شد و در آن زمان هم رای آورد ولی به دلیل ایرادات اساسی در شورای نگهبان رد شد و مجددا به کمیسیون اقتصادی برای رفع نقایص برگشت خورد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یکی از ایرادات این طرح را اسم منطقه آزاد بود که با پافشاری نماینده و درخواست به حق مردم انزلی عوض نشد گفت: این طرح قابلیت اجرایی ندارد چون این مناطق منفصل از منطقه آزاد انزلی هستند و گمرک نمی تواند نظارت لازم را در زمینه ورودی و خروجی کالا به این مناطق داشته باشد و مصداق بارز کوچک سازی جیب دولت و برخلاف اصول اقتصاد مقاومتی و فرمایشات مقام معظم رهبری است .

نماینده شهرستان بندرانزلی درباره سایر ایرادات این طرح تاکید کرد؛ وقتی ما می توانیم فرودگاه را به منطقه آزاد وصل کنیم که فرودگاه در داخل منطقه آزاد باشد که این امر در باب فرودگاه سردار جنگل صدق نمیکند، ما در شرایط فعلی نمی‌توانیم بار اضافی روی شانه دولت بگذاریم، چطور میتوانیم مناطق صنعتی رشت و صومعه سرا و خمیران را با آن حجم هکتاری محصور کنیم و به آنها معافیت مالیاتی دهیم؟

دنیامالی درباره سایر مناطق اضافه شده به این طرح که روستاهای اطراف منطقه آزاد فعلی هستند گفت: چرا باید روستاهای اطراف که همه زمینهای آنها کشاورزی و زراعی است را به منطقه آزاد متصل کنیم، چگونه می توانیم زمینهای کشاورزی را جزو‌ منطقه به حساب بیاوریم که هیچ کار صنعتی و تولیدی نمی توانیم در آن انجام دهیم، آیا این اضافه شده صرفا برای خرید و فروش و تغییر کاربری زمینهای کشاورزی نیست؟ آیا این طرح صرفا پاسخی به نیازهای خریداران و فروشندگان زمین ها که برخی از آنان نزدیکان چهره های سیاسی و اسپانسر های انتخاباتی برخی افراد هستند نیست ؟